Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Świńska grypa znowu atakuje

W Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej aż u trzynastu chorych stwierdzono wirusa AH1N1, czyli tak zwanej ''świńskiej grypy''.W placówce obowiązuje zakaz odwiedzin. Cieszyński szpital apeluje - nie odwiedzajcie swoich bliskich przebywających w szpitalu z dziećmi.

Od wczoraj  (03.01.2013) od  godziny 15:00  w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej obowiązuje zakaz odwiedzin pacjentów. Przyczyną zakazu są stwierdzone przypadki zachorowań na grypę typu AH1N1, popularnie zwaną "świńską grypą". (Zanotowano 13 przypadków)

Jak informują czytelnicy wczoraj na drzwiach placówki a dzisiaj już również na stronie internetowej znalazła się stosowna informacja. - W związku ze stwierdzonymi na terenie Szpitala przypadkami grypy AH1N1, w porozumieniu z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Bielsku-Białej, z dniem 3 stycznia 2013 r. od godziny 15:00 wprowadzam zakaz odwiedzin pacjentów hospitalizowanych w Oddziałach Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej.  Zakaz obowiązuje do odwołania

- W cieszyńskim szpitalu nie ma przypadków zachorowań na wirusa grypy AH1N1. W tej chwili jednak, ze względu na sytuację w Bielsku – Białej i Suchej Beskidzkiej, Ordynatorzy oddziałów oraz pielęgniarki oddziałowe informują i apelują do pacjentów aby rodziny nie odwiedzały chorych wraz z dziećmi – mówi  portalowi ox.pl Barbara Karnas, rzecznik prasowy cieszyńskiego szpitala

(red)

Ważne informacje (Narodowy Fundusz Zdrowia): 

 • Co to jest grypa AH1N1 ?

Grypa A/H1N1 jest chorobą spowodowaną przez wirusa, który znaleziony został u świń. Najczęstsza lokalizacja wirusa i występowanie objawów związane jest z układem oddechowym. Nie ma dowodów na występowanie tej choroby wśród świń w Polsce, naukowcy badają jej pochodzenie. Grypa A/H1N1 przenosi się łatwo z osoby na osobę, co może doprowadzić do tak zwanego wybuchu pandemicznej grypy. Pandemiczna grypa różni się od zwykłej grypy tym, że jest powodowana przez nowy wirus pojawiający się u ludzi i przenoszący się szybko z osoby na osobę, obejmując cały świat. Ponieważ jest to nowy wirus, nikt nie jest na niego uodporniony. Ryzyko zarażenia dotyczy wszystkich: zdrowych osób dorosłych, osób starszych, małych dzieci oraz osób z istniejącymi problemami zdrowotnymi.Jeśli kichasz lub kaszlesz bez zakrywania nosa i ust chusteczką higieniczną, mogą się one rozprzestrzenić, narażając inne osoby na ich wdychanie. Jeśli kaszlesz lub kichasz w dłoń, kropelki te wraz z zawartymi w nich wirusami przeniosą się z twojej ręki na wszystkie dotykane przez ciebie powierzchnie, na których mogą przeżyć przez dłuższy czas. Wirusy można znaleźć między innymi na: klamkach, kranach, klawiaturze komputerowej, telefonach oraz pilotach do telewizorów oraz innych sprzętach znajdujących się w otoczeniu. Jeśli inne osoby dotkną tych powierzchni, a później dotkną twarzy mogą ulec zarażeniu. W ten sposób wszystkie wirusy przeziębienia i grypy, przenoszą się z osoby na osobę. Szybka diagnoza oraz leczenie mogą złagodzić niektóre objawy oraz zmniejszyć możliwość poważnych komplikacji (np. zapalenie płuc).

 • Profilaktyka grypy. W jaki sposób ochronić siebie i innych przed grypą A/H1N1?

Najlepszą ochroną przed grypą jest prawidłowe stosowanie zasad higieny.

Gdy kaszlesz i kichasz, stosowanie tych zasad jest bardzo ważne, aby zapobiec roznoszeniu wirusa:

 1. Zawsze miej przy sobie chusteczki higieniczne.
 2. Używaj czystych chusteczek do zasłonięcia ust i nosa, gdy kichasz.
 3. Wyrzucaj chusteczki po jednorazowym użyciu.
 4. Często myj ręce mydłem i ciepłą wodą.
 • W razie zakażenia

 Jeśli masz co najmniej dwa objawy z podanych poniżej:

 • gorączkę,
 • trudności w oddychaniu,
 • kaszel,
 • ból gardła,
 • katar z płynną wydzieliną lub zatkanym nosem,
 • bóle mięśniowe i stawowe,
 • ból głowy,
 • dreszcze,
 • mogą występować wymioty i biegunka. 
 1. Ogranicz bliskie kontakty z innymi osobami. Unikaj większych skupisk ludzkich.
 2. Zasłaniaj usta i nos podczas kaszlu i kichania, myj często ręce.
 3. Skontaktuj się ze swoim lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.
 4. Po zebraniu wywiadu i zbadaniu pacjenta lekarz, jeżeli podejrzewa zakażenie wirusem A/H1N1, podejmie decyzję o leczeniu w domu lub o hospitalizacji, biorąc pod uwagę stan kliniczny pacjenta.
 5. Transport osoby, u której wystąpią objawy grypowe nie powinien odbywać się środkami transportu zbiorowego.
źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: