Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Szpital nie chce płacić podatku

Szpital Śląski w Cieszynie już kilkakrotnie złożył wniosek do Urzędu Miasta w Cieszynie ws. umorzenia podatku od nieruchomości. Do tej pory wnioski były rozpatrywane negatywnie. Dyrekcja liczy na wsparcie i współpracę nowych władz ze szpitalem, a także podjęcie decyzji w kwestii pustostanów znajdujących się na terenie szpitala.

Szpital Śląski w Cieszynie co roku płaci podatek od nieruchomości na rzecz miasta Cieszyna. Na konferencji prasowej (13.02) Dyrektor Szpitala Czesław Płygawko przyznał, iż od 2013 roku łacznie zapłacono 1 952 442,00 zł. Zwrócił uwagę na szpitale, które takiego podatku nie płacą. Wiemy, że są takie miejscowości, gdzie urzędy zwalniają szpitale funkcjonujące na terenie danego miasta z tej opłaty. My mamy problem uzyskać jakiekolwiek zwolnienia, a wręcz w zeszłym roku przez opóźnienie w spłacie raty doszło do zajęcia konta przez komornika- dodał Płygawko.

Blisko 2 mln zł to kwota, którą szpital mógłby wydać na swoje potrzeby. Dyrektor wspomniał, iż pieniądze te można by było przeznaczyć np. na nowy tomograf komputerowy. Placówka liczy na współpracę z magistratem. Jak dodaje Płygawko rozmowy trwają. Jest więc nadzieja, że uda się dojść w tej sprawie do porozumienia.

Szpital od jakiegoś czasu wnioskuje do cieszyńskiego magistratu o zwolnienie z podatku od nieruchomości – potwierdza Burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz. Jak się dowiedzieliśmy miasto jest otwarte na współpracę, ale jak dodaje Burmistrz nie kosztem mieszkańców. Dlaczego mamy pokrywać takie koszty. Kwota ta mogłaby zostać przeznaczona na coś innego. Podatek jest podatkiem który nam się należy – przyznaje Staszkiewicz.

Kolejna problematyczna kwestia na którą zwróciła uwagę Burmistrz to pustostany, znajdujące się na terenie szpitala. 4 budynki są wyłączone z użytkowania. Szpital nie ma na nie pomysłu. Na terenie szpitala znajdują się również budynki czasowo wyłączone z użytkowania. Jak dodaje Płygawko zaplanowano tam przeprowadzenie pewnych prac i włączenie ich ponownie do udzielania świadczeń. Chodzi m.in. o budynek w którym ma działać Centrum Zdrowia Psychicznego. W tej chwili opracowujemy dokumentację. Mamy na to środki. W tym przypadku jest inne finansowanie w zakresie profilaktyki i opieki psychiatrycznej. Jednak niektóre budynki z uwagi na stan techniczny i wiek nie nadają się do przywrócenia udzielania w nich świadczeń medycznych– komentuje Płygawko. W przypadku tych budynków Szpital Śląski w Cieszynie ma nadzieję, że organ tworzący, czyli Powiat Cieszyński wykorzysta je dla swoich instytucji. Byłoby to najlepsze rozwiązanie, aby nie wprowadzać nikogo obcego poprzez np. sprzedaż, czy dzierżawę - a być może ktoś inny będzie miał pomysł na wykorzystanie tych budynków np. miasto – zwraca uwagę.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

43
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-02-17 20:17:39
bronek91: cytat → "Dlaczego mamy pokrywać takie koszty. Kwota ta mogłaby zostać przeznaczona na coś innego. Podatek jest podatkiem który nam się należy – przyznaje Staszkiewicz. (...) na którą zwróciła uwagę Burmistrz to pustostany, znajdujące się na terenie szpitala. 4 budynki są wyłączone z użytkowania. Szpital nie ma na nie pomysłu. Na terenie szpitala znajdują się również budynki czasowo wyłączone z użytkowania."→ cytat
2019-02-17 20:19:55
bronek91: Jak podejrzewam, obecnie panująca linia poglądowa z pewnością od dawna posiada pomysł na rozwiązanie wszelkich problemów, → nazywa się PRYWATYZACJA. Być może Szpital powinien na siebie zarabiać→ Ciekawe na czym? Wolę nie wnikać… Żeby tylko wszelkiej maści i proweniencji znachorstwo i tak nazywane metody „alternatywne” nie znalazły zapotrzebowania na rynku, w imię postępu?
2019-02-17 20:21:41
bronek91: "Powiat Cieszyński wykorzysta je dla swoich instytucji"← cytat → jakich???
2019-02-17 20:38:19
bronek91: Ciekawe, ile te należności podatkowe wynoszą i ile do tej pory Cieszyn kosztowało np. Bycie Razem....
2019-02-17 20:41:52
krzysztof.mm: Płygawko bankrutuje...
2019-02-17 20:53:42
bronek91: krzysztof.mm Efekt prywatyzowania wszystkiego, co dochodowe i obciążania kosztami podmiotów publicznych. Tylko poczekać, aż nadejdzie kryzys i sypnie się system oparty na dolarze, spekulacja przekona się, gdzie jej miejsce...
2019-02-17 22:33:52
utopiec: Ja również nie chcę płacić podatku.
2019-02-18 04:26:52
krzysztof.mm: no ale kiedy priorytetem jest lądowisko na dachu, to nic dziwnego, że oddziały trzeba zamykać, na sprzęt nie starcza, a teraz się okazuje że nawet na podatki - tym, co w szpitalnej potrzebie, polecam prywatny Szpital Pod Bukami w Bielsku - szybko, fachowo, i nawet jedzenie dobre dają
2019-02-18 06:59:00
genek92: Podatku pan dyrektor nie chce płacić,ZUS dla pracowników nie zaplacony od jakiegoś czasu. Dokończy ladowisko,zlikwiduje parę oddziałów,ogłosi upadłość a potem się sprzeda w prywatne ręce. Może powstanie prywatny szpital dla prominentów...
2019-02-18 06:59:35
genek92: Podatku pan dyrektor nie chce płacić,ZUS dla pracowników nie zaplacony od jakiegoś czasu. Dokończy ladowisko,zlikwiduje parę oddziałów,ogłosi upadłość a potem się sprzeda w prywatne ręce. Może powstanie prywatny szpital dla prominentów...
2019-02-18 07:24:27
krzysztof.mm: szpital przetrwał 125 lat, dwie wojny światowe, komunę i jej upadek - leży na łopatkach w trzecim roku rządów DOJNEJ ZMIANY
2019-02-18 07:26:37
krzysztof.mm: samo rozdawnictwo 500+ kosztowało już nas wszystkich ponad 70 m i l i a r d ó w złotych [dla pisiaków wyjaśnienie: jeden miliard to 1000 milionów]
2019-02-18 07:59:03
bronek91: krzysztof.mm: A ci fachowcy z prywatnych placówek to wszyscy również prywatnie się wykształcili? Później wiadomo, kto zawyża cenniki na rynku, → jedni chcą przyciągnąć specjalistów, a pozostali zamierzają zarabiać podobnie lub lepiej w odniesieniu do sektora prywatnego (nie tylko tego na polskim rynku)…
2019-02-18 08:00:31
bronek91: Wystarczyłoby, gdyby sektor publiczny się sypnął, to strona prywatna również odczułaby, jak zwykle. Szkoda tylko ludzi, niestety SPEKULACJA ma inny priorytet…
2019-02-18 08:05:06
bronek91: krzysztof.mm: napisałeś cytat → „szpital przetrwał 125 lat,(...)”← cytat, Czyżby powtarza się passus zamku w Kończycach Wielkich??? Jak widać, SPEKULACYJNY system jest bardziej szkodliwy społecznie niż wszystkie poprzednio panujące. Jak długo nam jeszcze przyjdzie znosić spekulacyjną paranoję?
2019-02-18 08:10:38
bronek91: krzysztof.mm a ile nas jako społeczeństwo polskie kosztuje wykształcenie wykwalifikowanej i zwykłej siły roboczej, która pracuje później na zachodnie PKB? In plus, stosowna propaganda, która czyni nas jako naród wiecznie rzekomo gorszych od pozostałych nacji.
2019-02-18 08:32:12
marian1951: Szpital jest powiatowy , służy mieszkańcom całego powiatu. Jeżeli szpital znajduje się w trudnej sytuacji finansowej , to uważam , że wszystkie gminy powinny partycypować w pomocy finansowej , jeżeli oczywiście jest to dopuszczalne od strony prawnej.
2019-02-18 09:49:04
Śmiechu : @bronek91 Uważasz że studia w Polsce są darmowe? Pójdź na nie i się dowiesz. A propos podatku od nieruchomości to paranoja. Na przykładzie szarego człowieka. Kupujesz działkę za swoje ciężko zarobione pieniądze które już były opodatkowane. Budujesz za te pieniądze dom. A potem jeszcze całe życie płacisz podatek od nieruchomości za SWOJĄ nieruchomość. Rozumię takie coś ale gdyby gmina dawała działkę za darmo. A ze szpitalami jak ze spółkami skarbu państwa. Nierentowne ale trzymać trzeba bo podatki wpadają.
2019-02-18 14:32:02
Cieszynianka_AB: Szpitale nie mają pieniędzy, bo jak Ministerstwo obiecało podwyżki lekarzom, to szpitale musiały im je dać. Ale pieniędzy z Ministerstwa na podwyżki nikt nie zobaczył!! Rząd nic nie dał, a jak zwykle obiecał! Dlatego szpitale są zadłużone. Dobrze, że my w Cieszynie mamy nowoczesny szpital i możemy leczyć się w dobrych warunkach, bo w innych miejscowościach to dramat. Ale szpital w Cieszynie, jako szpital państwowy, służy nam wszystkim, więc powinno się mu pomóc.
2019-02-18 14:33:15
Cieszynianka_AB: Szpitale nie mają pieniędzy, bo jak Ministerstwo obiecało podwyżki lekarzom, to szpitale musiały im je dać. Ale pieniędzy z Ministerstwa na podwyżki nikt nie zobaczył!! Rząd nic nie dał, a jak zwykle obiecał! Dlatego szpitale są zadłużone. Dobrze, że my w Cieszynie mamy nowoczesny szpital i możemy leczyć się w dobrych warunkach, bo w innych miejscowościach to dramat. Ale szpital w Cieszynie, jako szpital państwowy, służy nam wszystkim, więc powinno się mu pomóc.
2019-02-18 14:39:43
bronek91: @Śmiechu, głównym celem działalności SZPITALI nie jest odprowadzanie podatku. Czy gdzieś stwierdziłem, iż studia w Polsce są całkowicie darmowe??? Śmiechu, czyżbyś się nie pozbył pewnej tak traktowanej "dolegliwości" charakterystycznej głównie dla tak nazywanego wieku dziecięcego? Jako jest rola podatku w ramach wspólnoty politycznej? Kto odpowiada Śmiechu np. za emisję i gwarancję wartości pieniądza? Kto pilnuje prawa własności (dla niektórych nieograniczonego)? Kto w końcu zabezpiecza nieruchomość przed ingerencją podmiotów tak nazywanych trzecich i tworzy ramy, w których zakresie odbywa się obrót dotyczący tej nieruchomości? Śmiechu, proponuję Ci się zastanowić, zanim będziesz powielał podobnego rodzaju treści… PS Zawsze możesz zapytać np. Korwina... A tę SWOJĄ NIERUCHOMOŚĆ, jesteś w stanie zabrać np. do grobu?
2019-02-18 14:39:52
Szymonono: Co za stronniczy tytuł - "Szpital nie chce płacić podatku"! Szpital stara się o umorzenie dla dobra wszystkich, jak inne szpitale w Polsce ze względu na bardzo trudną sytuację finansową. A tu jak zwykle fala hejtu i temat lądowiska. To własnie jest bardzo dobra decyzja, bo będzie to nowoczesna placówka, która będzie przede wszystkim pomagać w najtrudniejszych przypadkach!
2019-02-18 14:40:09
Szymonono: Co za stronniczy tytuł - "Szpital nie chce płacić podatku"! Szpital stara się o umorzenie dla dobra wszystkich, jak inne szpitale w Polsce ze względu na bardzo trudną sytuację finansową. A tu jak zwykle fala hejtu i temat lądowiska. To własnie jest bardzo dobra decyzja, bo będzie to nowoczesna placówka, która będzie przede wszystkim pomagać w najtrudniejszych przypadkach!
2019-02-18 15:28:40
Wals: Szpitale, szczególnie powiatowe, popadają w niezłe długi, a ministerstwo kasy nie daje! Polecam artykuł: https://www.prawo.pl/zdrowie/zadluzenie-szpitali-powiatowych-rosnie-konieczna-pomoc,346543.html
2019-02-18 16:47:43
krzysztof.mm: opieka zdrowotna jest nam wszystkim zagwarantowana w Konstytucji i realizowana poprzez Ustawy - jej koszty ponosi państwo, czyli my wszyscy płacący zusy, srusy, podatki, akcyzy itede - jednym z kosztów szpitali są podatki od nieruchomości - jeśli szpital nie może ich zapłacić, znaczy, że bankrutuje - tak samo, jak bankrutuje władza DOJNEJ ZMMIANY, jak w pył rozpada się fałszywy mit PiS-owskiej uczciwości i sprawiedliwości +++ najwyższa pora przepędzić od koryta tę zgraję kolesiów - nieudaczników, co skuteczni są jedynie w dojeniu nas i dokarmianiu swoich krewnych i znajomych
2019-02-18 18:33:24
krzysztof.mm: dziś na naszych oczach cały aparat partyjnego już państwa staje w obronie Jarosława Małego "Dewelopera" - a okazuje się, że prawdopodobnie także łapówkarza - no z tego punktu widzenia bankructwo szpitala cieszyńskiego to pikuś
2019-02-18 18:48:32
bronek91: krzysztof.mm: cytat→ „opieka zdrowotna jest nam wszystkim zagwarantowana w Konstytucji i realizowana poprzez Ustawy”← cytat, zatem krzysztof.mm to ustawy świadczą ludności odpowiednie i niezbędne usługi, czy raczej fachowy personel? Zapomniałeś o przepisach proceduralnych… Pragnę przypomnieć, iż SZPITAL to nie firma prywatna i celem działalności placówki Służby Zdrowia nie jest kryterium dochodowości. Zatem naturalne jest, iż jeżeli popada w problemy finansowe, lokalne samorządy powinny pomóc, ile tylko potrafią.
2019-02-18 18:50:32
bronek91: Obawiam się, iż jeżeli coś komuś się stanie (nie życzę) poczynania bezkarnych politykierów Republiki Okrągłego Mebla będą ostatnią kwestią, nad którą potencjalnie ktoś się będzie zastanawiał. Temat zastępczy zawsze być musi, niektórzy się jeszcze nie przyzwyczaili...
2019-02-19 09:37:00
Ryszard_Lwie_Serce: Szpital ma przede wszystkim leczyć mieszkańców i to jest jego główny cel działalności, a nie przynosić dochody, dlatego powinno się mu pomagać dla dobra nas wszystkich. Jak będziemy jeszcze dokładać kolejne płatności i ministrowie będą dokładać kolejne podwyżki dla lekarzy, to szpitale powiatowe/wojewódzkie zbankrutują. Zostaną tylko te prywatne - te na pewno będą płacić podatek od nieruchomości, ale czyim kosztem?! NASZYM!!!
2019-02-19 10:13:05
krzysztof.mm: no tak - jak będziemy płacić dziesiątki miliardów na rozdawnictwo propagandowych kiełbas PiS-u, na gigantyczne pensje dla asystentek Glapińskiego, na lewe premie dla Szydło i całej dojnej zmiany, na idiotyczne zakupy rakiet w USA, na organizację konferencji na których goście nam do de kopią, na imperium Rydzka, na remonty gablot porozbijanych w szalonych rajdach partyjnych dygnitarzy itede - to faktycznie na szpitale w końcu musi zabraknąć...
2019-02-19 10:15:59
krzysztof.mm: a tumanom jak te dwa powyżej poradzę, by oddali na szpital wszystko co mają, dla wspólnego dobra - każdy grosz się liczy, bo dziś Płygawko nie ma na podatki, jutro mu braknie na ZUS, pojutrze na prąd, na pensje personelu itede
2019-02-19 12:16:41
Ryszard_Lwie_Serce: Wypraszam sobie tumana, Szanowny Panie. Widać, że argumenty merytoryczne nie trafiają. Po to zwraca się o umorzenie podatku, aby Szpital mógł działać i realizować swój główny cel i aby wystarczyło na leki, pensje, ZUSy, opłaty... lista kosztow jest długa. Szpitale zadłużone są w całej Polsce. A jeśli można im w jakiś sposób pomóc, to należy to robić, wystarczy choćby odrobina dobrej woli ze strony władz miasta, jeśli rządzący w stolicy nie umią sobie z tym problemem poradzić.
2019-02-19 13:40:54
krzysztof.mm: równie dobrze szpital może się zwrócić do firm farmaceutycznych o darmowe leki, dostawców energii o anulowanie rachunków za prąd i wreszcie do personelu o zrezygnowanie z wynagrodzeń - a póki co Pan Ryszard, na własną rękę i odpowiedzialność kojarzący się jak wyżej, może równie skutecznie modlić się do PB o błogosławieństwo dla szpitala oraz zawierzyć go opiece Matki Boskiej Królowej PiS
2019-02-19 13:44:35
krzysztof.mm: i coś Panu jeszcze wytłumaczę - tu nie o "odrobinę dobrej woli", jak Pan mylnie uważa, chodzi - ale o grube p i e n i ą d z e, które nota bene szpital z _ n a s z y c h podatków na nasze leczenie już dostał, a teraz chce jeszcze więcej z kasy miasta, czyli znowu od nas +++ p.s. jeśli dyrekcja nie radzi sobie z finansami - powinna podać się do dymisji
2019-02-19 14:32:55
bronek91: krzysztof.mm kogo Ty tumanami nazywasz? Chyba osobniki tego samego pokroju jak Ty krzysztof.mm, w których zbiorowościach z pewnością odgrywasz rolę koryfeusza.
2019-02-19 14:36:46
bronek91: krzysztof.mm → Zapewnienie POWSZECHNEJ SŁUŻBY ZDROWIA, fachowej, z odpowiednimi zapleczami itd. DLA KAŻDEGO i bez wyjątku, nazywasz jak to krzysztof.mm określasz jako cytat→ „rozdawnictwo propagandowych kiełbas PiS-u”← cytat. Zainteresowanie miejscowym szpitalem w pierwszej kolejności powinno leżeć w gestii miejscowych samorządów. Wymienione przez Ciebie krzysztof.mm poczynania władz centralnych mają się nijak do problemu lokalnego. Jeżeli centrum jest, jakie jest, przynajmniej samorządy powinny wykazać się troską o obywatela. Niestety, nie zawsze jest to zauważalne i okazywane.
2019-02-19 14:46:50
bronek91: krzysztof.mm → proponuję Ci najpierw zainteresować się tematyką polityki podatkowej państwa, czemu służy, jaki jest jej cel itd. a dopiero później „nakazuj” ludziom, wobec których żadnej władzy nie posiadasz, powoływanie się do dymisji. Przykład niektórych sektorów polityki państwa, do dziś wskazuje na powielanie bezpodstawnych założeń neoliberalnej i błędnej dogmatyki. Szkoda tylko młodego narybku, skazanego na wpływ krzysztof.mm
2019-02-19 14:52:00
bronek91: krzysztof.mm co do firm farmaceutycznych, swoistej „piątej” władzy, jak sama nazwa wskazuje, nie stanowią podmiotu publicznego i w swej działalności są nastawione na zysk. Trudno od podmiotu nastawionego na zysk oczekiwać zachowań ukierunkowanych na gwarantowanie konkretnego rodzaju usług wobec ludności. krzysztof.mm, powinieneś to wiedzieć. Jednak czego wymagać od ludzi światopoglądowo traktujących i utożsamiających interes publiczny z prywatnym przez pryzmat tego prywatnego. Tacy obejmują funkcje publiczne, bo im się należy. Niestety tego pokroju ludzie przeważają w obsadzie personalnej sporej części podmiotów decyzyjnych co do zasady zainteresowanych samorządów.
2019-02-19 14:54:20
bronek91: krzysztof.mm, A jaka to „Matka Boska”, którego boga/bogini lub bogów i od kiedy, jest królową PiS, jak to określiłeś?
2019-02-19 20:37:12
krzysztof.mm: ㋡㋡㋡ Kujda??... cała Polska z was się śmieje ㋡㋡㋡ ☛ K O M U N I Ś C I __ I __ Z Ł O D Z I E J E ! ☚
2019-02-20 09:11:40
knefel: ja-siokrzysio masz na myśli nasze starostwo czy ratusz?
2019-02-20 20:06:29
richard35: genek92 masz rację dyr. dokończy lądowisko ogłosi upadłość i odkupi szpital za grosze
2019-02-20 20:16:39
richard35: do Ryszarda Lwie Serce myśli pan że jak nie będzie płacił podatku to kasę przeznaczy na pensje itd itp? gratuluję dobrego poczucia humoru.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: