Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Trzeba informować uchodźców o systemie alarmowym w jednostkach OSP

Państwowa Straż Pożarna oraz lokalne jednostki OSP proszą o nagłośnienie tematu syren alarmowych w OSP. Dla mieszkańców Śląska Cieszyńskiego dźwięk syren alarmowych jest czymś naturalnym, jednak wśród uchodźców może powodować panikę.

Syreny alarmowe Ochotniczych Straży Pożarnych nadają sygnał modulowany (3 dźwięki po 1 minucie), informujący strażaków o konieczności stawienia się w jednostce i wyjazdu do zdarzenia. Przez uchodźców z Ukrainy sygnał ten może być jednak zupełnie inaczej odebrany – jako informacja o potencjalnym zagrożeniu i działaniach wojennych.

Bardzo ważne w tym momencie jest informowanie mieszkańców Ukrainy, którzy uciekli do nas przed wojną o tym fakcie – coraz więcej rodzin ukraińskich przyjeżdża do naszego regionu. Są zakwaterowywani w ośrodkach, ale również u osób prywatnych. W każdym przypadku bardzo istotne jest poinformowanie ich o naszym systemie powiadamiania strażaków. Alarm w OSP wzywa strażaków do jednostki. Osoby, które przyjechały z Ukrainy, mogą jednak odczytać go, jako alarm wojenny, związany np. z koniecznością udania się do schronów. Spowoduje to niepotrzebny stres – wyjaśnił mł. bryg. Michał Pokrzywa Oficer Prasowy cieszyńskiej PSP.

Alarmy te działają zarówno w dzień, jak i w nocy i są słyszalne ze stosunkowo sporej odległości. Zamieszczamy tę informację również w języku ukraińskim:

Шановні жителі, повідомляємо, що у нашій місцевості сигнал тривоги включається у випадку необхідності втручання пожежної частини. Це 3 сигнали по 60 секунд. Просимо не боятися цього сигналу

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-03-05 08:59:00
Hejo: Czesi np. zawiesili ćwiczenia z tymi syrenami . Można zaprzestać chwilowo głośne syreny w OSP ?
2022-03-05 09:55:52
koszpak: Za granicą prawie wcale nie używają tych syren - raz na kilka tygodni do testów. W jednej miejscowości w Niemczech widziałem, że strażacy mieli pagery do powiadamiania. Odnoszę wrażenie, że w Polsce wycie syrenami co kilka dni to potrzeba jakiejś dziwnej podniety albo nieznajomości technologii/braku pieniędzy na zakup takich urządzeń.
2022-03-05 10:29:07
mario172: Jeb.ac najwieksza szma.te swiata!!putin zdych.aj w największych cierpieniach !!!!
2022-03-05 13:22:43
sierżant_Niemyty_Wycior: popluł sobie maryś? ulżyło? to teraz z powrotem do piaskownicy, gówniarzu
2022-03-05 15:47:08
Barni: … jeżeli „koszpak” przeszkadzają Ci syreny to kup każdej jednostce OSP pagery jeżeli Cię na to stać to nie będą wyć a jeżeli uwarzasz że to dziwna podnieta jak napisałeś to masz dziwne fetysze jeżeli pomaganie komuś i ludzka krzywda Cię podnieca bo do tego właśnie służy to alarmowanie…
2022-03-05 18:00:35
Barni: Nie każda jednostkę OSP stać na pagery a często są pierwsi na miejscu wiec pomoc jest szybko niektórzy strażacy mieszkają dość daleko od remizy i gdyby nie syrena to nawet by nie wiedzieli ze coś się dzieje a jak wyłącza syreny nie przyjadą to będziecie narzekać ze ich nie ma nie???
2022-03-06 00:26:54
miriam11: Barni , wydaje mi się jednak że technologia posunęła się ciut do przodu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: