Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Święto drzewa w Goleszowie

Jako że w październiku, dokładnie 10.10 obchodzony jest Światowy Dzień Drzewa, Komisja Ochrony Przyrody przy Oddziale PTTK Beskid Śląski w Cieszynie przy współpracy z Urzędami Gmin w okolicy tej daty organizuje dla uczniów szóstych klas szkół podstawowych obchody tego święta, oczywiście w terenie. Jako pierwsi do lasu wyruszyli przedstawiciele szóstoklasistów z gminy Goleszów.

Święto Drzewa w gminie Goleszów zorganizowano 3 października. Uczniowie wraz z członkami Komisji Ochrony Przyrody przy Oddziale PTTK Beskid Śląski w Cieszynie oraz przyrodnikiem, doktorem botaniki z Goleszowa Tomaszem Beczałą przeszli przez rezerwat Tuł, po czym spotkali się przy restauracji Tuł. Tam tradycyjnie rozegrano zorganizowany przez Przewodniczącego Komisji Ochrony Przyrody przy Oddziale PTTK Beskid Śląski w Cieszynie Jana Machałę konkurs wiedzy przyrodniczej. Bezapelacyjnie zwyciężyła w nim Martyna Wlazło z SP w Goleszowie. Za nią na kolejnych miejscach uplasowali się: 2. Gabriela Śliwka (SP Dzięgielów), 3. Bartosz Lodko (SP Bażanowice) i 4. Agnieszka Zowada (SP Cisownica). Nagrody, na które składały się publikacje o regionie i przyrodzie przekazał Euroregion Śląska Cieszyński/Tešinské Slézko.

Święto drzewa to nie tylko edukacja przyrodnicza i sprawdzanie w formie konkursu zdobytej wiedzy, ale też miło spędzony czas na świeżym powietrzu i łonie natury. Dzieci upiekły sobie na ognisku kiełbaski, a Wice Wójt Goleszowa Tomasz Jaszowski rozdał im elementy odblaskowe, by mogły bezpiecznie spacerować. - Myślę, że te akcje są tak pożyteczne i potrzebne, co już mówiłem podczas poprzedniej akcji sprzątania szlaków, że w przyszłym roku wspólnie z Komisją Ochrony Przyrody PTTK-u cieszyńskiego będziemy organizować jeszcze więcej akcji związanych z ochroną przyrody – mówił Tomasz Jaszowski dodając, że Tomasz Beczała przygotowuje właśnie książkę o przyrodzie i pomnikach przyrody gminy Goleszów, która, dzięki unijnemu projektowi, trafi do wszystkich bibliotek i szkół w Gminie.
- Chciałbym też, żeby w przyszłym roku w akcji brały udział całe klasy, a nie tylko wybrane 10 osób – wyjawił plany Tomasz Jaszowski.

(indi)


źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: