Hoduj owce, bierz pieniądze
Przez lata hodowla owiec była zgoła zapomnianym zajęciem. Regres hodowli spowodował zachwianie równowagi ekologicznej. Hale zaczęły zarastać, co przyczyniło się do ginięcia wielu cennych gatunków roślin i zwierząt oraz nieodwracalne zmiany w tradycyjnym krajobrazie.
Przyrost wysokich traw powstrzymuje tylko regularny wypas. Owca jako typowe zwierze pastwiskowe zgryzające niską roślinność i jednocześnie zadeptujące „roślinność starą”, stwarza tym samym warunki do rozwoju młodego porostu. Nie są to jedyne korzyści płynące z tego rodzaju gospodarki. Regularnie wypasane pastwiska mogą stanowić bazę pokarmową dla wielu drapieżnych ptaków żyjących w tych siedliskach, jak: kanie, myszołowy, pustułki, orliki i orły. Pozytywnym skutkiem wypasu jest też zachowanie otwartych krajobrazów hal górskich i terenów widokowych. Program Owca Plus ma nie tylko sprzyjać ekologii to także zachęta do odrodzenia się bogatej kultury pasterskiej, która pojawiła się w Beskidach wraz z przybyciem na te tereny wołoskich pasterzy określanych mianem „Wałachów”. Pierwsze pisane wzmianki o nich pochodzą z XVI wieku.
Zalety wypasu i przywrócenie ekologicznego wypasu postanowił docenić Urząd Marszałkowski. Przed pasterzami kolejna szansa na to aby wziąć udział w programie Owca Plus. Co trzeba zrobić? Pierwszy otwarty konkurs ofert, z budżetem w wysokości 490 tys. zł, ma na celu ochronę czynną bioróżnorodności i krajobrazu poprzez prowadzenie wypasu (tradycyjnego, szałaśniczego) owiec na wybranych zespołach hal i polan górskich Beskidów.
Pieniądze pasterze mogą otrzymać nie tylko na sam wypas. Dotowane będą również: budowla, bądź remont obiektów pasterskich, takich jak bacówki, szałasy czy kolyby; budowę tradycyjnych drewnianych poideł;zakup przenośnych ogrodzeń elektrycznych w celu ochrony stad czy budowę miejsc odpoczynku dla turystów. Ponadto grant może objąć organizację imprez o charakterze lokalnym i regionalnym, podczas których promowane będą: tradycje i zwyczaje związane z pasterstwem i kulturą regionu Beskidów, produkty pochodzenia owczego i koziego, fotografie, rękodzieła, malarstwo, rysunek, folklor, muzyka. Na wsparcie mogą liczyć również projekty mające na celu przygotowanie ścieżek dydaktycznych Programu Owca Plus, których celem będzie edukacja regionalna i promowanie dziedzictwa kulturowego.
Szansę na zdobycie pieniędzy mają pasterze z Beskidów działający w ramach organizacji pozarządowych oraz spółdzielnie rolnicze zrzeszające hodowców owiec czy kóz. Program Owca Plus swoim zasięgiem w Beskidach obejmuje obszar około 540,5 ha. Oferty można składać do 23 marca 2012 r.
KOD
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.