Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Tatarczówka w nowej odsłonie

Tatarczówka, tradycyjna nalewka na bazie tataraku degustowana na Śląsku Cieszyńskim w nowej odsłonie trafiła na sklepowe półki. Gorzką nalewkę na bazie tataraku pije się w Wieki Piątek. Tradycja degustowania tatarczówki kultywowana jest szczególnie w Skoczowie. Dzięki staraniom Towarzystwa Miłośników Skoczowa Tatarczówka Skoczowska trafiła na sklepowe półki. Dziś, doczekała się też wpisu na listę produktów regionalnych, a na sklepową półkę trafia w zupełnie nowej butelce.

W Wielki Piątek zaraz po rytualnym obmyciu się w rzece należało skosztować gorzkiej jak piołun tatarczówki. Wierzono bowiem, iż w nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek w przyrodzie dzieją się cuda: woda zamienia się na kilka chwil w krew lub w wino, co zapewniało jej cudowne właściwości. Dlatego też przed wscho­dem słońca myto się w wodzie płynącej z zachodu na wschód i uważano, że taka kąpiel zapewni zdrowie na cały rok. W celu rozgrzania się po tej zimnej, wielkopiątkowej kąpieli, każdy otrzymywał w domu „kieliszek tatarczówki na chroboka”. 

Jednak tradycyjna tatarczówka robiona z tataraku rosnącego przy stawach na Śląsku Cieszyńskim ma zastosowanie przez cały rok. Pomaga przy dolegliwościach żołądkowych, czy na ból głowy.  – Picie, a właściwie degustacja tatarczówki jest sprzeczna z kulturą spożywania alkoholu w Polsce. Nalewka jest niesmaczna i właściwie traktowana jest jako ciekawostka regionalna – mówi Robert Orawski, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Skoczowie. To właśnie w skoczowskim ARTadresie, co roku w Wielki Piątek degustuje się tatarczówkę.

W Skoczowie znają ten gorzki trunek, legenda głosi, że nikt jeszcze nie upił się tatarczówką, bo jej gorycz wręcz odpycha od kieliszka. Receptura na nalewkę przekazywana jest z pololenia na pokolenie. Ciekawą wódką zainteresowała się też firma Toorank z Jasienicy, która niegdyś zaczęła produkować ten alkohol. Od tego roku trunek trafił na sklepowe półki w zupełnie nowej odsłonie. – Tatarczówka jest w zupełnie nowej, ozdobnej półlitrowej butelce – mówi Paweł Kolonko z firmy Toorank. Ta butelka bardziej się też opłaca. Za znaną już w Skoczowie o pojemności 0,2 litra zapłacimy – ok. 36 zł , półlitrowa kosztuje 46 zł. Tatarczówka jest przygotowana według tradycyjnej receptury, można powiedzieć, że produkcja tej nalewki jest ręczną robotą.

Tatarczówka robi też karierę w różnych regionach Polski. Od kiedy trafiła na  listę produktów regionalnych , stworzoną przez Ministra Rolnictwa, więcej osób chce posmakować specjału rodem ze Skoczowa. – Coraz częściej dystrybuujemy Tatarczówke Skoczowską poza Śląsk Cieszyński – dodaje Paweł Kolonko.  Nowa butelka jest znakiem rozpoznawczym tryptyku regionalnych alkoholi. – Trzy regionalne nalewki tworzą serię. Zozworówka - czyli beskidzka imbirówka wytwarzana na naturalnym kłączu imbiru, Litworówka wytwarzana z litworu, który występuje na Podhalu i Tatarczówka Skoczowska  na bazie tataraku – wyjaśnia Paweł Kolonko z Tooranku.

Jak zapewnia przedstawiciel firmy Toorank, mimo nowej odsłony Tatarczówka Skoczowska nie zmienia smaku ani zapachu. – Dalej jest gorzka i ma specyficzny intensywny zapach, ale właśnie taka ma być

Dorota Kochman

Dla dociekliwych przygotowaliśmy prezent. Osoba, która jako pierwsza prawidłowo odpowie na pytanie: "Od którego roku Tatarczówkę Skoczowską można kupić w sklepach?" otrzyma prezent-niespodziankę przygotowany przez firmę Toorank. Jako, że przyda się ona na Wielki Piątek, rozwiązanie konkursu już jutro!

W mailu wysłanym przez osoby pełnoletnie na adres: konkurs@ox.pl należy podać również imię i nazwisko, nick użytkownika portalu OX.PL i kontaktowy numer telefonu.

Zobacz też WIELKI PIĄTEK W SKOCZOWIE

Degustacja Tatarczówki

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: