Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Telegramy z okresu plebiscytowego na Śląsku Cieszyńskim

W najbliższy piątek 30 listopada 2018 r. w ramach przedostatniego w tym roku spotkania z cyklu „Cymelia i osobliwości” w Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się prezentacja Krzysztofa Kleczka zatytułowana "Sprawy wielkie i mniejsze. Telegramy z okresu plebiscytowego na Śląsku Cieszyńskim".

Prezentacja Krzysztofa Kleczka pod tytułem "Sprawy wielkie i mniejsze. Telegramy z okresu plebiscytowego na Śląsku Cieszyńskim" rozpocznie się o godzinie 17:00 w Książnicy Cieszyńskiej. - W centrum zainteresowania prowadzącego znajdzie się zwarta grupa ok. 100 telegramów, pochodząca z okresu przygotowań do planowanego plebiscytu na Śląsku Cieszyńskim, a ściślej z miesięcy: styczeń-marzec 1920 r. Uzupełnienie tego zbioru stanowić będzie dziennik aparatowy za miesiąc marzec 1920 r. Telegrafu Państwowego w Cieszynie. Prezentowane telegramy związane są w przeważającej większości z działalnością Głównego Komitetu Plebiscytowego w Cieszynie utworzonego na wniosek Ryszarda Kunickiego we wrześniu 1918 r. i odsłaniają kulisy przygotowań do planowanego plebiscytu, akcentują m.in. społeczne i ekonomiczne tło akcji plebiscytowej. Telegramy, znajdujące się zespole archiwalnym Tek Regera, są cennym źródłem historycznej wiedzy nie tylko w wymiarze skomplikowanych dziejów polityczno-społecznych Śląska Cieszyńskiego w latach 1918-1920, ale również skarbnicą informacji na temat rozwoju telekomunikacji i wpływu na bieg wydarzeń ówczesnych form komunikacji z telegrafem na czele. – zachęcają organizatorzy.

Termin prezentacji zbiegł się z wycofaniem na początku października br. usługi telegramu pocztowego z oferty Poczty Polskiej, który niewątpliwie odgrywał ogromną rolę w dziejach.

 

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: Elżbieta Sikorska

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: