Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Światowy Dzień Serca w Ustroniu

Światowy Dzień Serca to wydarzenie, które gości we wrześniu w ponad 100 krajach. Jego celem jest profilaktyka chorób układu krążenia, a także upowszechnianie podstawowej wiedzy na temat chorób serca i ich leczenia.

Światowy Dzień Serca ma za zadanie upowszechniać podstawową wiedzę o chorobach serca, ich leczeniu i profilaktyce. To także chwila na darmowe badania profilaktyczne i spotkania z ekspertami.

29 września obchody Światowego Dnia Serca zagoszczą również w Ustroniu. Organizatorem wydarzenia będzie Polsko-Amerykańska Klinika Serca. Akcja skierowana jest do wszystkich mieszkańców i gości. - Mogą wziąć w niej udział wszyscy chętni, zarówno mieszkańcy Ustronia, jak i okolicznych miejscowości. W trakcie pikniku uczestnicy będą mogli bezpłatnie wykonać wybrane badania: zmierzyć ciśnienie krwi, oznaczyć poziom cholesterolu, obliczyć wskaźnik ryzyka chorób układu krążenia, a także uzyskać wskazówki od ekspertów, jak dbać o zdrowie – podkreśla Bartosz Pawłowski z PAKS w Ustroniu.

Światowy Dzień Serca rozpocznie się na rynku w Ustroniu (przed Urzędem Miasta) wraz z godziną 10.00 i potrwa do godziny 14.00. Akcja organizowana jest już po raz kolejny. - Praktycznie, co roku staramy się dotrzeć do jak najszerszego grona ludzi z informacjami na temat tego jak dbać o serce i poprzez wspólną zabawę szerzyć wiedzę na temat profilaktyki kardiologicznej – dodaje B. Pawłowski.

Dr Marek Król, Ordynator I Oddziału Kardiologiczno-Angiologicznego Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Ustroniu o profilaktyce...

Czym jest profilaktyka kardiologiczna?

- Profilaktyka kardiologiczna to zapobieganie chorobom układu krążenia. Najprościej rzecz ujmując jest to dbanie o zdrowie poprzez ruch, dietę, ograniczenie stresu oraz regularne badania kontrolne. Równie istotna jest profilaktyka wtórna, której zadaniem jest przeciwdziałanie nawrotom problemów sercowych, jeśli takowe już u nas występowały. Rehabilitacja obejmuje również uświadamianie pacjenta, jak ważna jest zmiana stylu życia i monitorowanie stanu zdrowia. Pierwszy okres po zakończeniu leczenia i rehabilitacji, wymaga przestawienia się na zdrowy tryb życia, co bywa dla pacjenta trudne.

Niestety bardzo często nie dbamy o zdrowie. Czy zawały serca to poważny problem medyczny?

- Zawał to nagły stan zagrożenia życia, wymagający jak najszybszego leczenia w najbliższej pracowni hemodynamiki. W wielu przypadkach można byłoby mu zapobiec. Regularne pomiary ciśnienia, okresowe badania oraz przynajmniej raz na pół roku EKG lub test wysiłkowy w poradniach kardiologicznych, pomagają wyodrębnić grupę osób zagrożonych. Niestety bardzo często pacjent jest przekonany o idealnym stanie swojego zdrowia. Do incydentu sercowego dochodzi zwykle w najmniej oczekiwanym momencie. Wtedy dla pacjenta jedynym ratunkiem jest hospitalizacja udrożnienie naczynia dozawałowego. Dzięki wzorowej współpracy lekarzy z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Ustroniu z Cieszyńskim Pogotowiem Ratunkowym oraz możliwościom, jakie daje teletransmisja EKG (z karetek do szpitala), udało się skrócić do minimum czas, w którym pacjent z zawałem serca otrzymuje bezpłatną fachową pomoc. Dzięki temu ma dużo większe szanse na przeżycie zawału i powrót do zdrowia.

Czy istotnym problemem jest brak podstawowej wiedzy o profilaktyce kardiologicznej?

- Nie ulega wątpliwości, że w dużej mierze do nawrotu zachorowań dochodzi z powodu złego stylu życia. Wielu ponownym incydentom wieńcowym można by zapobiec, poprzez najprostsze zachowania takie jak ruch, dieta czy systematyczne poddawanie się okresowym badaniom.

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: