Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Trza tu po prostu być

Podziwiaj sztukę i rzemiosło ludowe. Zobacz jak tradycja wpływa na życie codzienne. Zatańcz, zaśpiewaj i skosztuj tradycyjnych potraw – zachęcają organizatorzy Lata z Tradycją i Kulturą Górali Śląskich.

W każdy weekend lata od 25 czerwca do 20 sierpnia w enklawie mieszczącej się przy Muzeum Beskidzkim w Wiśle odbywa się cykl wakacyjnych imprez. Wszystko po to, by zachować dla przyszłych pokoleń dziedzictwo kulturowe Śląska Cieszyńskiego poprzez stworzenie przy Muzeum Beskidzkim im. A. Podżorskiego w Wiśle enklawy – atrakcyjnego i żywego skansenu o charakterze edukacyjnym. W ramach inwestycji powstały nowe obiekty tworzące enklawę: kolyba wraz z koszorem, chata kumornika, kuźnia, pasieka pszczelarska i zielnik.

Dlaczego te dni warto spędzić właśnie w Wiśle? - Sam tytuł projektu powinien zachęcać do wzięcia udziału w imprezach. To tutaj spotkamy się z żywą tradycją. To tutaj rzeźbiarz pokaże swoją pracę na żywo, zagrają orkiestry i kapele, a przy tym wszyscy mogą śpiewać i tańczyć. No i oczywiście dla wszystkich – degustacja potraw. Całość projektu jest oparta o to, co nazywa się żywym doświadczanie kultury – informuje Portal Śląska Cieszyńskiego ox.pl Małgorzata Kiereś dyrektor Muzeum Beskidzkiego im. A. Podżorskiego w Wiśle.

Do tej pory podczas Lata z Tradycją i Kulturą atrakcji nie brakowało, był i folklor dziecięcy, były tradycje i zwyczaje pasterskie Górali Śląskich, prezentacje archaicznych tańców, ogrom ludowej muzyki, koncerty i oczywiście degustacje potraw regionalnych. Organizatorzy zadbali również o najmłodszych uczestników imprezy, przygotowując dla nich mnóstwo zabaw i gier.

W ten weekend atrakcji również nie zabraknie. Już w sobotę (9 lipca) przed mieszkańcami i przyjezdnymi gośćmi zabrzmi zespół „Mali Tkocze”, chwilę później prelekcję wraz z pokazem na temat różnych sposobów noszenia stroju góralskiego poprowadzi Zuzanna Bujok. Będzie się więc działo.

- Zaplanowaliśmy z mężem, że nadchodzący weekend spędzimy w Wiśle. Jeśli o mnie chodzi - interesujący będzie pokaz sposobów czerpania mężatki na tzw. pidło lub na żurek. Mojego męża z kolei zachwyca, co innego... regionalne dania – śmieje się Jolanta Kuczera z Cieszyna.

Chcesz zobaczyć jak dawniej żyli górale? Jak pracowali, jak mieszkali, co jedli? Powinieneś koniecznie odwiedzić Wisłę. Każdy kolejny weekend przyniesie niezapomniane wrażenia. Zwiedzanie zielnika koło kolyby sałaszniczej w enklawie, góralska biesiada przy muzyce, ginące zawody, wiślańska tradycja śpiewu, obrzęd weselny górali istebniańskich... co tu dużo mówić. Trza tu po prostu być. Organizatorem przedsięwzięcia jest Starostwo Powiatowe w Cieszynie.

 

BsK

 


 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: