Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Święta Agata chroni przed pożarami

Dziś (05.02) przypada wspomnienie św. Agaty – kolejne ważne wydarzenie w kalendarium ludowym Śląska Cieszyńskiego. Dawniej tego dnia w regionie obowiązkowo w ten dzień w kościołach święcono sól, będącą symbolem mądrości.

Święta Agata Sycylijska to patronka chroniąca przed pożarami – patronuje m.in. kominiarzom. Jako męczennica uznawana jest również za patronkę pielęgniarek. Na Śląsku Cieszyńskim wierzono, że chroni dom przed pożarami, a jego mieszkańców przed chorobami.

Dawniej mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego tłumnie wybierali się na mszę świętą - w kościołach święci się sól – symbol mądrości, gdyż owa Sycylijka, choć wątła, ale mężna i mądra, okazała się silniejsza od spiżu i miedzi oraz twarda jak kamień noszący jej imię - Agat. Sól jest uosobieniem ziemi z jej kruszcami, rudami, skałami, piaskiem i mokradłami. Poświęcona sól miała chronić przed chorobami gardła, bydło od wszelakich chorób, a chatę od pożaru – wyjaśnia Czesław Stuchlik, miłośnik historii i folkloru z Pogwizdowa.

Co jednak ma wspólnego święta, chroniąca przed ogniem, z solą? - Sól jest doskonałym środkiem gaśniczym, szczególnie urządzeń elektrycznych, gdyż topiąc się przy temperaturze ponad 600 stopni, odcina dostęp powietrza do ognia – uzupełnia Stuchlik.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-02-05 15:38:25
pastor.: Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi.
2021-02-06 08:12:49
tommy70: Ze świętymi jest zawsze ten sam problem. Jak ktoś w nich wierzy i przetrwa jakąś tragedię to twierdzi, że to dzięki nim. A jak nie przetrwa chociaż wierzy to nic nie powie, bo kto umarł ten nie żyje.
2021-02-06 08:16:01
św. Patryk.: to jeszcze donusiu trzeba dodać, że kapusie SB są tej ziemi wrzodem i zakałą, porozmawiaj z TW "Olcha" na ten temat
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: