Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

To dowód na to, że gwara ma się dobrze

Ten konkurs był dowodem na to, że śląska gwara ma się dobrze. - Jest w tym coś takiego pięknego i ujmującego za serce, że chcecie kultywować tradycję języka w którym wyrastaliście i nie zapominacie o nim... nie odcinacie się od korzeni... - zwrócił się do uczestników ''Międzyszkolnego Konkursu Gwary'' Bogdan Ficek, dyrektor Zespołu Obsługi Jednostek Oświatowych.

W minioną środę (14.03.2012) w Szkole Podstawowej nr 2 w Cieszynie odbył się „Międzyszkolny Konkurs Gwary”. Do zmagań stanęło jedenastu uczniów, reprezentujących cieszyńskie szkoły podstawowe. Ocena uczestników była dla jury prawdziwym wyzwaniem.

Jury stanęło przed bardzo trudnym zadaniem - wyłonienia laureatów „Międzyszkolnego Konkursu Gwary”.  Łatwo nie było. Poziom konkursu okazał się być bardzo wysoki. Swoją zasługę mają w tym nauczyciele cieszyńskich szkół.

Gośćmi spotkania byli: Bogdan Ficek dyrektor Zespołu Obsługi Jednostek Oświatowych, współorganizator konkursu i fundator nagród, Dorota Prysak przedstawiciel Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, oraz studenci Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji, Instytut Nauk o Edukacji Zakład Pedagogiki Specjalnej.

- To wielka zasługa dyrekcji i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 2 w Cieszynie, że konkurs odbywa się już od dwudziestu lat i skupia miłośników gwary cieszyńskiej - podkreślał podczas spotkania Bogdan Ficek - Uczestnikom życzę powodzenia, ale przede wszystkim życzę im, aby miłość do gwary cieszyńskiej nosili zawsze w sercu.

Uczestnicy rywalizowali w dwóch grupach wiekowych, w kategorii proza i poezja. Jury dokonując oceny brało pod uwagę zarówno opanowanie tekstu, jak również jego interpretację. Na zakończenie uczniowie otrzymali dyplomy. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Cieszynie, wtedy też poznamy laureatów konkursu. 

 
Barbara Stelmach-Kubaszczyk
źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: