Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Swiętomarcińska eskapada CUTW do winnicy w Kończycach Wielkich

Członkowie Stowarzyszenia Cieszyński Uniwersytet Trzeciego Wieku 11 listopada - w dniu świętego Marcina odwiedzili winnicę Chatou w Kończycach Wielkich. Przyjął ich sam św. Marcin, a klimatu dopełniło kilkudziesięciu rekonstruktorów historycznych ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Chorągiew Księstwa Cieszyńskiego w strojach dworskich z epoki księcia cieszyńskiego Przemysława Noszaka, a więc z XIV wieku. Jak tradycja w dniu św. Marcina każe było wino, gęsina, świętomarcińskie rogale. I oczywiście mnóstwo pozytywnej energii i dobrego humoru.

- Wcześniej wyjeżdżaliśmy na świętego Marcina na Morawy. Byliśmy i w Czeskim Krumlowie, w Strażnicach, w Mikulowie. A skoro jest winnica i w naszym regionie, to postanowiliśmy w tym roku odwiedzić lokalną winnicę - mówi Lucyna Bałandziuk, prezes Stowarzyszenia Cieszyński Uniwersytet Trzeciego Wieku. Do winnicy w Kończycach Wielkich przyjechał pełen, czterdziestoosobowy autokar członków CUTW.

Tegoroczna impreza świętomarcićska w kończyckiej winnicy była niejako pilotażową. - Była to tym razem impreza nieco zamknięta, dla konkretnej grupy. Ale widzimy, że to się ludziom podoba, że tradycje świętomarcińskie mają szansę wrócić na ten teren. Dlatego w przyszłym roku planujemy imprezę świętomarcińską zorganizować w formie otwartej dla mieszkańców, turystów, wszystkich chętnych – podsumował Marcin Lipski, właściciel winnicy Chatou Kończyce Wielkie i prezes Stowarzyszenia Cieszyński Szlak Wina. - W przyszłym roku widzę tutaj stoiska z gastronomią i oczywiście winem. Odwiedzą nas też rekonstruktorzy, którzy znowu przyjadą z wizytą do sąsiedniego pałacu w Kończycach Małych, w którym siedzibę ma Fundacja Dziedzictwo Księstwa Cieszyńskiego – dodał.

Biesiadowanie i wspólne z zaproszoną kapelą śpiewanie trwało do wieczora.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: