Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Poznaj Kościoły i kapliczki Śląska Cieszyńskiego

203 zdjęcia 103 obiektów sakralnych – kościołów, ale też kapliczek, krzyży, figur i ołtarzy oglądać można w Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie. Wystawę przygotowali członkowie Klubu Fotograficznego "START" przy oddziale PTTK "Beskid Śląski" w Cieszynie.

Prezentowane na wystawie fotografie mają przede wszystkim walory krajoznawcze. Członkowie Klubu Fotograficznego "START" przy oddziale PTTK "Beskid Śląski" w Cieszynie na zdjęciach uwiecznili kościoły, ale też kapliczki, krzyże, figury czy ołtarze rozsiane po całym Śląsku Cieszyńskim, po obu stronach dzielącej region od 1920 roku granicy państwowej. Oczywiście wiele fotografii oprócz walorów krajoznawczych cechuje także artystyczne ujęcie tematu.
- Każdy kościół ma swoją specyfikę i swoją tajemnicę i tą tajemnicę człowiek próbował uchwycić w tych kadrach - mówiła podczas zorganizowanego 8 marca wernisażu Irena Greń, wiceprezes KF Start. - My generalnie w klubie zajmujemy się fotografią krajoznawczą. Czyli to jest fotografia, która dokumentuje to wszystko, co wokół nas. I jeżeli Państwo tam gdzieś zobaczycie rzeczy, które was będą drażnić, typu jakiś słup czy trakcję elektryczną, to niestety tak ta rzeczywistość wokół nas się kształtuje i tak to będzie na zdjęciach wyglądać, bo to dokument – wyjaśniła Greń dodając, że członkowie klubu nie bawią się w żadne montaże czy cyfrową obróbkę zdjęć. - To nie nasz duch. My to krajoznawstwo, turystyka, przyroda – dodała.

Obecny na wernisażu prezes Oddziału PTTK "Beskid Śląski" w Cieszynie Zbigniew Pawlik zauważył, że te 103 obiekty sakralne z terenu całego Śląska Cieszyńskiego to tylko część istniejących w regionie. - My jako turyści, krajoznawcy doskonale wiemy, że jest ich bardzo dużo. I trzeba było wybrać tylko część – zauważył.

Podczas wernisażu autorów wystawy i gości przywitał kustosz muzeum Jakub Staroń. Nie zabrakło władz miejskich w osobie burmistrza Skoczowa Mirosława Sitko czy wicestarostki powiatu cieszyńskiego Janiny Żagan.

Wernisaż natomiast poprzedzony był ciekawym i pełnym rzetelnej wiedzy wykładem księdza dr Karola Mozora. Skupił się w nim na kapliczkach, jakie ludność Śląska Cieszyńskiego budowała. Traktował przy tym Śląsk Cieszyński jako całość, podkreślał jedność kulturową obu, podzielonych sto lat temu sztuczną granicą jego części.

Ciekawym uzupełnieniem zarówno wykładu, jak i wernisażu wystawy była muzyka Jana Brody.

Wystawę „Kościoły i kapliczki Śląska Cieszyńskiego” oglądać można w Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie do 23 kwietnia od wtorku do piątku w godzinach 09:30–16:00, w soboty zaś 09:30–12:00. Później wystawa powędruje do Strumienia, gdzie prezentowana będzie w lipcu i sierpniu.

(indi)

Zobacz fotoreportaże Piotra Góreckiego:

