Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Tradycyjnie w Strumieniu

Wiele muzyki i tradycji można było spotkać wybierając się w niedzielę do parku w Strumieniu. Czwarty już raz miejscowo Koło Macierzy Ziemi Cieszyńskiej zorganizowało IV Dzień Tradycji, Stroju, Pieśni i Tańca.
Wiele śpiewu i muzyki w niedzielne popołudnie było w Strumieniu. Mieszkańcy bawili się wraz z zespołami regionalnymi, które wystąpiły w tutejszym parku. W ten sposób chcemy prezentować i podtrzymywać naszą tradycję - przekonuje Anastazja Żur szefowa koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Strumieniu. Przyśpiewek nie zabrakło jak i regionalnych strojów. Choć publiczność, głównie na siedząco obserwowała prezentujące się zespoły, to niejednemu rwały się nogi do tańca.
 
Anastazja Żur pytana o słabą frekwencję młodych osób w takich wydarzeniach odpowiada, że jednak nie jest tak źle. Może na występach nie ma ich wiele ale są w naszych zespołach. Jeden z nich wystąpił na początku  imprezy. A podczas koncertu prezentowała się Urszula Gabryś wraz ze swoim ‘galanym’, która przedstawiła swoją pracę dyplomową - a był nim strój cieszyński. Panowie nie mogli wyjść z podziwu podczas prezentacji. Więc nie jest tak źle, młodzi są - mówi z uśmiechem Anastazja Żur.
 
Dzień Tradycji to sztandarowa impreza strumieńskiej Macierzy. Macierzy, która w mieście działa od 85 lat. Obecnie koło liczy ponad 60 członków. Są osoby starsze ale nie brakuje młodych, zaangażowany ludzi. Ostatnie lata to wiele widowisk plenerowych, ukazujących historię starego Strumienia. Jak to cesarz przyjechał do Strumienia, o Powstaniach Śląskich - to tylko nieliczne z nich - wymienia Żur.
 
 
 
Członkowie strumieńskiego koła w ostatnim czasie zaangażowali się w zbieranie regionalnych pieśni. Wspólnie z Zespołem Strumień, pod kierownictwem artystycznym Jan Chmiela, powstaje zbiór pieśni - Śpiewnik Cieszyńskich Dolin. Ma być to zbiór kilkudziesięciu utworów ze Śląska Cieszyńskiego, ale znanych na dolinach. Te góralskie są znane, ale te z części północnej Śląska Cieszyńskiego już nie. Chcemy to wskrzesić - mówi szefowa koła MZC. W tej chwili śpiewnik jest na ukończeniu, a Macierz poszukuje sponsora do jego wydania.
W niedzielę pogoda dopisała, więc i publiczności w strumieńskim parku nie brakowało. Cieszymy się, że takie koncerty mamy w Strumieniu - chwalą inicjatywę Macierzy Ziemi Cieszyńskiej mieszkańcy miasta.
 
 
Jan Bacza
źródło: OX.PL
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: