Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Świeta przed nami -Nie daj się okraść!

Grudzień to czas przygotowań do świąt i świętowania. Chcemy zdążyć z kupnem prezentów mikołajkowych i przygotowaniem do świąt. Na domiar złego, to nie są tylko nasze plany. Pomimo pośpiechu nie zapominajmy o bezpieczeństwie. Mundurowi przygotowali kilka rad.

Niestety, nasze roztargnienie mogą próbować wykorzystać kieszonkowcy lub oszuści. Na uwadze powinniśmy mieć też swoje mienie znajdujące się w samochodzie. W aucie nie pozostawiajmy przedmiotów wartościowych tj. nawigacji GPS, telefonów komórkowych, torebek, tabletów itp. Warto również samochód zaparkować w miejscu widocznym i oświetlonym. Upewnijmy się, że samochód pozostawiamy pozamykany, a pasy bezpieczeństwa lub inne przedmioty, nie zostały przytrzaśnięte przez niedomknięte drzwi.

Kieszonkowcy
Pamiętajmy, że podczas zakupów nasze bezpieczeństwo przede wszystkim zależy od nas samych. To my musimy pilnować naszych torebek i portfeli. Kieszonkowcy tylko czekają na dobrą okazję - naszą nieuwagę, otwartą torebkę czy pozostawiony na półce sklepowej portfel. Kradzieże kieszonkowe są specyficznym rodzajem przestępczości, bardzo trudnym do zauważenia przez osoby postronne. Sam pokrzywdzony często dopiero po pewnym czasie stwierdza, że został okradziony. Kieszonkowcy zazwyczaj działają w grupie. Okradają pasażerów i klientów sklepów z pieniędzy, kart bankomatowych czy dokumentów. Ofiarami kradzieży stać się mogą zarówno mężczyźni, trzymający portfele w tylnej kieszeni spodni, jak i kobiety, które trzymają pieniądze w przewieszonych przez ramię torebkach.

Aby nie stać się ofiarą kieszonkowców, nawet podczas codziennych zajęć nie możemy tracić czujności i musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • Torebkę zamykaj i noś z przodu. Nie odstawiaj jej płacąc w kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie. Złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi.
  • Pieniądze w torebce rozdziel i schowaj w różne miejsca. W miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów.
  • Nie pokazuj innym zawartości portfela płacąc za zakupy.
  • Nie prowokuj złodzieja strojem i biżuterią. Kieszonkowcy często wcześniej obserwują swoje ofiary. Zwracają uwagę przede wszystkim na osoby dobrze ubrane i wyglądające na zamożne.
  • Złodzieje często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież. Działają najchętniej w galeriach handlowych, dworcach, targowiskach itp.
  • Nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres zamieszkania. W razie ich kradzieży złodziej może też okraść twoje mieszkanie.

Internetowi oszuści
Coraz popularniejszą alternatywą wobec tradycyjnych sklepów są zakupy robione przez Internet. Tutaj nie grożą nam kieszonkowcy, ale nie powinniśmy przez to tracić czujności. Wciąż zdarzają się sytuacje, gdy zamówiony i opłacony towar nie trafia do nas. Dlatego warto przestrzegać kilku podstawowych zasad, dzięki którym zwiększymy swoje bezpieczeństwo w sieci.

PAMIĘTAJ:
Kupując przez internet kieruj się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i sprawdź jego rzetelność. Zachowuj całą korespondencję ze sprzedawcą sklepu internetowego. W razie oszustwa pozwoli to Policji szybko go ująć. Przy płaceniu kartą kredytową zwracaj uwagę czy połączenie internetowe jest bezpieczne. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na początku adresu - "https".
Najbezpieczniej jest zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.  Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystaj z linków, na stronę sklepu wejdź wpisując adres w oknie przeglądarki. Można w ten sposób uniknąć stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.

Jeśli, pomimo zachowania zasad ostrożności, dostaniesz zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwoń na Policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.


(red. /KPP w Cieszynie)

źródło: ox.pl
dodał: red.

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-12-06 10:32:21
krzysztofmn: w tym bolszewickim pod rządami PiS państwie trudno nie dać się o k r a ś ć - wczoraj wieczorem, w pełnej konspiracji, bez blasku fleszy i kamer tv prezydent dał Piotrowiczowi na d z i e w i ę ć lat zajęcie za ponad 20 tys. zł miesięcznie, czyli dwa razy więcej, niż miał w Sejmie - do tego m.in. prawo do służbowego mieszkania, zniżki na przejazdy i dodatek z tytułu rozłąki z rodziną - no i wieczna e m e r y t u r a po skończonej kadencji, w tej chwili to ok. 16 tys. zł. - no takie przypadki z pewnością będą wymagały ustawy dekomunizacyjnej
2019-12-06 10:59:36
tom lem: ... tu cie boli !?
2019-12-06 16:51:05
krzysztofmn: spokojnie, ty też zapłacisz na tego obleśnego k o m u c h a, i twoje dzieci także
2019-12-06 17:22:41
tom lem: ... EU już nie dopłaci - ona tylko dopłaca - wszystkim i do wszystkiego;-)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: