Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Święto, czyli korki na drogach

W piątek 28 października w Republice Czeskiej obchodzone jest Święto Założenia Niepodległego Państwa Czechosłowackiego. Spora część mieszkańców wykorzystuje je tradycyjnie do odwiedzin grobów swych bliskich, ponieważ przypadający na 1 listopada dzień Wszystkich Świętych jest w Czechach dniem roboczym. W Polsce Święto Niepodległości będzie obchodzone 11 listopada. Czy Czesi i Polacy w inny sposób traktują swe święta?

- Nie pamiętam dat świąt państwowych w Czechach, ale tu, po czeskiej stronie, od razu można zauważyć, że jest święto. Na ulicach jest spokojniej. W Polsce bywa w dni świąteczne dużo większy ruch - powiedział nam Andrzej Witoszek, mieszkaniec prawobrzeżnego Cieszyna, który przyszedł z córką na plac zabaw w Alejach Masaryka w Czeskim Cieszynie. Nie wszyscy by się z nim zgodzili, zwłaszcza, jeśli chodzi o 28 października. Rok temu Czeski Cieszyn dosłownie zapchany był samochodami, z wszystkich stron zjeżdżali do mostu granicznego czescy kierowcy wybierający się do Polski. Również w ulicach Cieszyna widoczne było większe natężenie ruchu.
Spodziewany „najazd" mieszkańców Republiki Czeskiej, którzy pojadą do Polski po zakupy - głównie kwiatów i zniczy na groby - to jeden z głównych powodów, dlaczego w Cieszynie już jutro rozpocznie się doroczna akcja policyjna „Znicz". - Od piątku mamy wzmożone działania policyjne. Przez cały weekend na służbie będą wszyscy policjanci. Funkcjonariusze będą kierowali ruchem, w pobliżu cmentarzy będą wyznaczone specjalne parkingi - powiedział Ireneusz Korzonek, zastępca naczelnika wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie. - Nie da się ukryć, że w dniu, gdy w Czechach jest święto, przyjeżdża stamtąd więcej osób. Korzystają z dnia wolnego i odwiedzają groby swych bliskich po polskiej stronie, a przy okazji także odwiedzają targowisko, z czego cieszą się nasi handlowcy - dodał funkcjonariusz. - Dziś jest jeszcze spokojnie, w piątek spodziewamy się tłumów - potwierdziła wczoraj redakcji jedna z kobiet sprzedających na cieszyńskim targowisku wiązanki na groby. Rzeczniczka Powiatowej Komendy Policji w Karwinie, Zlatuše Viačková, zapewniła, że również na ulicach Czeskiego Cieszyna będą jutro wzmożone patrole policyjne.
W polskim kalendarzu widnieje 13 świąt będących dniami wolnymi od pracy. Trzy to typowe święta narodowe lub, mówiąc ogólniej, polityczne: Święto Pracy, Święto Konstytucji 3 maja i Święto Niepodległości. Reszta ma znaczenie głównie religijne - nie tylko Boże Narodzenie czy Wielkanoc, obchodzone zresztą również w Czechach, ale także na przykład Boże Ciało czy Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. W Czechach jest odwrotnie - przeważają święta narodowo-państwowe, choć niektóre mają również podtekst religijny, jak chociażby Dzień Państwowości Czeskiej przypadający na dzień św. Wacława. Biorąc pod uwagę te liczby, a zarazem fakt, że Polacy są narodem dużo bardziej religijnym, łatwo się domyślić, dlaczego w Polsce więcej jest świąt, które większość mieszkańców obchodzi zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem, niż w Czechach. - Z moich obserwacji wynika, że Polacy również święta narodowe celebrują inaczej niż Czesi. Wynika to, moim zdaniem, z odmiennej historii obu krajów, z tego, że Polacy bardziej są przywiązani do wartości patriotycznych, do swych bohaterów i to rzutuje na ich traktowanie rocznic historycznych - powiedziała „Głosowi Ludu" etnograf Wiesława Branna z Muzeum Ziemi Cieszyńskiej w Czeskim Cieszynie.

Głos Ludu - Gazeta Polaków w Republice Czeskiej

źródło: Głos Ludu
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: