Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Tadeusz Kantor w cieszyńskiej galerii

W poniedziałek (06.11) o godzinie 12:00 wszyscy zainteresowani mogli odwiedzić Cieszyński Ośrodek Kultury i uczestniczyć w projekcji filmu ''KANTOR 1915-1990''. Wydarzenie miało związek z wystawą ''Brudnopisy'' Tadeusza Kantora, którą od października można podziwiać w Galerii 12 w Cieszynie.

W emisji filmu wzięli udział studenci Uniwersytetu Śląskiego oraz osoby zafascynowane twórczością artysty. Tadeusz Kantor był malarzem, reżyserem oraz teoretykiem sztuki. „Brudnopisy” to jego autorski pomysł, który podniósł notatki dotyczące tworzenia samej sztuki (Kantor wyreżyserował wiele słynnych przedstawień teatralnych), do rangi samej sztuki.

- Tadeusz Kantor był wielkim artystą. Sam fakt, że zmarł kilka godzin po próbie generalnej do spektaklu „Dziś są moje urodziny”, którą reżyserował, świadczy jak silny miał związek ze sztuką – mówiła Aleksandra Tubielewicz, współorganizatorka wystawy. – W tym wypadku pozwala również zacząć rozmowę na temat różnych dziedzin sztuki, takich jak teatr, czy też malarstwo. Jest to pretekst do zgłębienia wielu tematów oraz twórczości samego Kantora - zauważyła.

Chociaż sam film był stosunkowo krótki (trwał około 20 minut), w połączeniu z wystawą, pozwala lepiej zrozumieć postać Tadeusza Kantora oraz jego twórczość. – Tadeusz Kantor kiedyś był twórcą ujętym w kanonie nauczania w szkole. Dziś, niestety, jego twórczość na lekcjach nie jest omawiana, w związku z tym wystawa oraz wszystkie wydarzenia z nią związane mają na celu przybliżenie postaci tego artysty. Tadeusz Kantor był twórcą wielkim i jego spektakle stanowiły kiedyś spory elementy życia kulturalnego w Polsce, w związku z czym dziś nie powinniśmy o nim zapominać – mówiła portalowi ox.pl Aleksandra Tubielewicz i dodoała: – Dwa lata temu w Polsce obchodzony był „Rok Tadeusza Kantora”, już sam ten fakt świadczy o tym, jak wielkim twórcą był Kantor.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: