Świętujemy Niepodległość!

Dziś 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości. To pamiątka 1918 roku, kiedy Polska po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość.

Dlaczego 11 listopada?
Data ta jest umowna, ponieważ sam proces odzyskiwania niepodległości był wieloetapowy i ciężko wskazać jeden przełomowy moment, dlatego wybrano datę 11 listopada, kiedy to na mocy rozejmu w Compiègne (11 listopada 1918) przypieczętowano ostateczną klęskę Niemiec. Tego samego dnia Rada Regencyjna przekazała zwierzchnią władzy nad wojskiem brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu.

Równie ważne są inne daty – przykładowo 7 października – ogłoszenie niepodległości Polski przez Radę Regencyjną czy 19 października - powstanie Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego.

Obchody
Pierwszy raz w pełni uroczyście upamiętniono odzyskanie niepodległości 14 listopada 1920. Tego dnia uhonorowano Józefa Piłsudskiego jako zwycięskiego Wodza Naczelnego w wojnie polsko-bolszewickiej wręczając mu buławę marszałkowską. Formalnie święto zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 roku. Osiem lat później zostało zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej (22 lipca 1945). W okresie PRL-u nie obchodzone – powróciło dopiero za sprawą ustawy z dnia 15 lutego 1989 r. o ustanowieniu Narodowego Święta Niepodległości (Dz.U. z 1989 r. Nr 6, poz. 34). Narodowe Święto Niepodległości jest dniem wolnym od pracy – jeśli wypada w sobotę przysługuje za nie jeden dzień wolny w tygodniu.


W ten wolny od pracy dzień namawiamy do wzięcia udziału w obchodach Święta [sprawdź o której w twojej gminie będą uroczystości w artykule Jak świętujemy 11 listopada? ] a także do wywieszenia flagi [polskie flagi będą rozdawane np. w Strumieniu – Pisaliśmy ].

red.
 

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją