Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Terytorialsi w akcji

Codzienność żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej zmieniła się bardzo szybko. Z trybu szkoleń i ćwiczeń umiejętności przyszedł czas na ich praktyczne wykorzystanie. Terytorialsi zaangażowali się w walkę z koronawirusem, podejmując różnego rodzaju działania.

W grudniu 2019 roku składali na cieszyńskim rynku uroczystą przysięgę. W kolejny miesiącach mieli kontynuować szkolenia, jednak w obliczu pandemii bardzo szybko zmieniła się ich codzienność. Teraz ich działania nastawione są na pomoc w walce z koronawirusem.

Jak się dowiedzieliśmy Służba WOT w ramach operacji #OdpornaWiosna trwa nieprzerwanie na wielu obszarach. Żołnierze 133 Batalionu Lekkiej Piechoty w Cieszynie m.in. dostarczają żywność kombatantom i seniorom, dla których wyjście do sklepu po codzienne zakupy, jest niemożliwe; wspierają funkcjonowanie szpitali i Domów Pomocy Społecznej; prowadzą wspólne patrole wraz z Policją, w ramach których kontrolują osoby przebywających na obowiązkowej kwarantannie, oraz przestrzeganie ostatnio wprowadzonych obostrzeń w zakresie poruszania się po kraju. Pełnili także służbę na granicach, gdzie wraz z funkcjonariuszami Straży Granicznej prowadzili kontrolę ruchu. Obecnie zadanie to przejęli żołnierze 18 Batalionu powietrznodesantowego.

Nieodzownym elementem funkcjonowania batalionu, jest staranne planowanie działań i wyciąganie wniosków pozwalających na skuteczną adaptację do zmieniającej się sytuacji – przyznaje ppor. Michał Korcz – dowódca plutonu logistycznego.

Odprawy kadry prowadzone są, przez dowódcę 133blp ppłk. Sławomira Kożucha, codziennie - pozwalają na zapewnienie właściwej realizacji postawionych przed 13ŚBOT zadań. Co ważne działalność batalionu swoim zasięgiem obejmuje nie tylko powiat cieszyński.

Motto żołnierzy OT „Zawsze gotowi, zawsze blisko” nabrało w dzisiejszej rzeczywistości realnego charakteru – podkreśla st.szer. Dawid Staniek.

 

Pisaliśmy również: Terytorialsi rozdają wodę i bułki

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

12
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-04-05 13:05:52
czesiohill: Ni ma sanepidu, to jedzyni wożymy na pace. O tempora, o mores, o ..... .
2020-04-05 16:21:47
św. Patryk: miliardy wydane na roznosicieli paczek z makaronem??...
2020-04-05 17:07:45
tom lem: ...niektórzy doszli do takiej wprawy, że sobie sami nawijają makaron na uszy, Patryku ;-))
2020-04-05 20:24:30
Kriss84: a widzieliście jakie karabiny mieli na granicach?? śmiech na sali. wstyd przed całą europą. Po czeskiej stronie policjant z usmiechem na twarzy po polskiej wot z armatą. wstyd. poPISać się chcieli że mają hahah
2020-04-05 22:20:06
wyśmienity cwaniaczek: te łamagi MACIAREWICZOWSKIE same powinny sie na kwarantanne zgłosić !!!!! za utrzymanie tych nieudaczników można by kupić z 1000 respiratorów w skali kraju !!!!!!!!!!!!!!
2020-04-06 08:32:47
vis: Zamiast siedzieć w domu i klepać głupie nic niewnoszące do życia komentarze w sieci oni pomagają innym i za to należy się im szacunek
2020-04-06 09:59:09
Kriss84: kazdemu kto pomaga należy się szacunek, babie w biedronce która siedzi na kasie też, ona jest na 1 linii obrony, nie rozumiem tylko po co im te karabiny na granicy, co one za darmo są?? moje zdanie jest takie, że sa to głównie dzieci bawiące się w wojsko. po co im ten sprzęt?? ludzie nie róbmy cyrków
2020-04-06 10:01:19
Kriss84: mówie u nas na granicy 4 auta i 15 osób, po czeskiej stronie 1 radiowóz i 2 policjantów. takim bogatym krajem jesteśmy?? nie można tych ludzi gdzie indziej skierować?? czechów moze byc 2 nas nie?? za darmo tam siedzą??
2020-04-06 10:19:08
Anthony: @vis: te macierewiczowe ludki nie stoją na granicy z karabinami ZAMIAST w domu przy komputerze - im PŁACĄ za to, że tam stoją, a jak wracają do domu niewykluczone, że klepią nic niewnoszące do życia komentarze, także na tej stronie ox
2020-04-06 11:04:44
Kriss84: a owsiak jak chciał wojskowym transportem przywieźć potrzebny sprzęt to mu nie pomogli....taki mamy kraj. BRAWO rządzący!!
2020-04-06 14:44:03
czesiohill: do vis: część z nich została zmobilizowana z zakładów. Po powrocie zostali wysłani do domu, bo współpracownicy nie chcieli z nimi pracować ze względu na możliwość zakażenia - kto wie gdzie i z kim się macali. Wcale się nie dziwię. A na armaty zrzutkę zrobiliśmy ze swoich podatków - przecież macierewiczanie z kałachami nie będą chodzić, bo wstyd.
2020-04-20 11:16:33
kum: Tak czytając komentarze szanownych przedmówców wywnioskować należy że czynnie wspierają służbę zdrowia szyjąc maseczki i wytwarzając przyłbice, zabezpieczają też transport materiałów i środków medycznych do placówek i szpitali. Robią zakupy ludziom w podeszłym wieku, oraz ewakuują pensjonariuszy DPS będących zarażonymi koronawirusem. Pewnie niektórzy krzykną płacimy podatki, lecz w takich chwilach brawo dla ludzi którzy po pracy a w tej chwili częściowo zapewne skoszarowani nie siedzą w domu przed tv lecz działają na korzyść swoich lokalnych społeczności własnie realizując te zadania które wymieniłem. A wielu żołnierzy dzięki przeszkoleniu medycznemu jaki przeszli w służbie w WOT mogą teraz działać. Ta krytyka jest nieuzasadniona i nieuczciwa, a dla ochotników jakimi są żołnierze TSW po prostu krzywdząca. Oczywiście szacunek dla personelu medycznego, kierowców i wielu im podobnych wspaniałych ludzi którzy działają aby zwalczać Pandemię bo jest ich naprawdę bardzo dużo. BRAWO!!!!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: