Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

To nazwisko zobowiązuje! Wisła szykuje się do Zjazdu Cieślarów

Jeśli masz na nazwisko Cieślar, Twoi rodzice tak się nazywają, albo pochodzisz z rodu Cieślarów - powinieneś obowiązkowo stawić się w najbliższą niedzielę - 27 maja - na I Spotkaniu Cieślarów na szczycie góry Cieślar w Wiśle.
Jak wynika ze statystyk, co dziesiąty mieszkaniec Wisły nosi nazwisko Cieślar. Nie trudno policzyć, skoro miasto liczy ponad 11 tysięcy osób - to Cieślarów w Wiśle jest ponad 1100. Kolejne kilka tysięcy rozsianych jest po całym świecie. Z okazji jubileuszu Wisły, która w tym roku świętuje 50-cio lecie nadania praw miejskich, Cieślarowie postanowili uhonorować ten fakt rodzinnym spotkaniem. Kto jest zaproszony? Oczywiście wszyscy ci co noszą to nazwisko, wywodzą się z tego rodu - ale i ci, co Cieślarów „mają radzi” - mówi Karel Cieślar rzecznik komitetu organizacyjnego.
 
To będzie pierwsza edycja tego międzynarodowego zjazdu. Poprzedzi go w sobotę konferencja naukowa, której temat oczywiście koncentrować się będzie wokół tego nazwiska. Poznamy jego między innymi jego genezę.
 
 
Konferencja odbędzie się 26 maja o godzinie 17.00 w sali parafialnej Ks. Bp Andrzeja Wantuły. O godzinie 21.00 Projekcja filmu „Láska je láska“ (Miłość to miłość) reż. Milana Cieślara w Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny.
Dobrobyt i długowieczność - człowiek może zapewnić sobie tylko szanując rodziców. Słowo ojczyzna pochodzi od ojca. Dlatego też każdy człowiek powinien w należytej czci mieć swoich rodziców i przodków - przekonuje Karel Cieślar. Jak dodaje, z rodu Cieślarów pochodzi wiele znanych i cenionych osób, dlatego trzeba o nich mówić i pamiętać.
 
Jak wynika ze spisów ludności, w roku 1621 w Wiśle były cztery rodziny. Każda z nich w późniejszych pokoleniach miała bardzo liczne potomstwo, dlatego ród tak licznie się rozrósł.
Wierzę głęboko, że te zjazdy na stałe wpiszą się w imprezy organizowane w Wiśle - mieście, światowej stolicy Cieślarów - dodaje rzecznik. To ma być nie tylko promocja nazwiska, ale promocja dobrych wartości. Tradycji, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Niedzielne spotkanie na górze będzie miało formę luźnego pikniku rodzinnego. Kosztów uczestnictwa nie ma, ale będą zbierane dobrowolne datki na pokrycie opłat organizacyjnych.
 
Oto szczegółowy program całego spotkania
Sobota 26 maja 2012
16:15 - Koncert Wiślańskiej Orkiestry Misyjnej przed Salą Parafialną Ks. Bp Andrzeja Wantuły
16:45 - Złożenie wiązanki kwiatów pod tablicą w holu Zespołu Szkół nr 1 w Wiśle Centrum, upamiętniającą śmierć wiślańskich nauczycieli zamęczonych w obozie koncentracyjnym Mautausen-Gusen w 1940 r
17:00 - Konferencja „Cieślarowie 2012“ - Sala Parafialna Ks. Bp Andrzeja Wantuły
21:00 Projekcja filmu „Láska je láska“ (Miłość to miłość) reż. Milana Cieślara w Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny
 
Niedziela 27 maja 2012 Góra Cieślar 920 m.n.p.m.
 
15:00 Spotkanie Cieślarów na szczycie góry Cieślar
Wpis do księgi pamiątkowej, rejestracja uczestników (plakietki identyfikacyjne)
Sypanie Kopca Cieślarów oraz inne atrakcje
Koncert Wiślańskiej Kapeli Ludowej
Próba wydobycia dźwięku z trombity pasterskiej
Zdjęcie rodzinne
 
Jan Bacza
źródło: OX.PL/mat.prasowe
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: