Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Trwają prace nad programem „Aktywni plus”

Wokół nas żyje grono ludzi, których określamy „seniorami” czy studentami „Uniwersytetu trzeciego wieku”. Fajną rzeczą jest, że takie osoby spotykamy wokół nas, że nie boją się wychodzić z domu i spotykać się nie tylko przy kawie i ciastku. Właśnie z myślą o takich osobach rozpoczęto prace nad rządowym programem na rzecz osób starszych „Aktywni plus”.

W ostatnich latach Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej (MRPiPS) realizowało dwa programy rządowe wspierające aktywność społeczną osób starszych: „Senior plus” na lata 2015-2020 oraz ASOS - rządowy program na rzecz aktywności społecznej osób starszych na lata 2014-2020. Oba programy kończą się w 2020 r., w resorcie rodziny zaprojektowany został więc nowy program o podobnym charakterze – „Aktywni plus”. W ramach programu zaplanowano cztery obszary działań: aktywność społeczna, partycypacja społeczna, włączenie cyfrowe oraz przygotowanie do starości.

Celem głównym programu „Aktywni plus” jest zwiększenie uczestnictwa osób starszych we wszystkich dziedzinach życia społecznego. Program głównie ma pomóc we wzbogaceniu oferty zagospodarowania czasu wolnego dla osób starszych, a także w rozwijaniu ich przedsiębiorczości społecznej oraz postaw aktywizujących do podejmowania pracy. Ma on także przyczynić się do zmniejszenia poziomu wykluczenia cyfrowego wśród osób starszych. Seniorzy będą zachęcani do podejmowania działań charytatywnych na rzecz innych osób, w tym wolontariatu. Program ma zwiększyć poziom samoorganizacji środowiska osób starszych w życiu publicznym.
Z informacji dostępnych w mediach dowiadujemy się, że podejmowane będą również działania na rzecz budowania pozytywnego wizerunku starzenia się i starości w uniwersalnej świadomości społecznej.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to IV kwartał tego roku. Nowy rządowy program na rzecz osób starszych „Aktywni plus” ma obowiązywać w latach 2021-2025. Z informacji opublikowanych w wykazie prac rządu wynika, że osobą odpowiedzialną za jego przygotowanie jest pochodzący z naszego terenu wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

O wszelkich informacjach dotyczących tego projektu będziemy na bieżąco informować na łamach naszego portalu.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-08-26 00:54:38
i67: >>> krzysztof.mm <<< ,, słychać twoje wycie ZNAKOMICIE .,,
2020-08-26 15:36:58
jasper: Od 1989 roku w Polsce wybudowano 7 szpitali i 1365 kosciolow. Po co aktywnosc +, czyzby tylko do kosciola ?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: