Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Takiej biblioteki nie ma nikt!

Prawie 3 miliony złotych kosztuje realizacja projektu „Centrum pod Jednym Dachem- rewitalizacja byłej szkoły przy Rynku w Ustroniu wraz z otoczeniem”. Prace są już na ukończeniu a na frontowej ścianie budynku powstaje malowidło. Podobnego nie ma nigdzie w okolicy.


Historia budynku przy Rynku 4 w Ustroniu jest bogata. Było tu schronisko młodzieżowe, liceum, a teraz bibloteka, siedziba stowarzyszenia „Można inaczej”, gazety ustrońskiej i innych, ważnych dla mieszkańców instytucji. Kiedyś budynek należał do Starostwa Powiatowego, jednak miasto go odkupiło i postanowiło zainwestować w jego gruntowny remont. – Ten obiekt przez lata był oczywiście modernizowany, poprawiany jednak dziś wymagał już remontu zwłaszcza, że nie przynosił chluby stojąc przy nowoczesnym Rynku – mówi Ireneusz Szarzec, burmistrz Ustronia. 

Miasto postanowiło więc budynek gruntownie wyremontować. Wykonano odwodnienie, kanalizację, poprawiono dach, ocieplenie i zmieniono też teren wokół budynku. – Zagospodarowaliśmy ten teren ścieżkami, skwerem, ujednoliciliśmy dojście do budynku, uporządkowaliśmy zieleń. Udało nam się również odnowić zabytkową studnię, która będzie atrakcją dla turystów – dodaje burmistrz. Teraz budynek idealnie wpisywać się będzie w odnowione centrum miasta.


Trwają właśnie prace związane z ozdobieniem budynku. – Na ścianie frontowej zostanie namalowane wnętrze biblioteki. To prosty pomysł i efektowny, teraz będzie od razu wiadomo co w budynku się znajduje. To będzie idealne uzupełnienie tego projektu – dodaje burmistrz Ustronia. Ogromny mural będzie zabezpieczony przed wandalami, powleczony zostanie specjalną substancją, która nie pozwoli, by ktoś zamalował dzieło farbą graffiti.


Budynek, choć przejdzie gruntowną renowację nie zmieni jednak swojej funkcjonalności. Nadal znajdować się tam będzie siedziba stowarzyszeń, instytucji związanych z Urzędem Miejskim, redakcja Gazety Ustrońskiej i świetlica Stowarzyszenia „Można Inaczej”. – W przyszłości zastanowimy się nad zagospodarowaniem poddasza. Tam są jeszcze wolne pomieszczenia – mówi Ireneusz Szarzec.

Zmodernizowane zostało również boisko za budynkiem, które jest ogólnodostępne. Koszt całej inwestycji: 2 922 238,39 zł. Ustroń otrzymał dofinansowanie równe 85 procent tej kwoty z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.


Dorota Kochman
 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: