Tradycyjnie w Polsce, tradycyjnie w Cieszynie (imiona 2018)
Dzięki publikacji przez Urząd Miejski w Cieszynie na oficjalnym profilu w mediach społecznościowych danych, dotyczących najpopularniejszych imion nadawanych dzieciom zarejestrowanym w Urzędzie Stanu Cywilnego w Cieszynie można zaobserwować pewną prawidłowość. Prawidłowość ta jest zgoda z trendami, jakie obserwuje się w innych częściach kraju. Zdecydowanie spada ilość imion zagranicznych (typu Jessica, czy spolszczony Brajan), a modne stają się imiona tradycyjne. - Sprawdziliśmy, jakie imiona w Cieszynie były najpopularniejsze w 2018 roku. Okazuje się, że najpopularniejsze były imiona tradycyjne. Dziewczynki najczęściej nazywano: Zuzanna, Emilia, Maria, Hanna, Maja, Zofia, Lena, Alicja, Milena, Julia. Popularne imiona wśród chłopców to: Wojciech, Jakub, Jan, Antoni, Szymon, Karol, Adam, Michał, Filip, Kacper – poinformowali przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Cieszynie.
Jak się okazuje, w tej kwestii Cieszyn nie odstaje od reszty Polski. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Ministerstwo Cyfryzacji w 2018 roku najpopularniejsze imiona damskie to: Zuzanna, Julia, Maja, Zofia, Hanna i Lena. Najpopularniejsze imiona męskie to Antoni, Jakub, Jan, Szymon, Aleksander i Franciszek.
Widać zbieżności? Oczywiście. Przede wszystkim widać, że tradycyjne imiona znów są w modzie. W Cieszynie jednak w czołówce najpopularniejszych imion nadawanych dzieciom znalazła się „Emilia”, która nie znalazła miejsca w ogólnopolskiej „szóstce”. Swojego rodzaju odmianą się również Alicja i Milena i Maria, wszystkie imiona jednak w dalszym ciągu można nazwać tradycyjnymi. W przypadku chłopców dodatkowo w cieszyńskim zestawieniu pojawili się: Wojtek, Karol, Adam, Michał, Filip i Kacper.
Warto również wiedzieć, że krótko po zarejestrowaniu dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego można jeszcze zmienić decyzję dotyczącą jego imienia. Rodzice mogą złożyć przed wybranym kierownikiem urzędu stanu cywilnego albo przed konsulem oświadczenie o zmianie imienia lub imion dziecka zamieszczonych w akcie urodzenia w terminie 6 miesięcy od dnia jego sporządzenia. Kierownik USC odmawia przyjęcia oświadczenia, jeżeli nie został zachowany termin do jego złożenia.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
