Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Pamięć o apostołach w regionie przetrwała – dowodem może być chociażby parafia p.w. apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie. Dziś jednak nie przywiązujemy szczególnej wagi do tej daty, w przeciwieństwie do naszych przodków. Dawniej święto miało określone znaczenie, a na Śląsku Cieszyńskim wiązał się z uroczystościami – dzień był bardzo uroczyście ochodzony, tradycja tego święta sięga III wieku – wyjaśnia Czesław Stuchlik, miłośnik folkloru i historii z Pogwizdowa.
Św. Piotr i św. Paweł uznawani są za patronów Rzymu. Wspomnienie przypada wspólnie, gdyż obaj mieli zginąć 29 czerwca. Św. Piotr w 64 roku miał zgodnie z tradycją umrzeć śmiercią męczeńską, nie zgodził się na ukrzyżowanie, gdyż uznał, że nie jest godzien ginąć jak Jezus. Z kolei dokładnie trzy lata później św. Piotr miał zostać ścięty mieczem.
Dzień miał również wyznaczać początek sezonu dla grzybiarzy. Od tego momentu można było iść do lasu i wypatrywać skarbów, znajdujących się w runie - Według wierzeń ludowych ci dwaj apostołowie „sieją grziby”, a to oznacza, że dopiero od tego dnia można grzyby zbierać i bez szkody dla zdrowia spożywać. Uważano bowiem, że przed tym dniem nic nie jest jeszcze dostatecznie dojrzałe i dlatego dopiero po nim można bezpiecznie zbierać i konsumować płody ogrodowe, polne i leśne – tłumaczy Stuchlik.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.













Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
