''Tak'' dla Ziętka

Mieszkańcy Śląska chcą pozostawienia Ziętka w przestrzeni publicznej. Tak przynajmniej wynika z ankiety przeprowadzonej przez Urząd Marszałkowski m.in. w Ustroniu, gdzie działa Śląskie Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności im gen. Jerzego Ziętka.

O planowanych konsultacjach społecznych ws. pozostawienia lub usunięcia Jerzego Ziętką z przestrzeni publicznej pisaliśmy pod koniec sierpnia br. [Ziętek do konsultacji ]. Prócz Śląskiego Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności w Ustroniu ankiety oraz urny pojawiły się we wrześniu również w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji „Repty" w Tarnowskich Górach oraz Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, którym Ziętek patronuje.

- Dużym zaskoczeniem przyjmuję ostatnie doniesienia medialne oraz informacje, które przekazują mi parlamentarzyści, że ustawa dekomunizacyjna ma objąć także Jerzego Ziętka. Przypomnę, że Ziętek to powstaniec śląski, przed wojną naczelnik Radzionkowa a później wojewoda zasłużony dla powstania wielu obiektów na Śląsku. Spodek, Park Śląski, zespoły leczniczo-rehabilitacyjne w Reptach i Ustroniu - to tylko niektóre inicjatywy Jerzego Ziętka – przypominał wtedy marszałek Wojciech Saługa.

Przypomnijmy, sytuacja dotycząca Ziętka była wynikiem przyjętej 1 kwietnia przez Sejm ustawy dekomunizacyjnej. Przewiduje ona, że nazwy m.in. ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego, nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować [o sylwetce generała z punktu widzenia zwolenników i przeciwników pisaliśmy: Jerzy Ziętek do usunięcia ].

W latach 90. w Ustroniu zlikwidowano już nazwy szkół i ulic, w tym właśnie gen. Ziętka, które nawiązywały do minionego ustroju. Ponieważ Śląskie Centrum Reumatologii w Ustroniu podlega władzom wojewódzkim, to one musza zadecydować o losie spornego Patrona. Te postanowiły zapytać o zdanie mieszkańców.

Jak informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego są już znane wyniki ankiety - Głosy oddało 1935 osób. Za pozostawieniem Jerzego Ziętka jako patrona opowiedziało się łącznie 96,74% osób, przeciwko było 2,12%, nie mam zdania- stwierdziło 1,14%.

W Ustroniu zagłosowały 522 osoby – 502 osoby były „za” pozostawieniem Ziętka, 12 głosów oddano „przeciw”, ośmioro głosujących nie miało zdania.

A co Wy myślicie? Zapraszamy Was do ankiety:

 


red.

 

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-11-13 10:55:05
krzysztof.mm: TAK dla popiersia Ziętka to jednocześnie zdecydowane NIE dla obozu DOJNEJ ZMIANY, bez dwóch zdań.<br />Brawo Ustroń, ten wynik wyznacza kierunek.
2017-11-13 11:32:41
bronek91: krzysztof.mm to ni ma taki proste. Można się nie zgadzać w danej kwestii, co nie oznacza iż przekreśla się resztę. Wielu mo inne zdanie a dojną zmianę popiera na zasadzie mniejszego zła. Przykład, dojna zmiana twierdzi, że głównym wrogiem Polski jest Rosja. Ktoś może twierdzić że Niemcy, co nie oznacza iż w pozostałych kwestiach ten ktoś jest z Tobą zgodny. Pamiętaj o elektoracie negatywnym pewnych partii, tego tak łatwo nie przeskoczysz. Tym bardziej, iż poprzez mistrzowskie działania Petrusa jest coraz silniejszy.... Nawet dojna zmiana nie musi się wysilać...
2017-11-14 15:34:30
Margen: Krzysztof,proszę zauważ,że Ustroń oddał 522 głosy,co wcale nie musi znaczyć,że te glosy oddali Ustroniacy. Urny do głosowania,stanęły we wrześniu i to na bardzo krótko! Sprawa była głośna latem,tylko nie w Ustroniu! Więc warto pogratulować tym Wszystkim,którzy na krótko mieli okazję wyrazić swój pogląd i oddać głos za Jorgiem,któremu Ustroń zawdzięcza taką inwestycję,z której teraz korzystają nie tylko okoliczni mieszkańcy śląska Cieszyńskiego a również jak nie przede wszystkim kuracjusze z całej Polski i nie tylko.<br />Bronek też powinien skorzystać :D
2017-11-14 23:09:44
bronek91: Bronek do Jorga nic nie ma, nawet sam nie popiera jakiegokolwiek zacierania pamięci o nim.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją