Tajemnice Cieszyna pod osłoną nocy
Spacer rozpoczął się o 20 na Wzgórzu Zamkowym. Jak podkreślał prowadzący, tym razem zwiedzanie dotyczyło najważniejszych z punktu widzenia lokalnej historii miejsc. Było to połączenie wielu faktów i tematów, od najdawniejszych dziejów miasta, aż po te, które jeszcze niektórzy mieszkańcy mogą pamiętać. Kolejne spacery mają dotyczyć określonych epok w dziejach miasta (Piastowskiej i Habsburskiej), ten jednak łączył w sobie wiele wątków.
Ze względu na miejsce, gdzie spacer się zaczął, sporo powiedziano na temat początków miasta, które sięgały jeszcze czasów przed pierwszymi Piastami, którzy pojawili się na tych ziemiach – Początki miasta, nie tylko legendarne, ale również historyczne, sięgają początków IX wieku, a nawet końcówki wieku VIII. Pomińmy legendę o trzech braciach, bo ona faktycznie została zmyślona tutaj na potrzeby przywitania austriackiego cesarza. Ówczesny burmistrz – Alojzy Kufmann chciał wykazać pradawność swojego grodu, ale nie dysponował jakimiś konkretnymi źródłami, to wymyślił sobie legendę o trzech braciach. Prawda jest taka, że rzeczywiście Cieszyn założono około roku 810. i założono go w wyniku wojen, jakie prowadziły plemiona słowiańskie z plemionami awarskimi – wyjaśniał Władysław Żagan podczas spaceru.
To niejedyna legenda, która została przytoczona podczas spaceru. Uczestnicy zwiedzania mieli okazję zobaczyć miejsce, gdzie aż do początku XXI wieku znajdował się budynek, niegdyś nazywany zajazdem lub gospodą „Pod Modrą Gwiazdą”, czyli miejscem położonym przed Bramą Frysztacką, z którym wiązało się wiele opowieści. Zgodnie z podaniami, to właśnie tam miała rozpocząć się epidemia dżumy, która niegdyś dotknęła Cieszyn – jednym z gości zajazdu miała być śmierć, która źle potraktowana, postanowiła się zemścić, sprowadzając na mieszkańców miasta zarazę.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.