Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Szkoła Podstawowa w Hażlachu potrzebuje pomocy!

Jak poinformowali dziś (27.08.2019) w mediach społecznościowych przedstawiciele Szkoły Podstawowej im. Trzech Braci w Hażlachu, potrzebna jest pomoc rodziców, oraz osób związanych ze szkołą. W związku z trwającym remontem budynku nie wszystkie prace zostały jeszcze ukończone. Do zrobienia jest wiele, jednak przy wsparciu dodatkowych osób istnieje szansa, że szkoła zostanie przygotowana jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego.

- Szanowni Państwo! Jutro, 28 sierpnia od godziny 7.00 do 19.00 potrzebujemy Państwa pomocy. Jeśli chcemy rozpocząć rok szkolny zgodnie z planem, to może się uda, ale wyłącznie z dodatkowymi, dorosłymi osobami. Trzeba po raz kolejny wszystko umyć tzn. ściany, meble, okna, podłogi, drzwi (potrzebne są wiadra, gąbki, ścierki), przenieść ciężkie meble, pozawieszać tablice, monitory (potrzebowalibyśmy również narzędzi). Czekamy na Państwa od siódmej rano – apelują przedstawiciele szkoły w mediach społecznosciowych.

Dlaczego jednak pomoc rodziców jest w tym przypadku konieczna? Wszystko za sprawą remontu szkoły. Od końca czerwca trwają zakrojone na szeroką skalę prace przy modernizacji budynku Szkoły Podstawowej im. Trzech Braci w Hażlachu. Są one prowadzone kompleksowo, „od piwnicy aż po dach” szkoły. Warto wspomnieć, że najstarsza część budynku hażlaskiej szkoły pochodzi z lat 1894-1905 i figuruje w gminnej ewidencji zabytków, co spowodowało konieczność pozyskania uzgodnienia ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, zabezpieczającego wykonanie rekonstrukcji opasek okiennych zgodnie z historycznym wyglądem elewacji. Realizacja projektu rozpoczęła się w maju 2016 r. W minionych trzech latach wykonano dokumentację projektową, następnie złożono wniosek o dofinansowanie ze środków unijnych i podpisano umowę na realizację projektu (Gmina pozyskała również środki zewnętrzne na doposażenie kuchni oraz stołówki w hażlaskiej szkole w nowy sprzęt i wyposażenie. Zgodnie z zawartą umową o dofinansowanie z budżetu państwa w ramach modułu 3 wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na ten cel przeznaczona została kwota 72 400 zł, z czego 57 920 zł pochodzi z dotacji, zaś 14 480 zł to wkład własny).

Jako optymalny wariant przedsięwzięcia termomodernizacyjnego przyjęto następujące usprawnienia: wykonanie nowej instalacji c.o. (wymiana grzejników żeliwnych na nowe, montaż zaworów termostatycznych i nowych kotłów gazowych, częściowa wymiana przewodów), wymiana dachu i docieplenie stropodachu, ścian zewnętrznych i fundamentowych, ścian i stropodachu zaplecza sali gimnastycznej, wymiana drzwi zewnętrznych oraz oświetlenia na energooszczędne. Całość prac termomodernizacyjnych zostanie zakończona z dniem 31 grudnia 2019 r. Adaptacja poddasza na cele dydaktyczne potrwa do końca sierpnia 2020 r.

- Zakres prac jest bardzo duży. Oprócz termomodernizacji, czyli wymiany grzejników i zewnętrznego docieplenia budynku, wewnątrz prowadzone są prace remontowe oraz adaptacja poddasza. Poprawi się więc nie tylko estetyka hażlaskiej szkoły, ale również zyskamy nowe pomieszczenia na cele dydaktyczne. Główne, inwazyjne roboty budowlane w klasach zostały zakończone. Teraz prowadzone są prace porządkowe, które są połączone z meblowaniem klas. Szafy, stoły, krzesła oraz przybory dydaktyczne na czas remontu zostały przeniesione na salę gimnastyczną. Teraz to wszystko trzeba znów przenieść na miejsce i każda para rąk jest na wagę złota, dlatego do prac porządkowych zostaną skierowani również pracownicy Urzędu Gminy. Prowadzona inwestycja wywołała niesamowitą mobilizację i radość w społeczeństwie, ponieważ każdy z chęcią chce się włączyć i pomóc szkole, w której się kiedyś uczył bądź uczy się jego dziecko. To jest niesamowite być częścią tak wspaniałej społeczności, która wzajemnie się wspiera. Generalnie na dzień dzisiejszy wszystko przebiega zgodnie z planem, co po części jest zasługą solidnych fachowców. Jednak co należy podkreślić, że na szczere wyrazy uznania i podziękowania zasługują wszyscy pracownicy hażlaskiej szkoły, którzy w ostatnich dniach mają pełne ręce roboty – podkreśla Wójt Gminy Hażlach Grzegorz Sikorski.

Prace w szkole trwają, a uczniowie rozpoczną rok szkolny planowo. Wsparcie rodziców jednak jest konieczne, aby wszystko udało się dopiąć na przysłowiowy ostatni guzik. Dwa miesiące wakacji to zbyt mało, aby zakończyć tak dużą inwestycję, w związku z czym aktualnie trwają prace związane z zapewnieniem uczniom jak najlepszych warunków do pracy.

 

JŚ/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-08-28 21:27:16
Ginol: Ładnie opisany zakres robót wg wójt roboty wykonywane zgodnie z harmonogramem ale rzeczywistość jest inna rusztowania do dociepleń ustawiono jeszcze w czasie trwania starego roku szkolnego a wykonano tylko klejenie styropianu wraz kotwieniem bez warstwy zbrojącej ten zakres robót wykonano miesiąc temu .Podobnie przedstawia się z robotami dachowymi od strony wejścia do budynku szkolnego gdzie zamontowano okna połaciowe i położono kilka arkuszy blachodachówki i ten zakres wykonanych robót trwał do końca ubiegłego tygodnia dopiero w tym tygodniu przystąpiono robót .W dodatku od strony ul Kościelnej położono kilka metrów styropianu w ramach termomodernizacji i po dzień dzisiejszy okna są oklejone folią i prosi się aby rodzice przyszli pomóc posprzątać.Wychodzi na to,że roboty wygrała firma rowerowa wykonując wszystkie roboty podwykonawcami bez żadnej odpowiedzialności , Ciekaw jestem czy radni z komisji oświaty sprawdzili stan przygotowania szkół w gminie do rozpoczęcia nowego roku szkolnego i czy wykonywane roboty są wykonywane zgodnie z umową i harmonogramem, który wykonawca dostarcza przed podpisaniem umowy,
2019-08-28 21:30:02
Ginol: No co z moim komentarzem i cenzura działa
2019-09-01 08:15:53
chlodny1: chyba komisja była, bo dyrektor szkoły wspomniała, że komisja wnioskowała o przesunięcie rozpoczęcia nauki w szkole, a poza tym na stronie BIP urzędu gminy można sprawdzić terminy spotkań komisji a nawet poczytać protokół z obrad
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: