System Orzekania o Niepełnosprawności - główne założenia

2 lutego 2017 roku został powołany Międzyresortowy Zespół do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy, który ma zreformować system orzekania o niepełnosprawności.

Prace zespołu prowadzi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Efekty prac nie są na razie szerzej ujawniane. Poniżej przedstawiamy główne założenia, które są dostępne w mediach:

1. Międzyresortowy Zespół do sprawy Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy przeprowadził gruntowną analizę istniejących systemów orzekania. Przy okazji okazało się, że regulacje dotyczące poszczególnych systemów orzecznictwa rozproszone są w niemal... 80 ustawach i rozporządzeniach, a orzeczenia są podstawą przyznania ponad 100 różnych świadczeń, form wsparcia i uprawnień.

2. Założeniem projektu ustawy jest uproszczenie i ujednolicenie zasad orzekania o niepełnosprawności, niezdolności do pracy, całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym oraz o inwalidztwie w służbach mundurowych i zawarcie ich w jednym akcie prawnym.

3. Ujednolicenie systemów orzekania ma wyeliminować konieczność wielokrotnego orzekania tych samych osób do różnych celów.

4. Planowane jest zachowanie trzech stopni niepełnosprawności. Będzie też osobno oceniana niesamodzielność.

5. Powstanie sieć centrów orzeczniczych, nadzorowanych przez jednostkę centralną.

6. Centra orzecznicze powstałyby na bazie dotychczasowych komisji ZUS, KRUS oraz zespołów orzekania o niepełnosprawności. Do systemu zostaną też włączone niektóre kompetencje poradni psychologiczno-pedagogicznych, związane z orzekaniem o szczególnych potrzebach edukacyjnych dzieci i młodzieży.

7. W centrach orzeczniczych pracowaliby lekarze specjaliści, psycholodzy, pedagodzy, doradcy zawodowi, fizjoterapeuci, logopedzi, pracownicy socjalni. Jeśli byłaby taka potrzeba, można będzie zlecać badania specjalistom zewnętrznym.

8. W centrum orzeczniczym wydawane byłoby jedno orzeczenie, zawierające kompleksową ocenę funkcjonalną osoby orzekanej.

9. Orzeczenie byłoby wydawane w terminie miesiąca od otrzymania wniosku i skompletowania dokumentacji. Jeśli czas na wydanie orzeczenia zostanie przekroczony, byłaby możliwość ponaglenia instytucji wydającej orzeczenie.

10. Od orzeczenia przysługiwałoby odwołanie. Wówczas orzeczenie – już ostateczne – w tym samym centrum orzeczniczym wydawałby inny skład.

11. Co ważne, projektowany system orzekania nie zmienia dotychczasowych świadczeń oraz nie działa wstecz, tzn. obecne orzeczenia zachowają ważność.

12. Nowe rozwiązania będą podlegały procedurze legislacyjnej, co wymaga czasu.

To główne założenia reformy, którą planuje rząd jednak osoby z orzeczeniem o stopniu znacznym na stałe mogą spać spokojnie gdyż ich te wszystkie zmiany nie będą obowiązywały.

Andrzej Koenig (mat. pras.)
 

źródło: OX.PL
dodał: AKE

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-12-14 17:34:21
ondrik: cyt:\" ........2. Założeniem projektu ustawy jest uproszczenie i ujednolicenie zasad orzekania..\" Już bardziej ZUS nie może uprościć zasad. Założeniem ich jest nie przyznawanie rent chorym ludziom ...tzw. \"cudowne uzdrowienie\".
2017-12-14 18:27:00
wojtek883: Masz absolutna racje. W/g nich nawet bez rak I nog jestes zdolny do pracy I nie dostaniesz renty.
2017-12-14 19:26:26
bolo 5064: do wojtek 883. Masz rację. Bez rąk i nóg można pluć na znaczki pocztowe przed przyklejeniem do koperty,karty pocztowej,widokówki.Polecam Zusowi /będziecie się smażyć w piekle /.
2017-12-14 20:10:09
An.: Do: wojtek883 i bolo 5064<br />Chłopcy, bez nóg i rąk można by jeszcze pracować w operze - śpiewać arie i duety. No ale balet w tej operze, to już raczej odpada...
2017-12-15 06:56:46
bronek91: ZUS, dlaczego nie jest bankrutem? Ponieważ stanowi narzędzie do konfliktowania pokoleń. Emeryci chcą jak najwięcej, przyszli emeryci chcą jak najmniej dawać. Można zmienić założenia, ale tego się nie czyni? Dlaczego, ponieważ straci się narzędzia do polaryzacji nastrojów społecznych. Szczytne i słuszne idee zabezpieczenia na starość czyni się narzędziem polityki, oto cała prawda na temat istnienia ZUS. In plus, instytucja zawsze może też być wykorzystana dla rugowania polskiego kapitału na rzecz tego zewnętrznego....
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją