Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

  Światowy Dzień Zdrowia i pracownika służby zdrowia

Tylko w chorobie ceni się zdrowie, mówi jedno z popularnych haseł. Światowy Dzień Zdrowia jest więc najlepszą okazją do tego, by zadbać o własny organizm. Dodatkowo również dzisiaj (07.04.) obchodzimy święto tych, którzy z ogromną cierpliwością dbają o nasze zdrowie i przynoszą ulgę w cierpieniu.

Światowy Dzień Zdrowia został ustanowiony, aby uczcić rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – 7 kwietnia 1948 roku. Polska jest krajem członkowskim WHO od samego początku jej istnienia. Biuro Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce funkcjonuje od 1992 roku. Każdego roku na okoliczność obchodów święta określany jest temat przewodni z zakresu zdrowia publicznego, który wymaga szczególnej uwagi. W 2024 roku  obchody Światowego Dnia Zdrowia są organizowane pod hasłem „Moje zdrowie, moje prawo”.

Tegoroczny temat przypomina nam, że każdy człowiek ma prawo do dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji i informacji, a także bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, wysokiej jakości mieszkań, godnych warunków pracy i środowiska oraz wolności od dyskryminacji – czytamy na stronie WHO.

Również dzisiaj (07.04.) obchodzony jest Dzień Pracownika Służby Zdrowia. W tym dniu swoje święto mają wszystkie osoby pracujące w instytucjach zajmujących się ochroną zdrowia. Według artykułu 68 ust. 1 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, każdy ma prawo do ochrony zdrowia. Na podstawie regulacji prawnych, władze publiczne muszą zapewnić obywatelom dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.

W Polsce działa Naczelna Izba Lekarska (NIL), zrzeszająca i reprezentująca lekarzy oraz lekarzy dentystów. Główny samorząd lekarski powstał w 1921 roku i od tego czasu zajmuje się sprawowaniem nadzoru nad prawidłowym wykonywaniem zawodu lekarza.

Najwięcej lekarzy i lekarzy dentystów zarejestrowanych jest w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie (ponad 28 tysięcy osób). W Polsce działa także samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych, który powstał na mocy ustawy z 1991 roku o samorządzie pielęgniarek i położnych. Rolą tej jednostki jest reprezentowanie zawodowych, społecznych i gospodarczych interesów tych zawodów. Zarówno lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarki i położne obowiązują Kodeksy Etyki Zawodowej.

Wszystkim pracownikom służby zdrowia składamy w tym miejscu szczere wyrazy uznania i wdzięczności za pełną poświęcenia służbę na rzecz drugiego człowieka, za zaangażowanie i empatię, za profesjonalizm w działaniu, za poświęcony czas, życzliwą opiekę oraz okazywanie szacunku i cierpliwości. Życzymy, aby radość z niesienia pomocy innym była dla Was źródłem siły i energii. Niech nigdy nie brakuje Wam zdrowia i satysfakcji wynikającej z wykonywanej pracy, a ludzka życzliwość utwierdza Was w słuszności podjętej misji.

AK/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: