Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Szlakiem drwala z Jaworza Nałęża

Niedawno Beskid Śląski wzbogacił się o nowy tematyczny szlak turystyczny. Z Jaworza Nałęża na Błatnią pójść można "Szlakiem pstrąga górskiego oraz jaworzańskich drwali".

Szlak zaczyna się w gospodarstwie rybackim w którym prowadzona jest hodowla pstrąga w Nałężu. Dalej prowadzi w górę, koło kaplicy i dawnej huty szkła. Leśnymi drogami dojdziemy aż na Błatnią, po czym, koło Rancza Błatnia zejdziemy inną drogą z powrotem do Nałęża. Po drodze spotkamy 14 kamieni znajdujących się w miejscach, w których stały chaty miejscowych drwali.

Szlak jest oznakowany, wydano także specjalny po nim przewodnik, którego autorem jest Andrzej Śliwka. Całe przedsięwzięcie przygotowali działacze Stowarzyszenia Jaworze-Zdrój. Celem, jaki im przyświecał było ocalenie od zapomnienia historii życia drwali, którzy od początku XIX wieku wraz z rodzinami zamieszkiwali przysiółki Jaworza - Błatnią i Grabki. Pozostały po nich ruiny piwnic dawnych domostw i pamięć. Ale że tych, którzy pamiętają, jak jeszcze w latach 60-tych XX wieku ostatnie spośród tych domów były zamieszkałe ubywa, postanowiono nie tylko spisać ich historię, ale i zaznaczyć w terenie te miejsca. W miejscu chat umieszczono tablice, na których możemy przeczytać kto i kiedy tam mieszkał.

Ostatnio szlak postanowili zwiedzić członkowie Beskidzkiego Koła Przewodników Turystycznych im. Stefana Czerneleckiego w Bielsku-Białej. W niedzielę 27 października w wycieczce uczestniczyło dwudziestu przewodników. Przywitał ich Grzegorz Nęcka - prezes Stowarzyszenia Jaworze-Zdrój. Największą atrakcją było spotkanie na szlaku z autorem przewodnika, który szlak wytyczał Andrzejem Śliwką.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: