Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Targi Staroci znikną z płyty Rynku?

Cieszyński Klub Hobbystów poinformował, iż od najbliższej niedzieli (02.06) do odwołania zawieszają prowadzenie Targów Staroci w Cieszynie. Decyzja ta ma związek z nowymi warunkami użytkowania płyty Rynku. Wystawcy nie mogą już tam parkować. Czy to oznacza koniec Targów Staroci w Cieszynie?

Cieszyńskie Targi Staroci organizowane są od początku lat 70 przez Cieszyński Klub Hobbystów we współpracy z Cieszyńskim Ośrodkiem Kultury „Dom Narodowy”. "Kolekcjonowanie pamiątek przeszłości - oznaka szacunku dla historii naszej Ojczyzny" - te słowa przyświecają ich działalności. Klub organizuje m.in. wystawy dorobku kolekcjonerów, targi staroci w każdą 1. niedzielę miesiąca. Wydarzenie to ma już swoich stałych bywalców i sympatyków. Głównym celem Targów jest zachowanie materialnych wartości historycznych, kulturowych i artystycznych.

W okresie jesiennym Targi odbywają się w Cieszyńskim Ośrodku Kultury, zaś od maja do września na płycie Rynku. Do tej pory wystawcy mogli zaparkować samochód (do 3,5 tony) na płycie Rynku teraz takiej możliwości już nie będzie. Wystawcy po wypakowaniu towarów muszą odstawić pojazd na przygotowany bezpłatny parking przy ul. Michejdy. Po zakończeniu Targów około godziny 12:00 znów mogą wjechać na Rynek w celu załadunku towarów.

Informację o nowych warunkach udostępniania płyty Rynku przez Władze Miasta Cieszyna podano już przed majową edycją Targów Staroci. Majowa impreza ze względu na deszczową aurę jednak została odwołana. Wszystko na to wskazuje, że w czerwcu również nie będzie plenerowych Targów. Cieszyński Klub Hobbystów poinformował, iż od najbliższej niedzieli (02.06) do odwołania zawiesza prowadzenie tego wydarzenia. Nasz Klub zdecydował się na taki krok, gdyż nie możemy przyjąć na siebie zobowiązań, jakie nakładają na nas nowe warunki użyczenia płyty Rynku w celu przygotowania tej imprezy, nie zezwalające na parkowanie samochodów wystawców przy stoisku w czasie Targów. Z wyrazami szacunku Rada Klubu – taki komunikat otrzymała m.in. nasza redakcja.

Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie dyrektora Cieszyńskiego Ośrodka Kultury Adama Cieślara. Z przykrością przyjąłem informację o zawieszeniu organizacji plenerowych Targów Staroci. Intencją władz miasta jest uwolnienie cieszyńskiej starówki od samochodów, a także dbałość o jej schludność i porządek. Stąd propozycja Pani Burmistrz, aby samochody wystawców (po uprzednim wypakowaniu towarów) zostały odstawione na specjalnie wydzielony parking. Na majową edycję Targów przygotowaliśmy odpowiednie informacje dla wystawców z planem dojazdu do parkingu, zajęliśmy się też promocją imprezy. Niestety ze względu na złą pogodę w maju impreza nie odbyła się. Szkoda więc, że nie spróbowaliśmy jej organizacji w nowej formule. Szanuję jednak decyzję Cieszyńskiego Klubu Hobbystów i cieszę się z dalszej współpracy - jesienią Targi Staroci powrócą do przestrzeni Domu Narodowego – informuje Cieślar.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

37
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-05-28 20:06:07
torcin: Dbałość o schludność i porządek? Przekupka te obrzydliwe białe kurniki zaśmiecające rynek nazywa schludnymi ? Ciekawe co jeszcze zamierza w Cieszynie zniszczyć.
2019-05-28 20:24:38
pokemon: To dobra zmiana, sami ją wybraliście
2019-05-28 20:43:35
baskajar: Bardzo dobrze! Jest w Cieszynie targowisko/plac targowy to przecież odpowiednie miejsce do handlu a nie na płycie rynku jarmark starych gratów.
2019-05-28 20:47:51
krzysztof.mm: "Intencją władz miasta jest uwolnienie cieszyńskiej starówki od samochodów" - panią burmistrz ostrzegam, że to by oznaczało definitywne uśmiercenie centrum miasta - kto sądzi, że mieszkańcy tylko czekają na wyprowadzenia aut z rynku i okolic by rzucić się na tamtejsze sklepy czy knajpy, ten kompletnie nie czuje logiki funkcjonowania tych miejsc - jest dokładnie na odwrót, jedynie możliwość dojazdu i parkowania w pobliżu może je ożywić - na koniec warto zapytać, gdzie parkują swe samochody urzędnicy ratusza i służb miejskich - założę się, że wyprowadzenia swoich aut nie biorą pod uwagę...
2019-05-28 20:51:28
Mach: Szanowna pani Burmistrz. Targi staroci w Cieszynie to jedna z najstarszych cyklicznych imprez miejskich, która sporo mieszkańców i turystów ściągała na płytę rynku i lokali gastronomicznych. Płyta rynku nie jest własnością urzędu ani burmistrza- ma służyć mieszkańcom. Jak można to zobaczyć na fotografiach tych samochodów parkowało nie wiele- znacznie mniej niż przy imprezię "futtrakowej", czy Święcie Trzech Braci. Nie wytrzymuje też rzeczowej krytyki nakaz opuszczenia a później powrotu powtórnego pojazdów z uwagi na ekologię bo samochody wytworzą tę samą ilość spalin- wystarczy wysilić trochę wyobraźnię- wjazd i wyjazd z rynku. Powiem więcej spalin przybędzie w drodze do parkingu i z powrotem.Co więc mieszkanka Marklowic ma do zarzucenia hobbystom w niedzielę, kiedy rynek zamieszkały już jest przez garstkę mieszkańców i świeci pustkami. Czy radni w tej sprawie zajęli podobne stanowisko?Zanim się coś popsuje proszę lepiej ważyć swoje decyzje.
2019-05-28 21:07:01
tom lem: Jest rozwiązanie korzystania z płyty cieszyńskiego rynku - w pomieszczeniach Domu Narodowego posadzić portiera, który będzie kasował za korzystanie z placu pod ratuszem - w ten sposób Pani burmistrz zwiększy swój budżet a korzystający za wjazd zapłacą 100;-)
2019-05-28 21:41:33
Mach: Zapłacą 100, tom lem pogięło cię. Oni nie handlują grobowcami,a monetami i starymi przedmiotami codziennego użytku.
2019-05-28 21:49:54
tom lem: ... lepiej deko handlu niż kilo roboty Mach-u, tu nie o handel chodzi tylko o korzystanie z płyty rynku.
2019-05-28 22:06:10
donekT: Mach-u Ty już swój nabyłeś, że wiesz, czym nie handlują?
2019-05-28 23:07:10
elkat: Tyle lat, taka tradycja, tyle osób zaangażowanych .... , aż tu nagle burmistrzyni: ciach! Sama korzysta z auta, które podjeżdża po Ratusz przez Rynek. Zgadzam się z przedmówcami! Co z imprezą motocyklistów, zadymionym Rynkiem w ŚTB, food truckami, nieekologicznym podjeżdżaniem aut... ?!?!?! Na 3 maja też nie było oficjalnego pochodu z władzami miasta. Nowa polityka Ratusza: pogrzebać, zniszczyć to, to było dobre, co stanowi tradycję, obyczaj, co jednoczy mieszkańców, co pozytywnie wyróżnia Cieszyn. "GRATULACJĘ!!" (żal, że kadencja trwa aż pięć lat)
2019-05-28 23:24:43
polonezaczas: Staroci nie bydzie, food trucki wyciepała ta kobita ku kajakom, na rynku ich też nie bydzie. Tak co,isto Iny procesyje bydom.
2019-05-29 05:58:42
tom lem: Kolejnym rozwiązaniem dla zagorzałych miłośników starych gratów jest przeniesienie swoich zainteresowań do sąsiednich gmin, które są bardziej wrażliwe na kółka "zainteresowań" niż wyimaginowaną dbałość o schludność i porządek.
2019-05-29 07:53:49
wyśmienity cwaniaczek: a ta burmistrz to je pisiora czy europejka ? pytam poważnie bo nie wiem .......
2019-05-29 07:54:33
KrisRr: Ludzie już dawno zaczęli żałować, że wybrali tą Panią na stanowisko burmistrza.
2019-05-29 08:06:57
tom lem: wyśmienity cwaniaczek - jak pisiora to ją chwal a jak europejka to stare graty przenieść do Skoczowa jednocześnie Cieszyn przyłączyć do Marklowic;-)
2019-05-29 08:17:50
wyśmienity cwaniaczek: czyli pisiora ........
2019-05-29 08:30:15
Halos: No nie...co za poroniony pomysł! Taka świetna impreza! Tyle lat nikt im nie przeszkadzał, aż musiało to komuś przeszkadzać! Przecież część z nich handluje właśnie z samochodu, bo nie da się wszystkiego wystawić na płytę rynku! Co za głupota do kwadratu!
2019-05-29 08:32:42
Halos: No pewnie, wszystko zniszczyć, będzie Rynek schludny ale pusty, wszystko już w tym mieście umiera...
2019-05-29 08:37:50
Halos: A to prawda z tymi Foodtruckami? Że tez już nie mogą na Rynku parkować?
2019-05-29 08:43:39
jasper: Tez zaluje tej decyzji pani burmistrz. Targi staroci, to super sprawa. Nie raz udalo mi sie kupic cos fajnego do domu, a i z ciekawymi hobbystami pogadac to frajda. Mozliwe, ze pani burmistrz zastanowi sie jeszcze nad decyzja.
2019-05-29 08:52:35
Halos: jasper: mam wrażenie, że Pani Burmistrz się nad swoimi decyzjami mało zastanawia. Proponuję aby każdy kto nie zgadza się z tą decyzja napisał do pani Burmistrz w tej sprawie. Trzeba jej pokazać, że się myli i to bardzo!
2019-05-29 09:06:06
OWCZARZY1: A olejcie cały Cieszyn i jedzcie do Pszczyny tam się coś dzieje i jest pełno fajnego towaru i nie mają problemów z rynkiem a w Cieszynie na samym środku rynku niech sobie siedzi wygodnie w fotelu pani burmistrz i niech podziwia tą ciszę !!!
2019-05-29 09:37:24
Halos: Owczarzy1: Tak, byłem w Pszczynie, byłem w Ustroniu, nigdzie nie mają tylu problemów co nowa władza w Cieszynie. Smutne to i zarazem okropnie frustrujące!
2019-05-29 10:53:02
lemur: Panie Cieślar mówisz pan że niestety w maju impreza się nie odbyła ze względu na złą pogodę? A co w deszczu wszyscy mieli sprzedawać i kupować na płycie rynku? Wystarczyło otworzyć COK który już o 10.00 był zamknięty na 4 spusty i nic sie w nim nie działo, a dyrektor mówi że "szkoda że nie spróbowaliśmy w nowej formule" ? JAkiej formule? Jak warunki nie pozwalały to impreza powinna być kontynuowana w COK. Targi Staroci to ciekawa i tania inicjatywa pasjonatów dla ludzi z miasta i tych przyjeżdzających specjalnie spoza Cieszyna.A co do burmistrz : hałas i smród spalin ze 100 motocykli na ostatnim zjeździe nie przeszkadzało włodarzom na płycie rynku czy wjazd pojazdów niby militarnych z okazji każdego festynu patriotycznego na rynku nie mówiąc o zaśmieconym,obsikanym centrum miasta po każdym festiwalu i świecie trzech braci? Zamiast festiwali i imprez za grube tysiące weźcie się za parkingi,drogi...no ale skoro się jeździ budżetowym autem to kogo obchodzą sprawy mieszkańców. Jak już w czasach starożytnych mówiono : "Panem et circenses" czyli dajcie ludziom chleba i igrzysk....żeby ludzie mieli jedzenie oraz rozrywkę i odwrócić uwagę mieszkańców od działań polityków.
2019-05-29 11:00:45
Wit_Bielski: Będzie za to progresywnie. Może nastał czas na jakąś parada równości? Śmiało!
2019-05-29 11:15:20
patmart1: Niestety ale zdecydowana większość wyborców pani burmistrz już żałuje, że na nią głosowali. Ta pani wszystko likwiduje. Nigdy nikomu nie przeszkadzały auta na rynku. Pani burmistrz przeszkadzają do tego stopnia, że chce całkowicie zamknąć ruch dla samochodów. Pytam się gdzie mamy parkować? W Cieszynie parkingowa infrastruktura dosłownie kuleje. Nie ma miejsca na parkingi. To znaczy miejsca są, ale władza nie potrafi się dogadać z właścicielami gruntów, bo jest to dla nich nieopłacalne. Dlatego lepiej stosować zakazy niż wziąć się za problem z prawidłowej strony. Obecna władza niestety bardzo butna i zadziorna. Wszędzie widzą problem. Wszystko im przeszkadza. Miałem niestety okazję poznać się już na obecnej władzy osobiście, oczywiście jak najbardziej nie na moją korzyść. Szkoda, że kadencja trwa aż 5 lat. Będziemy musieli się z nimi męczyć jeszcze kilka lat.
2019-05-29 11:21:16
OLGA: Rynek to centrum, gdzie jeśli coś się dzieje ( starocie, foodtrucki, ...), to ludzie chętnie wybiorą się na spacer, coś kupią, spotkają się, lokale troszkę ożyją, ....czyli tak, jak powinno być, a jeśli to wszystko przeniesie się na zadup...e, to ten rynek zdechnie... szkoda, bo fajny ten Nasz Rynek...
2019-05-29 12:19:19
Donek: A taka była euforia przy wyborze pani burmistrz i najazdy na byłego Macurę. Zawsze mówiłem że takiego burmistrza jak Macura Cieszyn nie miał i może nie mieć. No cóż Polak przed szkodą i po szkodzie głupi. Grunt że CRS kwitnie i jej pochodne. Ludzie ślepi i głusi przy wyborach a po wyborach i wzrok i słuch odzyskują. No nic starzejący Cieszyn pada całkowicie nic się nie dzieje żadnej inicjatywy z strony Urzędu a to co jest jeszcze trzeba stłamsić. Pogratulować
2019-05-29 13:04:11
tom lem: ...wykurzyć całe to bezczelne, śmierdzące towarzystwo z płyty zabytkowego rynku, które ma czelność rurami wydechowymi obracać się w stronę okien Pani burmistrz. Z foodtruckami to samo, nie dość, że smród z rury wydechowej to trzy dni po odjeździe czuć zapach przepalonego oleju z frytkownicy, poza tym to niezdrowe, należy przejść na jarzyny z ekologicznych Marklowic a w szczelinach bruku posadzić szczypiorek.
2019-05-29 13:51:51
Halos: lemur: Dokładnie, tylko się ośmieszył tą wypowiedzią, zresztą nawet w regulaminie zdaje sie jest napisane, że w przypadku złej aury, Targi przenosi się do Domu Narodowego. I tak, powinien go otworzyć, ale cóż, nie wolno widać podskakiwać Pani Burmistrz... Jak piszę większość przede mną, Nowa władza zniszczy wszystko co fajnego działo się w Cieszynie i przyciągało ludzi młodych, starszych. A na młodych najbardziej powinno jej zależeć, ale cóż, widać nie robi z Cieszyna muzeum, gdzie za chwile na płytę Rynku będzie wstęp i papucie do chodzenia!
2019-05-29 14:48:50
skuter66: krzysztof.mm ostrzega swoją panią burmistrz. Jak miło.
2019-05-29 14:55:11
OWCZARZY1: Na rynek nie chodzić !!! lepiej iść do Castoramy albo biedronki przynajmniej nikt nie wygania i jest gdzie zaparkować nawet są toalety za darmo
2019-05-29 16:24:39
altacet: Stojące samochody na Rynku przeszkadzają za to śmierdzące menele w poczekalni dworca już nie.Odkąd zniesiono dyżury w poczekalni to miejsce jest legowiskiem dla meneli.Ludzie z dziećmi stoją w deszczu za zewnątrz,bo smród i towarzystwo wewnątrz jest nie do wytrzymania.Piękna wizytówka miasta.Ale to ratuszowi nie przeszkadza,bo daleko od rynku.
2019-05-29 16:40:45
bronek91: Efekty koniunkturalnej Neoliberalnej TECHNOKRACJI — ostrzegano;)
2019-05-30 07:54:56
Halos: Dla Gazety Codziennej Dyrektor COK-u był bardziej wylewny i wyszło szydło z worka. Teraz organizowaniem Targów staroci będzie się zajmować właśnie Dom narodowy! Czyli taki był plan od początku? Odebrać imprezę Cieszyńskiemu Klubowi Hobbystów? Nie pasowali Pani Burmistrz? http://gazetacodzienna.pl/artykul/wydarzenia/cieszynski-klub-hobbystow-zawiesza-targi-staroci-kontynuowac-je-bedzie-cok?nocache=1#comment-1710143
2019-05-30 18:17:48
Ustron: Zapraszamy do Ustronia. Czwarta niedziela każdego miesiąca UM organizuje Skarby Stela - Targi - Staroci. Miejsce: Targowisko Ustroń ul. Andrzeja Brody. Bezpłatnie dla wystawców ! Stoiska są zadaszone, dużo miejsc parkingowych. Pierwsze targi odbyły się 26 maja 2019 i było fajnie a będzie SUPER. Zapraszamy.
2019-05-31 07:15:26
Halos: Ustron: Tak, wiemy, byłem! Bardzo przyjemnie to zorganizowane, blisko centrum, pod dachem. Też polecam Ustroń!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: