Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Modlitwa łączy wyznania w czasie kryzysu

Episkopat Polski wydał szczególne zalecenia w związku z przybywającą liczbą uchodźców z Ukrainy. Zawarte zostały one w PRO MEMORIA dotyczących posług religijnych udzielanych wiernym z Kościołów i Wspólnot kościelnych niemających pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim.

W wydanym dokumencie Rada Prawna i Rada ds. Ekumenizmu Episkopatu Polski przypomina podstawowe zasady postępowania duszpasterzy katolickich (niezależnie od obrządku) w odniesieniu do ochrzczonych niekatolików, którzy proszą o udzielenie sakramentów świętych, sakramentaliów lub odprawienie pogrzebu.

Pierwszy najważniejszy punkt wydanego dokumentu dotyczy modlitwy. - Katolicy nie tylko mogą, ale wręcz powinni szukać okazji do modlitwy z innymi chrześcijanami. Światowe problemy, takie jak wojna, ubóstwo, sytuacja migrantów, niesprawiedliwość i prześladowania wyznawców Chrystusa, a także innych grup religijnych, również wymagają uwagi chrześcijan, ich połączenia się w modlitwie o pokój i za osoby najbardziej bezbronne - przypominają duszpasterze.

Ponadto jak wskazuje Episkopat katolicy powinni pomagać innym chrześcijanom w tym by wzięli udział w nabożeństwie, zwłaszcza niedzielnym, we własnym kościele czy domu modlitwy. - Gdyby ten udział był utrudniony, zwłaszcza z powodu lokalnego braku miejsc modlitwy ich wspólnot, katolicy z otwartością zapraszają tych chrześcijan do swoich kościołów, aby mogli pomodlić się – dodają.

Jak dodaje Episkopat w sytuacjach nadzwyczajnych, w których wierni nie mają możliwości udania się do szafarza swojego Kościoła lub Wspólnoty kościelnej, katoliccy szafarze mogą udzielić niektórych posług religijnych ochrzczonym niekatolikom, zwłaszcza wiernym prawosławnym, gdyż wierni ci nie mogą pozostawać bez dostępu do źródeł łaski Bożej, jakimi są zwłaszcza sakramenty święte. W relacjach z Kościołami prawosławnymi ważne jest to, że zachowana w nich została sukcesja apostolska, a tym samym rozumienie i ważność sakramentów.

- Udzielenie sakramentu lub innych posług religijnych ochrzczonym niekatolikom nie powoduje zmiany ich wyznania i nie wolno wykorzystywać takiej sytuacji do działań, które miałyby znamiona prozelityzmu. Posługa katolickich szafarzy jest niesieniem pomocy duchowej, której Kościół katolicki może udzielić wiernym innych Kościołów, przy jednoczesnym poszanowaniu ich tożsamości wyznaniowej i przynależności kościelnej. W związku z tym, należy uprzednio upewnić się, czy w konkretnym Kościele niekatolickim nie jest to zabronione. Szafarze katoliccy godziwie udzielają sakramentów pokuty, Eucharystii i namaszczenia chorych członkom Kościołów wschodnich niemających pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim, gdy oni sami z własnej woli o nie proszą i są należycie usposobieni – dodają duchowni.

Wystarczającym powodem udzielenia każdego z tych sakramentów jest wyrażona z własnej inicjatywy prośba i odpowiednia dyspozycja proszącego. Warunkiem udzielenia każdego z tych sakramentów nie jest natomiast niedostępność szafarza prawosławnego.

Kuria Diecezji Bielsko- Żywieckiej podała dane kontaktowe do ośrodków duszpasterskich i pomocy duchowej dla wyznawców Kościołów prawosławnego i grekokatolickiego przebywających na terenie na terenie diecezji

Informacje dla członków Kościoła prawosławnego:

Prawosławny Punkt Duszpasterski w Bielsku-Białej (Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Bielsku-Białej):

https://bielskobiala.cerkiew.pl/

Harmonogram nabożeństw do czerwca 2022 roku – Prawosławny Punkt Duszpasterski w Bielsku-Białej

https://bielskobiala.cerkiew.pl/20220204-harmonogram-nabozenstw-do-czerwca-2022-roku

Informacje dla członków Kościoła grekokatolickiego:

https://www.facebook.com/pages/category/Religious-organization/Parafia-Greckokatolicka-w-Krakowie-365835666892972/

Informacje kontaktowe parafii grekokatolickiej w Krakowie, która obsługuje punt w Bielsku-Białej (Kościół pw. Chrystusa Króla-Leszczyny).

http://cerkiew.org/krakow-2/

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-03-14 08:08:10
Boska Adela: wstyd, czego więcej się można było po polskim episkopacie spodziewać, do uchodźców wyciągają rękę z tacą
2022-03-14 09:30:25
oxjas1: Niech ci purpuraci zrzuca zlote lancuchy, pierscienie, szaty - ubiora skromne odzienie i ida glosic dekalog, ktorego sami juz dawno nie przestrzegaja. A te olbrzymie dobra doczesne, ktore maja, oddadza potrzebujacym.
2022-03-14 15:49:31
pastor.ewangelikalny: Wśród komentarzy przewija się narracja poniektórych pastorów z rzekomo bratnich wspólnot... Najwidoczniej musi już w ich dobytku być krucho, skoro poniżają się do prostackiej narracji, być może rozpaczliwie łudząc się podprowadzeniem paru owieczek...
2022-03-14 19:47:56
krzysztof  mm: kler katolicki w Polsce tak samo jak prawosławny w ZSRR był na pasku służb specjalnych ówczesnych totalitarnych rządów, jedni księża i biskupi współpracowali z SB czy KGB dla pieniędzy, inni byli szantażowani z powodu swej homoseksualnej orientacji czy skrywanego ojcostwa i związków z kobietami - nieprzypadkowo po dziś dzień jedni i drudzy łaszą się do władz będących spadkobiercami bolszewizmu, tak w Rosji jak i w RP, bo te jak dawniej za posłuszną współpracę gwarantują im bezkarność - dziś już wiemy, że nieprzeprowadzenie lustracji kleru po '89 roku było bodaj największym błędem nowego państwa polskiego, błędem którego skutki po dziś dzień dotkliwie odczuwamy
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: