Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Szustrova i Jasiński w Czeskim Cieszynie. W kawiarni Avion spotkają się dysydenci

Kawiarnia Avion (oddział Biblioteki Miejskiej w Czeskim Cieszynie) i Zamek Cieszyn zapraszają na kolejne spotkanie w ramach cyklu Bez stereotypów. Czesi i Polacy o sobie nawzajem. Tym razem Petruszka Szustrova i Mirosław Jasiński będą gośćmi salonu dysydentów.

W kawiarni Avion w Czeskim Cieszynie spotkają się byli dysydenci, członkowie Solidarności Polsko-Czechosłowackiej oraz osoby niezwykle zasłużone dla stosunków czesko-polskich: Petruszka Szustrova i Mirosław Jasiński.

Petruszka Szustrova jest pyblicystką i tłumaczką, w latach 1969-71 była więziona za działalność opozycyjną. Jest sygnatariuszką „Karty 77", w latach 90. została wiceministrem spraw wewnętrznych Czech - zajmowała się m.in. rozliczeniem działalności służb w komunistycznym państwie, była zaangażowana w prace nad ustawą lustracyjną. Z kolei Mirosław Jasiński był współtwórcą Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Uniwersytecie Wrocławskim i jednym z inicjatorów podziemnego ruchu Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. W latach 90. był radcą Ambasady RP w Pradze, a później wojewodą wrocławskim. W latach 2001-2006 był dyrektorem Instytutu Polskiego w Pradze. Reżyserował filmy dokumentalne.

„Czesi w niewielkim stopniu interesują się Polską, ale to nie tyle kwestia naszego stosunku do samych Polaków, co raczej czeskiej mentalności. Jesteśmy narodem dość zamkniętym. Żyjemy, jakbyśmy myśleli, że na naszej granicy wszystko się kończy, a za górami jest coś już niezbadanego. To, czego nie znamy, niespecjalnie nas ciekawi. Nie mamy nic przeciwko sąsiedztwu z Polską, ale fakt bliskości geograficznej nie odgrywa dla nas szczególnej roli. Rzadko kiedy jeździmy do Polski, trafiają tam najczęściej ci, którzy interesują się konkretnie tym krajem, którzy wiedzą, po co tam jadą. Nie wiem też, co Polacy mogliby zrobić, żeby zmienić ten stan rzeczy – wydaje się, że zaistniała sytuacja wynika raczej z narodowego charakteru Czechów” – pisała Petruszka Szustrova w opublikowanym jesienią 2012 czeskim i słowackim dodatku do „Tygodnika Powszechnego”.

Spotkanie odbędzie się 12 kwietnia o godz. 18.00 w czytelni-kawiarni Avion w Czeskim Cieszynie. Wstęp jest wolny, ale organizatorzy proszą o wcześniejsze rezerwowanie miejsc.

(łg)

źródło: ox.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: