"To druga aksamitna rewolucja". W Czeskim Cieszynie o dziedzictwie Nagano '98
Film w reżyserii Dana Pánka to nostalgiczna podróż do 1998 roku, kiedy to reprezentacja Republiki Czeskiej w hokeju na lodzie zdobyła na Igrzyskach Olimpijskich w Nagano złoty medal. Obraz opowiada historię 11-latka, który pod wpływem hokejowej gorączki zbiera swoją drużynę, by stawić czoła grupie starszych kolegów ze szkoły. Na ekranie można zobaczyć m.in. Dominika Haška - bramkarza tamtej złotej drużyny, która w finale pokonała Rosję 1:0.
- Nagano to dla naszego kraju taka druga aksamitna rewolucja, a jednak mimo to nie powstał na ten temat żaden film - mówił Pánek. - Zacząłem się nad tym zastanawiać w trakcie lockdownu w 2020 roku i doszedłem do wniosku, że za 2-3 lata będzie w społeczeństwie duża potrzeba czegoś pozytywnego i pobudzającego. Chciałem pokazać zarówno naszemu pokoleniu, jak i pokoleniu naszych dzieci, jak my jako dzieci przeżywaliśmy tamte sukcesy. Chcieliśmy też dzisiejszym dzieciakom, które często siedzą w mediach społecznościowych, że my ich nie mieliśmy. Po prostu się dogadywaliśmy, wychodziliśmy i graliśmy w hokeja bawiąc się w Dominika Haška czy Jaromira Jagra, w te wielkie ikony. Moim głównym celem było też zmotywowanie młodych, by nie siedzieli tylko i wyłącznie przy komputerze. Z drugiej jednak strony była to dla mnie nostalgiczna podróż do lat 90. i wspomnienie czasów "czystych" - bez dużych kryzysów, w których osobiście czułem wielką wolność - dodawał.
Pánek nie ukrywał też, że film ma dla niego nieco osobisty charakter. - Ten film jest też w 80% autobiografią. Znam te wszystkie przeżycia, główny bohater w dużym stopniu jest wzorowany na mnie. Podobnoie jest z rolą dziadka i ojczyma - one także wzorowane są na moich doświadczeniach - wyjaśniał.
Na sali Centrum Kultury Strzelnica w Czeskim Cieszynie obecni byli także producent filmu Jan Lengyel oraz odtwórcy ról dziadka głównego bohatera - Otakar Brousek i jego ojczyma - Pavel Batěk. Po seansie, w trakcie dyskusji poruszane były tematy finansowania produkcji czy wygranej polskich hokeistów nad Związkiem Radzieckim w trakcie Mistrzostw Świata w 1976 roku. Warto tez dodać, że "Dzieci Nagano" można obejrzeć na Netflixie.
KR
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.