Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Tradycja jasełek

Co prawda Święta już za nami, jednak warto wspomnieć jeszcze o długiej tradycji jasełek. Obecnie kojarzymy je z przedstawieniami (głównie w wykonaniu młodzieży w wieku szkolnym) obrazującymi narodziny Chrystusa oraz odwiedziny miejscowych pastuszków.

Nazwa owych przedstawień wywodzi się ze staropolskiego słowa „jasła”, które oznaczało żłób. Jasełka to tak naprawdę wszelkie widowiska, które obrazują narodzenie Jezusa w Betlejem, w tym również słynne w naszym kraju szopki bożonarodzeniowe.

Pomysłodawcą tradycji miał być sam Franciszek z Asyżu. Około 1223 roku urządził on pierwsze jasełka, które wystawiono w grocie, wśród pól i lasów. W miejsce wydarzenia przeniesiono figurkę Dzieciątka i umieszczono ją na sianku w żłobie, a wokół niego znajdował się prawdziwy osioł oraz wół. Św. Franciszek opowiadał odwiedzającym o narodzeniu Chrystusa, zaś bracia zakonni, wraz z ludem, śpiewali pobożne pieśni. Tak rozpoczęła się świąteczna tradycja jasełek.

Pomysł widowiska, dzięki zakonom Franciszkanów i Bernardynów, rozprzestrzenił się na cały świat. W Polsce wystawiano je początkowo głównie w kościołach, później zdecydowano się na ich prezentowanie na wolnym powietrzu. Z biegiem lat zaczęto wprowadzać również inne zmiany w samej strukturze przedstawienia – drewniane figurki zostały wyparte przez żywych aktorów; przy stajence, oprócz Jezusa, Marii i Józefa, zaczęły pojawiać się inne postacie biblijne: pasterze, król Herod oraz Trzej Królowie.
W naszym kraju jasełka stały się popularne w XVII i XVIII w. W polskich szopkach ważną rolę odgrywali pasterze, którzy składali Jezusowi dary (barany, drób, chleby i kołacze) oraz śpiewali pieśni. Przy okazji wystawiania szopek powstało wiele regionalnych piosenek i kolęd.

W dzisiejszych czasach kościoły próbują pozostać jak najbliżej pierwotnej tradycji, jednak twórcy świeccy nie rezygnują od parodii bożonarodzeniowych przedstawień, głównie o charakterze politycznym.

Piotr Dobrowolski

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: