Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Trzech z Cieszyna do Europy

Już 25 maja kolejne wybory do Parlamentu Europejskiego. Powiat cieszyński należy do okręgu 11 - Katowice. Wśród kandydatów na posłów z powiatu cieszyńskiego startować będą trzy osoby.

Platformę Obywatelską w okręgu 11 Katowice reprezentuje Jan Olbrycht, który ma 3 miejsce na liście. Na liście Polskiego Stronnictwa Ludowego znajduje się Danuta Kożusznik na miejscu 4. W wyborach do Parlamentu Europejskiego wystartowała również Marzena Daduń, studentka z Cieszyna, która znalazła się na miejscu 8 na liście Komitetu Wyborczego Demokracja Bezpośrednia.

Jan Olbrycht, przedstawiciel Platformy Obywatelskiej, to najbardziej doświadczony kandydat z tego grona. Europosłem jest od początku, czyli od 2004 r. Został ogłoszony jednym z najlepszych posłów Parlamentu Europejskiego kończącej się kadencji  i odebrał nagrodę MEP Awards 2014 w kategorii "Zrównoważone środowisko zurbanizowane". Nagrody MEP Awards trafiają co roku do najbardziej pracowitych i wpływowych europosłów.

W obecnej kadencji Jan Olbrycht jest członkiem Komisji Rozwoju Regionalnego, Komisji ds. Budżetu, Komisji ds. Kontroli Budżetowej, oraz wiceprzewodniczącym specjalnej Komisji ds. Wyzwań Politycznych. Sprawozdawca Parlamentu w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Współzałożyciel i przewodniczący intergrupy parlamentarnej URBAN. Członek Delegacji Parlamentu Europejskiego do spraw stosunków z Bośnią, Hercegowiną, Serbią, Czarnogórą i Kosowem oraz członek Delegacji do spraw stosunków ze Stanami Zjednoczonymi.

Danuta Kożusznik
w 2011 r. startowała do Sejmu, jednak bez efektu. Aktualnie jest prezesem Zarządu Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej. Aktywnie działa też w wojewódzkich strukturach PSL, gdzie jest członkiem Prezydium Zarządu Wojewódzkiego. Ponadto pracuje jako nauczyciel w Cieszynie.

Jak czytamy w jej ulotce wyborczej realizowała szereg projektów z zakresu edukacji i kultury. Jest zaangażowana w działalność Kół Gospodyń Wiejskich, Ochotniczych Straży Pożarnych i Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.

Trzecią, najmniej znaną kandydatką do Parlamentu Europejskiego, jest pochodząca z Cieszyna Marzena Daduń. Wiadomo o niej niewiele. Interesuje się grami terenowymi, kulturą i obyczajowością wczesnego średniowiecza, strzela z łuku. Ponadto studiuje w Cieszynie na Uniwersytecie Śląskim. Nasze próby skontaktowania się z Panią Marzeną niestety zakończyły się fiaskiem.

Marzena Daduń startuje z listy Demokracji Bezpośredniej. Nie jesteśmy partią polityczną, jesteśmy organizacją spoza „układu” – mówią o sobie twórcy Demokracji. Naszym celem jest zmiana reguł gry w polityce, abyś mógł decydować o tym, co dla Ciebie ważne – czytamy w deklaracji organizacji.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego wybierzemy 51 posłów reprezentujących Polskę. Kandydatów jest ponad 1200. Wybory już  w niedzielę 25 maja.

Hanna Blokesz-Bacza

źródło: ox.pl
dodał: HBB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: