Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Szachowe przebudzenie

Wiosną 2002 roku w cieszyńskim Miejskim Uczniowskim Klubie Sportowym powstała sekcja szachowa, która dzisiaj liczy 79 członków z tego 32 zawodników czynnie grających i trenujących. Można powiedzieć, że 2010 rok jest dla Klubu rokiem kolejnego szachowego przebudzenia.

Zanim sekcja powstała formalnie, jej przyszli zawodnicy startowali już w zawodach. W październiku 2001 roku wyróżniajacy się talentem Michał Cieślar, wówczas siedmioletni uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 wziął udział w półfinałach Mistrzostw Polski Juniorów w szachach, które rozegrano w Ustroniu. Rok wcześniej zdobył on  brązowy medal Mistrzostw Polski Przedszkolaków, dzięki czemu trafił do półfinałów bez gry w eliminacjach.

- Mimo, iż Michał miał dopiero 7 lat wystartował w kategorii do lat 10, zajmując czwarte miejsce, co zapewniło mu udział w Finałach Mistrzostw Polski – wyjaśnia Piotr Foltyn. - W 2002 roku działacze Śląskiego Związku Szachowego uprzedzili nas, że aby Michał mógł startować w finałach, które zostaną rozegrane w Koszalinie powinien reprezentować  zarejestrowany klub. Dlatego chcąc w przyszłości ułatwić mu i innym młodym szachistom z naszego regionu udział w wysokiej rangi zawodach indywidualnych i drużynowych zdecydowaliśmy się powołać przy MUKS sekcję szachową – tłumaczy P. Foltyn, który został wybrany na kierownika sekcji, a funkcję trenerów objęli Aleksander Urbański i Leszek Cieślar.

- Dla mnie szachy to nie tylko sportowa pasja, ale i sposób na życie. Można powiedzieć, że szachy to zarówno gra, sport, jak i sztuka.  Uczymy się od nich dyscypliny myślenia. Trudno wyjaśnić na czym polega ich potęga, bo dopiero po dojściu do odpowiedniego poziomu można naprawdę zasmakować prawdziwej gry – mówi P. Foltyn.

Od 2002 do 2009 roku w Mistrzostwach Województwa Śląskiego zawodnicy Klubu zdobyli indywidualnie łącznie 27 medali, w tym 15 złotych, 4 srebrne i 8 brązowych. Osiągnięcia drużynowe są równie imponujące. Rok 2002 rozpoczął się od startu w III Euroregionalnej Lidze Szachowej, co zaowocowało zdobyciem trzeciego miejsca  i awansem do II ligi. Kolejny rok przyniósł dalsze znaczące sukcesy, między innymi I miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Śląska Juniorów - Liga Okręgowa i awans do Ligii Wojewódzkiej.

W Euroregionalnej Lidze Szachowej drużynowo udało się zdobyć łącznie 7 medali, w tym trzy złote, dwa srebrne oraz dwa brązowe. Lata 2007-2009 przyniosły chwilowe wyciszenie Klubu, starszy rocznik odszedł nie pozostawiając równie dobrego następcy.

- W tym roku udało nam się posłać trzech zawodników na Mistrzostwa Śląska z cyklu Półfinały Mistrzostw Polski. Nasi zawodnicy zdobyli awans do półfinałów. Znowu następuje czas odrodzenia i mamy nadzieję, że w przyszłym roku w Śląskiej Lidze będziemy już wyżej – podkreśla P. Foltyn

(bsk)
 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: