Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Poskładali Trójstyk

Chodzili, zwiedzali i zbierali puzzle. Potem dumni z pokonania górskich szlaków, skompletowaną układankę przynosili do biur promocji. Tym samym wzięli udział w losowaniu nagród i pewnie chętnie wrócą na pogranicze polsko-czesko-słowackie. Tak Istebna i Jabłonkow urozmaiciły czas turystom, którzy swój urlop postanowili spędzić w tej części Beskidu Śląskiego.

Turysta z plecakiem, kompasem, kijami trekkingowymi czy mapą nikogo w górach nie dziwi, ale turysta z puzzlami w ręku… to już nowatorstwo. Jednak być może tak już w Istebnej zostanie, bo puzzle, a właściwie ich zbieranie przyjęło się tu na dobre. – Genialny pomysł – mówią Zofia i Stanisław Mitręga, którzy zwiedzili już niejeden turystyczny szlak. – Kiedyś braliśmy udział w takim projekcie w Czechach. Trzeba było przejechać 1700 km i nie dostawało się nic prócz satysfakcji. Tu w każdym punkcie zaznaczonym na mapie, można było otrzymać fragment układanki, a puzzle zabrać do domu – mówią turyści z Trzyńca.


Cały projekt, który realizuje Istebna z Jabłonkowem miał na celu, poprzez puzzle zachęcić turystów do zwiedzania okolic styku trzech granic polskiej, czeskiej i słowackiej. Piechurzy pokonywali trasę, której mapę otrzymywali w punktach informacji turystycznej. Przemierzając szlaki w zaznaczonych punktach, po polskiej i czeskiej stronie, zbierali fragmenty układanki. Kto wytrwał w trudzie wycieczki i zebrał wszystkie elementy, wziął udział w losowaniu nagród, które było swoistym podsumowaniem projektu. – Wspólnie realizujemy kolejny już projekt, który ma na celu promocję niezwykłego miejsca jakim jest Trójstyk. Chcieliśmy, aby polscy turyści zaglądnęli do Czech, a Czesi przyjechali do Polski, stąd pomysł na zbieranie poszczególnych elementów po obu stronach. Jeśli ktoś chciał wziąć udział w losowaniu nagród, musiał zaglądnąć do miejsc zaznaczonych na mapie, po stronie czeskiej i polskiej – mówi Aneta Legierska, szefowa promocji Gminy Istebna.

Jednak reguły na zbieractwo puzzli nie było, bo nie ważna była kolejność zbierania – Do nas zaglądali polscy turyści, którzy zbieranie puzzli rozpoczynali w Jablonkowie, a kończyli w Istebnej, również Czesi swoje wędrówki rozpoczynali po polskiej stronie. W projekcie wzięło udział kilkaset osób – mówi Alena Kolčarková z Biura Informacji Turystycznej w Jablonkowie.


Turyści zaglądali z różnych regionów począwszy od północy Polski- Warmii, Pomorza, Mazur, skończywszy na tych z Pragi. Choć nie brakowało też tych rodzimych, którzy postanowili zwiedzić dzięki projektowi okolicę, na co na co dzień nie mają czasu. – Był jeden „turysta” z Koniakowa, który specjalnie, aby pokonać całą trasę i zebrać puzzle, wziął wolne w pracy zdążył odwiedzić wszystkie miejsca w jeden dzień – opowiada Aneta Legierska.


Puzzle można zbierać w Kurnej Chacie Kawuloka w Istebnej, Bacówce u Piotra Kohuta w Koniakowie, Galeria Sztuki "Na Granicy" na Jasnowicach, Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Istebnej, CWS Jaworzynka Trzycatek, Restauracji Pod Jaworem na Hyrczawie, Restauracji na Szańcach w Mostach koło Jabłonkowa, Schronisku Skalka , Skiareal i Hotelu Groń oraz w studenckim schronisku w Mostach Jabłonkowskich. 
Wśród turystów, którzy zebrali wszystkie puzzle, rozlosowano 18 nagród, które ufundowane zostały przez gestorów, których odwiedzano przez 4 miesiące, aby otrzymać puzzel. Często były to pakiety różnorakich usług, tym samym turyści, aby je odebrać znów pojawią się w Istebnej czy Jablonkowie.


Jak mówią właściciele pensjonatów puzzle to coś więcej, niż tylko promocja. – To bardzo trafiony pomysł. Dobrze dobrane materiały. Turysta, który zabrał ulotkę informacyjną, miał kalendarz imprez mapę i informacje o naszym regionie. Ponadto puzzle niejako zmusiły niektórych do zaglądnięcia w niektóre miejsca. Mam nadzieję, że projekt  się powtórzy – powiedział Jan Macoszek z Kurnej Chaty Kawuloka w Istebnej.


W ramach projektu załoga obu Punktów Informacji Turystycznej przeszła szkolenia na temat turystyki i informacji o regionie. Zakupiono również makiety, dzięki którym turyści mogą robić sobie bezpłatnie zdjęcia w stroju istebniańskim. Istebna wyda również płytę DVD z filmem promującym Trójwieś w trzech językach. Wyznaczono też szlaki turystyczne, oznaczono miejsca, które są atrakcją turystyczną gminy. Chętni do zbierani układanki wciąż jeszcze mogą pokonywać wyznaczoną trasę i zbierać poszczególne elementy, jednak już bez udziału w losowaniu nagród.


Projekt Jablonkowa i Istebnej jest realizowany dzięki dotacji z Europejskiego Programu Współpracy Transgranicznej.


Dorota Kochman

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ Z LOSOWANIA NAGRÓD FOT.Patryk Kłoda

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: