Szumnie godali po naszymu
„Moja ty cieszyńska mowo być zawsze do prawiynio gotowo, a jak, już żodyn cie nie bydzie rozumioł to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł” /F.J.Dral/. To motto kolejnych konkursów, choć po naszymu ciągle, prócz wiatru, „szumią” uczestnicy konkursu.
W konkursie, który odbył się 19 maja, zaprezentowały się wszystkie szkoły podstawowe naszej gminy oraz placówki ze Skoczowa, Pierśćca, Pogórza i Grodźca. Łącznie wzięło udział 21 uczestników: 8 uczniów klas I-III i 13 uczniów klas IV-VI.
Pani Bogusława Gwizdoń, która wraz z Panią Małgorzatą Nalepą każdego roku organizuje wydarzenie, oficjalnie otworzyła piątą już edycję konkursu: - Słowa powitania kieruję do wójta naszej gminy, który patronuje projektowi, witam szanowne jury, a nade wszystko witam Was kochane dzieci oraz wszystkich opiekunów. Cieszę się, że już po raz piąty dzięki przychylności wielu ludzi, możemy się spotkać i „porzóndzić po naszymu”.Wspaniali z Was młodzi ludzie, znacie, rozsławiacie mowę naszych pradziadków, a poprzez nią zwyczaje, o których nie wolno nam zapomnieć, bo cóż to za naród, który nie zna swoich korzeni. Życzę Wam, by w miłej atmosferze upłynęło nam to do południe.
Po uroczystym otwarciu konkursu głos zabrali: Dyrektor Szkoły Pan Karol Niedźwiecki oraz Wójt Gminy Brenna Pan Jerzy Pilch. Następnie odbyła się prezentacja tekstów. Uczestnicy wykazali się nie tylko doskonałą znajomością gwary śląska cieszyńskiego, pamięciowym opanowaniem treści, ale również talentem aktorskim. Każdy występ nagrodzony został gromkimi brawami, a jury w składzie: przewodnicząca Anna Mazur – poetka z Drogomyśla, uhonorowana wieloma nagrodami animatorka życia kulturalnego, Barbara Janasik – emerytowana polonistka góreckiej szkoły, wychowała i wyposażyła w wiedzę wiele pokoleń, Urszula Stefania Korzonek – poetka z Pogórza, dzięki swojemu talentowi i mrówczej pracy zdobyła wiele nagród literackich oraz Jolanta Skóra – znawczyni języka literackiego i specjalistka od terapii zaburzeń komunikacji zarówno dzieci, jak i dorosłych, po usłyszeniu wszystkich teksów jednogłośnie przyznało, że poziom konkursu z roku na rok jest coraz wyższy, a co za tym idzie decyzja o wyłonieniu najlepszych jest bardzo trudna.
Nagrodzeni zostali:
W kategorii klas I-III:
I miejsce: Marcelina Chmiel – Szkoła Podstawowa im. Zofii Kossak w Pierśćcu ( „Doborowa orkiestra” Jan Chmiel),
II miejsce: Zuzanna Małysz – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Brennej („Cieszyńsko suknia” Wanda Mider),
III miejsce: Julia Jaworska - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Brennej („Jabłónka” Ewelina Szuścik).
Wyróżnienie: Maja Pilch – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stefana Żeromskiego w Brennej („Utopcowo cera” Karol Kajzer),
Wyróżnienie: Michał Sikora – Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Górkach Wielkich („Milijóńsko utropa z tymi przebrzydłymi bajtlami” Lidia Szkaradnik).
W kategorii klas IV-VI:
I miejsce: Julia Nowak - Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stefana Żeromskiego w Brennej („Chodzyni z goiczkiym” Anna Musioł),
II miejsce: Sebastian Madzia - Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Górkach Wielkich („Ni ma kiedy” Stanisława Jabłonka),
III miejsce: Igor Greń - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Brennej („Cudze chwolicie” Jan Chmiel).
Wyróżnienie: Weronika Kusy – Szkoła Podstawowa nr 8 im. Krystyny Bochenek w Skoczowie („Be-Bas” Wanda Mider),
Wyróżnienie: Jakub Westerman – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Grodżcu („Pan Hilary” Autor nieznany).
Tak jak każdego roku, tak i w tym, wydarzenie ubogacił występ szkolnego chóru „Perspektywa” prowadzonego przez Pana Marcina Janasika, a organizację wspomogli liczni sponsorzy.
red./mat.pras. [Sonia Gawlas]
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.