Syreny zawyją - to ćwiczenia
Krajowy test najczęściej odbywa się raz do roku. W tym roku wyjątkowo będą dwa. Najczęściej połączony jest on z obchodami Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia test się odbył, jednak dzisiaj i jutro są kolejne - wyjaśnia Michał Mitoś inspektor z Wydziału Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Test krajowy dzisiaj już się rozpoczął, w części miast pomiędzy godziną 10.00 a 10.15 emitowany był dźwięk modulowany. Trwał on trzy minuty – oznaczał ogłoszenie alarmu. Jego odwołanie nastąpiło o godzinie 11.00 również dźwiękiem syreny, z tą różnicą, że był to dźwięk ciągły. Trwał również trzy minuty. W ćwiczeniu wzięły udział tylko syreny alarmowe sterowane radiowo, dostępne ze szczebla wojewódzkiego.
Natomiast jutro, 24 października w południe Wojewoda Śląski organizuje wojewódzki trening sprawności syren alarmowych. W ramach treningu emitowany będzie - dźwięk ciągły trwający trzy minuty - oznaczający odwołanie alarmu. Część systemu ostrzegania i alarmowania uruchomiona zostanie na drodze radiowej z wykorzystaniem radiostacji pracujących w Sieciach Radiowych Wojewody Śląskiego. Pozostałe syreny zostaną uruchomione lokalnie.
System alarmowania na terenie województwa śląskiego składa się z zespołu syren uruchamianych na drodze radiowej lub indywidualnie. Syreny uruchamiane drogą radiową wchodzą w skład tak zwanego „systemu wojewódzkiego”. Pozostałe syreny niezależnie od sposobu sterowania można uruchomić ze szczebla samorządowego powiatu, miasta lub gminy
W czwartek uruchomione zostaną już wszystkie syreny. Zarówno te, które są sterowane z poziomu województwa, jak również te, które są włączane ręcznie na poziomie miast. Najczęściej są to syreny strażackie, jednak gminy i powiaty oprócz nich, posiadają własne systemy miejskie - dodaje Mitoś.
Pełny wykaz sygnałów alarmowych jest dostępny pod TYM adresem
Jan Bacza
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.