Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Trzynasta emerytura bez podatku

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt Rozporządzenia ws. zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego trzynastych emerytur przysługujących za 2022 r. świadczenie w wysokości 1 338,44 zł brutto będzie wypłacane w kwietniu i w maju.

Od 1 stycznia 2022 r. wysokość kwoty wolnej, jaka obowiązuje w podatku dochodowym od osób fizycznych wynosi 30 tys. zł. "Powoduje to, że większość emerytów i rencistów, bo aż 2/3 z nich, nie płaci podatku dochodowego od osób fizycznych. Chodzi w szczególności o emerytów i rencistów, którzy otrzymują świadczenia w wysokości nieprzekraczającej 2,5 tys. zł brutto miesięcznie".

W projekcie wskazuje się, że w kwietniu i w maju będzie wypłacana tzw. 13. emerytura, która łącznie z podstawowym świadczeniem może przekroczyć 2,5 tys. zł. "W konsekwencji (za ten jeden miesiąc) będzie rodzić obowiązek pobrania od emeryta i rencisty zaliczki na podatek, pomimo, że roczne dochody podatnika nie przekroczą 30 tys. zł". Dlatego też w projekcie proponuje się zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych 13. emerytur przysługujących za 2022 r.

13. emerytura przysługuje osobom, które 31 marca roku, w którym wypłacane jest to świadczenie, są uprawnione na podstawie ustawy o dodatkowym świadczeniu, tj. do: emerytury – w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej; renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych; renty szkoleniowej; renty socjalnej; renty rodzinnej; rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego; świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych; nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego; świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

13. emerytura przyznawana jest wszystkim uprawnionym, bez względu na wysokość świadczenia głównego. W 2022 r. wypłata będzie realizowana co do zasady w kwietniu lub w maju, a wysokość dodatkowego świadczenia wyniesie 1 338,44 zł brutto.

AK, infor.pl

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: