Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Świątynia zamiast domu pogrzebowego

Dawny budynek domu pogrzebowego na czeskocieszyńskim cmentarzu przekształcił się w sanktuarium luteran. Kościół Zmartwychwstania Pańskiego, bo taką nazwę będzie budynek nosił już niedługo, będzie konsekrowany dopiero 1 maja, ale już od początku listopada pełni swoją religijną rolę.

Urząd miasta Czeskiego Cieszyna ogłosił sprzedaż żydowskiego domu pogrzebowego rok temu i wyznaczył za niego cenę 200 tysięcy koron, co stanowiło połowę szacunkowej wartości nieruchomości. Zbór luterański w Czeskim Cieszynie zobowiązał się do odrestaurowania kaplicy oraz do oddzielenia jej od żydowskiego cmentarza, by nie naruszać spokoju tego miejsca.

- Cieszymy się, że budowa przeszła rekonstrukcję pod okiem ostrawskich konserwatorów zabytków, że ożyła i służy potrzebom duchownym naszych mieszkańców. Ostatni pogrzeb na tutejszym żydowskim cmentarzu odbył się ćwierć wieku temu, dlatego swojemu pierwotnemu celowi budowla już nie służyła dawno i była używana ostatnio tylko jako skład trumien - mówi Dorota Havlíková, Rzecznik Prasowy Czeskiego Cieszyna.

Mimo, że budynek służył społeczności żydowskiej, od początku swego istnienia należy do miasta. Cmentarz żydowski pojawił się po rozdzieleniu miasta w latach dwudziestych, podobnie jak to było w przypadku lokalnego cmentarza komunalnego.

Dawna synagoga – dom przedpogrzebowy przy żydowskim i komunalnym cmentarzu w Czeskim Cieszynie przy ul. Cmentarnej została wybudowana na zlecenie Urzędu Miasta Czeskiego Cieszyna przez firmę budowlaną Eugena Fuldy. Zarówno cmentarz jak i kaplicę Władze Miasta, które były ich właścicielami, wydzierżawiły miejscowej Gminie Żydowskiej. Po zakończeniu II wojny światowej  w 1945 na Zaolziu pozostały około 42 osoby wyznania mojżeszowego. Ostatni pogrzeb na cmentarzu żydowskim odbył się w roku 1986, a więc przed 24 laty. Od tego czasu następowała powolna dewastacja cmentarza (pozostało około 25 nagrobków). Kaplica cmentarna została zamieniona na magazyn nowych trumien. Obiekt mieszczący około 100 miejsc siedzących jest obiektem zabytkowym i znajduje się pod ochroną Konserwatora Zabytków w Ostrawie.

(red.)

źródło: OX.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: