Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Testy PCR zbyt kosztowne. Śląski europoseł interweniuje

Obowiązek wykonywania jednego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 miesięcznie nałożył czeski rząd na pracowników przygranicznych. To dość spory wydatek (wykonanie jednego kosztuje ok. 500 zł), dlatego w tej sprawie interweniował Łukasz Kohut, śląski europoseł Lewicy.

Polityk wysłał pismo do Adama Vojtěcha, czeskiego Ministra Zdrowia, w którym apeluje o zniesienie tej regulacji. - Obowiązek nałożony na pracowników przygranicznych w Czechach, polegający na przedstawianiu raz w miesiącu wyników testu PCR, jest dla wielu z nich nie do spełnienia. Te testy nie są łatwo dostępne, a co więcej, są bardzo kosztowne. Wielu pracowników nie będzie mogło ich przejść, co będzie skutkować ich dalszą niezdolnością do pracy - przekonuje Kohut. 

Jak dodał polityk Lewicy na Facebooku, nałożony na pracowników przygranicznych obowiązek "nie ma większego sensu":

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

26
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-05-04 12:58:56
Bugs: A PO dalej swoje.... teraz to im już zostaną "kocie łby" z mostu po których mogą sobie "jechać". Ciekawe czy wzorem notowań ropy zanotują ujemny wynik wyborczy.
2020-05-04 13:39:53
tomek70: Pierwszy mitoman Rzeczpospolitej niejaki Mateuszek chwalił się dopiero co sukcesem w postaci porozumienia z Berlinem i Pragą. To jaki to sukces, skoro Praga utrzymała tak restrykcyjny układ? Zdaje się, że jedynym PRAWDZIWYM sukcesem życiowym Matouszka były grube miliony na wątpliwych etycznie i prawnie kredytach frankowych, bo wszystko inne to jego projekcje.
2020-05-04 14:04:27
Bugs: No tak, Czesi swoim obywatelom narzucili 14 dniowe okresy testów ale dla nas zrobią wyjątek i zwolnią w ogóle. Kuń by się uśmioł. Zresztą obawiam się, że gdyby otworzyć polsko-czeski ruch graniczny bez ograniczeń to po sobotnio/niedzielnym najeździe czechów na targi, kauflandy i inne markety większość pracowników tych sklepów poszła by na L4.
2020-05-04 14:30:13
krzysztof.nn: ubezpieczenie obowiązkowe, ale za testy w czasie epidemii płaćcie sobie sami, nie ma na to pieniędzy - poszły na 500+, TVPiS, kościół katolicki, prorządowe media, pensje partyjnych prezesów, łapankę macierewicza itede - a o to, czy wierchuszka PiS i PiS-owski rząd też płacą za testy nawet nie warto pytać - i dokładnie tak wygląda sytuacja, proszę państwa
2020-05-04 14:31:44
krzysztof.nn: p.s. "Mateuszek mitoman"? - to niezasłużony eufemizm - pospolity oszust, cwaniak, złodziej i kombinator żerujący na Polakach
2020-05-04 15:19:03
vis: pracownicy transgraniczni zatrudnieni są przez czeskiego pracodawcę, który odprowadza za nich do czeskiego systemu składkę na ubezpieczenie zdrowotne, więc jki problem przedstawić rachunek za test pracodawcy czeskiemu ewentualnie zwrocić się o refundację do czeskiego VPZ odpowiednika naszego NFZ
2020-05-04 15:54:26
tomek70: @vis, a kto powiedział, że zatrudniani przez czeskiego pracodawcę? Mnóstwo jest wysyłanych przez polskie firmy, często miejsce pracy wpisane Cieszyn, żeby nie płacić delegacji, mnóstwo jest zatrudnianych przez agencje zarejestrowane w Polsce, nawet jeśli pracują w dużych czeskich zakładach. A dodatkowo wszyscy ci ludzie zostali oklamani, że osiągnięto sukces międzynarodowy, a prawda jest taka, że Morawiecki jednostronnie otworzył granicę, a na linii Warszawa-Praga nie załatwil kompletnie nic, żeby ci wszyscy pracownicy dalej byli atrakcyjni dla pracodawców. Ludzie są więc wkurzeni o kolejne kłamstwa Morawieckiego.
2020-05-04 16:25:16
vis: Przedstawiłem jeden z możliwychwariantów. A jeżeli miejscem pracy jest Cieszyn, a nie Czeski Cieszyn to w czym problem, kto kogo robi w bambuko? A może też trzeba zapytać właścicieli tych pseudo firm dlaczego dymią na delegacjach i dietach swoich pracowników, może należy też zapytać tych dymanych dlaczego dają się dymać i siedzą cicho, jest cos takiego jak PIP. Jeżeli polski pracodawca wysyła pracownika do Republiki Czeskiej wiedząc że warunkiem przekroczenia granicy jest przedstawienie służbom czeskim aktualnego wyniku testu i pozostawia tego pracownika zdanego tylko na siebie to znaczy,że ma go w du..e
2020-05-04 16:53:38
tomek70: @vis, możesz szukać odpowiedzi dlaczego, ale to nie zmienia faktu, że tak po prostu jest. Mieszkamy w Cieszynie, który nie jest centrum galaktyki, ludzie żeby pracować musieli się godzić na kiepskie warunki albo wyjechać albo handlować zielem i uczestniczyć w karuzelach vatowskich jak zapewne niemało lokalnych "byznesmenow" od głośnych dużych fur. A skoro tak już jest, to ci uczciwi ludzie nie chcą być po raz kolejny robieni w wała przez rząd wiedząc, że wszystko sprowadza się do zapewnienia wielomilionowego profitu swojakom z jakiejś tam firmy diagnostyka czy innej. Czesi zresztą mają dokładnie ten sam problem i te same dylematy.
2020-05-04 17:01:58
politykier: tom-Q... ludzie żeby pracować musieli się godzić na kiepskie warunki albo wyjechać albo handlować zielem ... Podziękuj tym, którzy rządzą nami od lat 90... Zgodzili się, aby w nowych układach Polska była dostarczycielem taniej siły roboczej... Chciałeś Wałęsy, teraz nie narzekaj!
2020-05-04 17:03:41
politykier: A dzisiaj tacy jak Ty, często naiwni, wybierają ludzi z tamtejszej ekipy, którzy dorobili się na prywatyzacji państwowego majątku i uważają się za niby proeuropejskich...
2020-05-04 17:05:09
politykier: Były wielkie zakłady w Cieszynie, dziś nie trzeba byłoby przechodzić na przeciwny brzeg. Co wówczas robiono w Cieszynie za takiego Olbrychta? Czym zajmował się Lewandowski z całym KLD?
2020-05-04 17:39:27
tomek70: Tyle z że te wielkie zakłady stworzyła komuna, a nie wielbiciele radia maryja. I w czasie, gdy Balcerowicz sprzedawał za bezcen, to Kaczyński się uwłaszczał za bezcen, czyli należał do tego samego układu, który ponoć ściga.
2020-05-04 18:31:09
politykier: tom-Q powielasz NEOLIBERALNĄ propagandę lat 90. Wówczas należało, wzorem Niemiec po każdym kryzysie, zastosować PROTEKCJONIZM. Był rynek zbytu na wschodzie. Balcerowicz, wcześniej współpracujący z PZPR postanowić pójść w stronę NEOLIBERALIZMU, pomijam jego osobiste interesy, co było ZABÓJSTWEM, nawet MORDERSTWEM dla przystosowanej pod inne realia polskiej gospodarki. Twoi tom-Q zachodni przyjaciele, włącznie ze swymi wspólnikami z Polski, bez problemu zagospodarowali polski rynek, wycięli potencjalną konkurencję, skłócili nas za wschodem i zapewnili sobie TANIĄ SIŁĘ ROBOCZĄ. Przecież o to samo chodzi na Ukrainie. Jeszcze wmówili nam, że sami sobie jesteśmy winni. Dziś próbują z naszych przodków uczynić hitlerowskich kolaborantów w wymiarze powszechnym i podważają polskość poszczególnych regionów kraju.
2020-05-04 18:32:32
politykier: tom-Q, podziękuj własnej naiwności i Wałęsie;)
2020-05-04 18:34:11
politykier: A EUROposeł w pierwszej kolejności winien być POLSKI, dopiero później ŚLĄSKI... raczej ZE ŚLĄSKA...
2020-05-04 18:40:39
politykier: ... ponoć polskie kapłony na Zachodzie robią furorę... tak słyszałem...
2020-05-04 19:22:43
krzysztof.nn: jedynie kompletny i d i o t a - politykier może przywoływać 'wielkie zakłady w Cieszynie' z czasów komuny - to właśnie przez nie komuna upadła i bogu niech za to będą dzięki, to te beznadziejnie nieefektywne, zarządzane jak dziś państwowe spółki przez partyjnych nominatów zakłady swym bankructwem przyczyniły się w decydującym stopniu do upadku PRL-u - a powtórkę z tej historii widzimy dokładnie na przykładzie właśnie państwowych spółek, których wartość pod rządami i zarządem PiS-u już spadła na łeb na szyję
2020-05-04 19:26:32
senturrin: Boroczki, najpierw płaczą i strajkują, że ich nie chcą do pracy do Czech wpuścić, przy czym była to kompletna bzdura bo nikt im takiego zakazu nie dał, a teraz płacz, że ich nie stać na testy. Żeby tak każda sprawa była nagłaśniana to i może o polskich zwykłych roboli zaczęto by w końcu dbać? Przeca w czechach zarobio się 2 razy więcyj podobno, to isto tych 5 stówek was tak moc nie szarpnie? zresztą i tak pewnie pokryje to pracodawca albo polscy podatnicy.. biedoczki tak wóm źle.. tak wóm źle.. to się może chyccie roboty w polsce?... I nie bydziecie mieli wtedy takich "problemów" :)
2020-05-04 19:29:46
krzysztof.nn: tomek - a propos Balcerowicza i rzekomego 'sprzedawania za bezcen' - jest w cieszynie jeden duży zakład sprywatyzowany w tamtych czasach, bynajmniej nie za bezcen tylko na giełdzie po cenach rynkowych, i ta prywatyzacja właśnie uratowała jego po dziś dzień kwitnące istnienie, mowa rzecz jasna o marklowickich lakierach - nie powtarzaj fałszywych sloganów o sprzedawaniu za bezcen bo to po prostu n i e p r a w d a, w sytuacji z początku lat '90-tych, kiedy polska gospodarka i jej przemysł leżały i kwiczały rządzący wówczas dokonali prawdziwego c u d u ratując co się dało uratować i przywracając tę gospodarkę na tory normalnego funkcjonowania - że przy okazji różne męty się próbowały obłowić w tych warunkach, a takim jak kaczyńscy się udało znakomicie - to inna sprawa, dla prokuratury - a to z kolei też inny temat dlaczego ten jeden z nich który jeszcze żyje nie siedzi w więzieniu...
2020-05-04 20:02:06
tomek70: @Krzysztof, po prostu podszedłem do tematu z punktu widzenia piewców pisyzmu. Być może powinienem był wziąć to w jakiś cudzysłów. Chodziło o to, jak napisalem, że nawet jeśli on sprzedawał, to uwlaszczali się na tym często ci, którzy później szukali uwłaszczeniowego układu.
2020-05-04 22:35:35
politykier: krzysiu+, te zakłady były źle zarządzane, bo przez Polaków i tworzyły polski kapitał... Wystarczyło tylko zmienić właściciela i już wszystko jest OK... Tak jak powinno być... A nowy właściciel z Zachodu jeszcze pochwalił, pogłaskał i odpowiednio wynagrodził... Zawsze lepiej aportować na większym podwórku...
2020-05-04 22:39:32
politykier: krzysiu+, może coś cię łączy z tymi marklowickimi lakierami??? Podobnie jak twoją pańcię...
2020-05-04 22:41:13
politykier: Tak przy okazji, czy to nie czasem właśnie KAPŁON powiewa na tej fladze ze zdjęcia:D:D:D
2020-05-04 22:58:52
Marzanna: Było co czytać i powiem tak jak na testy ich nie stać skoro pracowali w Czechach i chwalili się ze zarabiają dwukrotnie więcej niż w Polsce ponadto na dzieci nie dostawali 500 + tylko o wiele więcej więc nie stać ich na test przecież im się to zwróci przy następnej wypłacie. jeżeli Czechom tak zależy na polskich pracownikach jak Niemcom i Niemcy płacą 60EU dodatkowo za każdy dzień i jeszcze organizują zamieszkanie to nie widzę problemu żeby Czesi zapłacili te 600 stów za testy. Widocznie w Czechach jest już tak widocznie bezrobocie dzięki wirusowi że chcą się Polaków pozbyć i nadarzyła się okazja. A jeśli chodzi o prywatyzację to trzeba podziękować Lewandowskiemu który jest w nagrodę za prywatyzację wybierany do UE jako europoseł. Kiedyś mieliśmy w Polsce przemysł i mieliśmy wszystko trzeba było wdrożyć nową technologię zmniejszyć zatrudnienie zwłaszcza biurokrację sprywatyzować zakłady ale nie tak jak zrobili to polscy politycy że kupili je za bezcen albo zrównali z ziemią. Każdy stoi z boku przygląda się a do sejmu wybiera się te same farbowane komunistyczne stare gęby jakby nie było młodych ambitnych ludzi. Na kogo narzekacie chyba na samych siebie. Więc po co te dyskusje.
2020-05-04 23:09:03
politykier: Był nawet ogromny rynek zbytu na wschodzie... Kontakty... Polacy działali również na Bliskim Wchodzie... Obecnie już ktoś i to boisko zagospodarował.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: