Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Te marki upodobali sobie złodzieje

W ciągu ostatnich 12 lat kilkakrotnie spadła liczba kradzionych samochodów - informuje Komenda Główna Policji. W 2000 roku Policja wszczęła ponad 70 tysięcy postępowań przygotowawczych w sprawach kradzieży samochodów, w 2011 - już tylko 16 285.

Najczęściej samochody „znikają” z ulic i parkingów, najrzadziej z ogródków działkowych i terenów budowy. Ze statystyk Komendy Głównej Policji wynika, że w ubiegłym roku "największym powodzeniem" cieszyły się niemieckie auta. 

Wskaźnik wykrycia wyniósł 22,5% oznacza to, że w stosunku do poprzedniego roku poprawił się jedynie o 0,1 proc. Do 14 714 przestępstw doszło w miastach. Najliczniejszą grupą przestępczego procederu byli uczniowie (440). W momencie przestępstwa co najmniej 309 podejrzanych dorosłych i 31 nieletnich było pod wpływem alkoholu oraz dodatkowo 5 dorosłych – pod wpływem narkotyków. Wartość skradzionych samochodów – wg deklaracji pokrzywdzonych szacuje się na  509,8 mln zł. ( to więcej niż w 2010 r – 499 mln zł). Co ciekawe, blisko połowa podejrzanych o kradzież nie miała wcześniej zatargów z prawem.

Najwięcej, bo aż 7069 aut skradziono wprost z ulicy oraz z parkingów (6995), samochody giną też z terenów centrów handlowych (234), garaży (209), sprzed budynków mieszkalnych (85), z dróg szybkiego ruchu (48), lasu (42), stacji benzynowych (39), ogródków działkowych (30) oraz terenu budowy (26). 

Jak sprawa kradzieży samochodów wygląda w Cieszynie ? W roku 2011 z terenu miasta skradziono 18 samochodów, to jest o 13 więcej niż w roku 2010. Niestety nie odzyskano żadnego pojazdu – czytamy w informacji o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego w Cieszynie za rok 2011. 

W skali ogólnopolskiej złodzieje najczęściej upodobali sobie następujące marki i modele samochodów: 

Volkswagen Passat (1179)

Volkswagen Golf (1116)

Audi A4 (736) 

Seat Leon (346)

Audi A6 (343)

Honda civic (314)

Skoda Octavia (295)

Fiat Cinquecento (294)

Audi A3 (251)

Volkswagen Polo (228)

Seat Ibiza (227)

Fiat panda (217)

Toyota Corolla (216)

Audi 80 (216)

Volkswagen touran (206)

Posiadanie samochodu daje wielu ludziom niezależność i możliwość swobodnej komunikacji. Czasem jest on kupowany kosztem wielu wyrzeczeń i poświęceń, dlatego też jego utrata bywa bardzo bolesna i przykra dla właściciela. Pamiętajmy o kilku ważnych zasadach, by nie paść ofiarą złodziei. Znaczenie mogą mieć z pozoru banalne rzeczy, ale warto je wziąć pod uwagę

- Samochód powinien mieć zainstalowany system alarmowy, który m.in. będzie ochraniał kabinę przed włamaniem. Dobrym jego uzupełnieniem są różnego rodzaju blokady mechaniczne, a także posiadanie wyłącznika zapłonu ukrytego w miejscu znanym tylko właścicielowi. Jeżeli nie ma możliwości pozostawienia samochodu na parkingu strzeżonym, to do jego zaparkowania należy wybierać miejsca dobrze widoczne dla otoczenia i uczęszczane. Natomiast w nocy - dobrze oświetlone i w pobliżu okien domów mieszkalnych. Istotnym działaniem utrudniającym czerpanie korzyści z kradzieży samochodu jest oznakowanie najważniejszych jego elementów w firmie specjalistycznej, i nie kupowanie części z podejrzanego źródła – przestrzega policja. 

 

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: