Świećmy! Ale z głową!

Nawet 500 zł mandatu grozi za używanie świateł niezgodnie z przepisami. Trzeba świecić, ale z głową - przypominają policjanci.

- Okres jesienno-zimowy i towarzyszące mu zmienne warunki atmosferyczne, często mają wpływ na powstawanie zagrożeń w komunikacji drogowej. Widoczność na drodze to czynnik, który decyduje o wywołaniu zagrożenia. Niewłączenie świateł mijania podczas jazdy to jednak nie jedyne wykroczenie, za które kierowca może zostać ukarany mandatem. Policjanci przypominają, że zmotoryzowani uczestnicy ruchu powinni liczyć się z dotkliwymi grzywnami również za nieprawidłowe oświetlenie swoich pojazdów – przypomina podkomisarz Rafał Domagała, rzecznik prasowy cieszyńskiej Policji.

Policjanci drogówki przypominają, iż zgodnie z art. 51 ust 2 ustawy prawo o ruchu drogowym: Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.

- Ważna kwestią jest to, by właściwie zachowania na drodze, w spójności z rzeczywistością i przepisami, były bezpieczne dla uczestników ruchu drogowego. Często, przy intensywnych opadach deszczu, bądź innych czynnikach atmosferycznych, ograniczających widoczność w ciągu dnia, należy włączyć światła mijania, a nie jechać na światłych do jazdy dziennej. Te ostatnie nie mają bowiem swojego odzwierciedlenia z tyłu samochodu, co niejednokrotnie sprawia, że stajemy się po prostu niewidoczni dla kierowców jadących za nami – zauważa Domagała.

Warto także pamiętać, że przepisy zezwalają wyłącznie w jednym przypadku na jazdę na światłach do jazdy dziennej z innymi światłami i tylko w tych pojazdach, które zostały zarejestrowane do dnia 31 grudnia 2009 r. - Dotyczy to świateł tylnych pozycyjnych włączonych ze światłami do jazdy dziennej. Po włączeniu przednich świateł mijania, drogowych lub przeciwmgielnych, światła do jazdy dziennej muszą się wyłączyć automatycznie. Jeśli tak się nie stanie, należy uznać połączenie elektryczne za niezgodne z prawem (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31.12.2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, załącznik nr 6, odnośnik nr 45) – dodaje oficer prasowy KPP Cieszyn.

Za stosowanie świateł niezgodnie z przepisami grozi mandat karny w wysokości do 500 złotych.

red.

źródło: OX.PL/KPP Cieszyn
dodał: NG

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-10-13 17:40:43
szymo85: No dobrze jakby wreszcie wzięli się za tych jeżdżących na światłach do jazdy dziennej gdy leje, bądź mgła bo takich nie brakuje. Bardzo często jest też to spotykane na S52, gdzie za samochodami unosi się dodatkowo \"chmura\" wody. Dodatkowo powinni zacząć kontrolować drogi pod względem rowerzystów i ich jazdy bez jakiegokolwiek oświetlenia po zmroku - totalna bezmyślność.
2017-10-15 16:06:56
m.emer: ...no i jeszcze nagminne nadużywanie świateł przeciwmgłowych przednich...
zwłaszcza przez młodych dynamicznych... (oraz przez innych niedouczonych) pseudo kierowców.
2017-10-16 07:22:19
Równo-mierny: Niestety czujnik zmierzchu to dzisiaj prawie standard w nowszych samochodach. Użytkownicy takich pojazdów włączają sobie tryb AUTO i zapominają o \"kłopocie\" związanym z przełączaniem świateł. Problem w tym, że jak pojawią się opady deszczu lub mgła to czujnik najczęściej nie reaguje i trzeba światełka przełączyć ręcznie tylko trzeba o tym pamiętać, a tym czasem sami producenci oduczają ludzi myślenia montując takie wynalazki...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją