Sensacyjne odkrycie w cieszyńskiej Książnicy
Najstarsze wydanie Nowego Testamentu w przekładzie Marcina Lutra z całostronicowymi drzeworytami od samego początku, odkąd do swych zbiorów zakupił je Leopold Szersznik pozbawione było karty tytułowej, do niedawna znajdowało się w zbiorach Książnicy błędnie opisane i nikt nie zdawał sobie sprawy z faktu, że Książnica Cieszyńska posiada ten cenny zabytek.
Warto wspomnieć, że w całej Polsce są zaledwie trzy egzemplarze dzieła – dwa w Toruniu (w Bibliotece Głównej UMK i w Książnicy Miejskiej) oraz jeden w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu. - Co ciekawe, tego cennego tłumaczenia Marcina Lutra nie posiada Biblioteka im. B. R. Tschammera w Cieszynie, w której znajduje się bardzo wiele wydań Biblii, a zwłaszcza Biblii Lutra – mówi Krzysztof Szelong.
Podczas spotkania dr Jerzy Sojka z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie wygłosił wykład na temat samej postaci Marcina Lutra i tłumaczenia Pisma Świętego. Jolanta Sztuchlik z Książnicy Cieszyńskiej opowiedziała natomiast o samej księdze i jej dziejach oraz o tym, jak do odkrycia prawdy o posiadanej w zbiorach Książnicy perełki wydawniczej dotarła.
Po wysłuchaniu obu wykładów, podczas których słuchaczom przekazano wiele szczegółowych informacji zarówno na temat Marcina Lutra, jak i samej Biblii znajdującej się w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej, każdy mógł podejść o obejrzeć cenną księgę. Zostanie ona ponownie zaprezentowana publicznie podczas Nocy Muzeów 23 maja.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.