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-03-14 15:31:38
robespierre: Dekadę temu w Kijowie za pomocą piły mechanicznej ścięto krzyż upamiętniający ofiary NKWD, dziś na ulicach stolicy Ukrainy giną ludzie. // https://www.youtube.com/watch?v=SSR9h-YurHA //. Dewastacja miejsc i obiektów kultu zwykle poprzedzała ludobójstwo.
2022-03-14 15:32:55
robespierre: Kapliczki i podobnego rodzaju miejsca sakralne, włącznie z kościołami, niejednokrotnie już posłużyły jako obiekty ataku ze strony wszelkiego rodzaju nienawistników, czy pospolitych wandali. Śląsk Cieszyński nie stanowi żadnego wyjątku pod tym względem.
2022-03-14 15:33:30
robespierre: Przykłady nienawiści na tle wyznaniowym z regionu? Kościół w Gutach // https://wiadomosci.ox.pl/splonal-xvi-wieczny-kosciol... // Krzyż w Skoczowie, przy ul. Mickiewicza // https://wiadomosci.ox.pl/ulamal-stopy-jezusowi,38756 // Kapliczka w Skoczowie // https://beskidzka24.pl/zdemolowali-kapliczke-w-skoczowie/ // Kradzież sprzętu liturgicznego // https://wiadomosci.ox.pl/ukradl-z-kosciola-mosiezny-gong... // https://wiadomosci.ox.pl/brenna-napad-na-duchownego,62919// https://wiadomosci.ox.pl/goleszow-wandal-zniszczyl-drzwi... // https://wiadomosci.ox.pl/pomnik-dzieci-utraconych... // https://wiadomosci.ox.pl/cieszyn-swastyka-na-kosciele,68415 // Jak zatem można twierdzić, jakoby osoby wierzące w regionie nie spotykały się z przykładami nietolerancji na tle wyznaniowym? Jeżeli ktoś nie dostrzega czegoś oczywistego, o czym to może świadczyć?
2022-03-14 15:36:14
robespierre: Liczba profanacji oraz ataków na świątynie i duchowieństwo w Europie niepokojąco wzrasta. Niewątpliwie, jest to jeden z bardziej przemilczanych problemów. Do ataków dochodzi wobec Chrześcijan, głównie Katolików. Okazuje się, iż gdy bezcześci się kościoły, rozbija posągi i napada na księży, media tak nazywanego głównego nurtu milczą.
2022-03-14 15:37:03
robespierre: Kto za to odpowiada? Jako głównych podejrzanych wskazuje się skrajnie lewicowych lewackich aktywistów (bojówkarzy), satanistów, feministki, bywają też pospolici wandale. Winowajcy pozostawiają często po sobie ślady, takie jak napisy // Kościół = Śmierć//, // Jedyny kościół dający oświecenie to ten, który płonie //, // Religia opium dla ludu //, → Tego rodzaju ataków z pewnością nie dopuszczają się przedstawiciele innych religii, zwłaszcza monoteistycznych. → powtarzającym się w tych incydentach motywem są satanistyczne znaki jak 666 albo hasła dotyczące wyzwolenia seksualnego lub z wypisywaniem antyklerykalnych haseł na ścianach świątyń z kradzieżą przedmiotów kultu włącznie. Jak się okazuje, choć w nowoczesnych państwach nauczono się dbać o prawa mniejszości, gorzej z obroną religii, która, choć pogrążona w kryzysie, nadal uznawana jest w wielu krajach za dominującą. Zachodnie elity polityczne zdają się w ogóle nie dostrzegać problemu prześladowania wyznawców chrześcijaństwa na świecie i w Europie. Co gorsza, nadal uznają Chrześcijaństwo za religię uprzywilejowaną.
2022-03-14 16:59:07
Boska Adela: non stop te same gęby tylko dekoracje się zmieniają, ciekawe do jakiej dotacji się podłączyli
2022-03-14 17:00:46
Boska Adela: a w ramach pomocy dla ofiar wojny w Ukrainie polscy biskupi oferują opłatek za co łaska
2022-03-14 19:47:38
krzysztof  mm: kler katolicki w Polsce tak samo jak prawosławny w ZSRR był na pasku służb specjalnych ówczesnych totalitarnych rządów, jedni księża i biskupi współpracowali z SB czy KGB dla pieniędzy, inni byli szantażowani z powodu swej homoseksualnej orientacji czy skrywanego ojcostwa i związków z kobietami - nieprzypadkowo po dziś dzień jedni i drudzy łaszą się do władz będących spadkobiercami bolszewizmu, tak w Rosji jak i w RP, bo te jak dawniej za posłuszną współpracę gwarantują im bezkarność - dziś już wiemy, że nieprzeprowadzenie lustracji kleru po '89 roku było bodaj największym błędem nowego państwa polskiego, błędem którego skutki po dziś dzień dotkliwie odczuwamy
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: