Światowy Dzień bez Samochodu również w szkołach

Ze względu na obchody Światowego Dnia bez Samochodu (piątek 22.09) Urząd Miejski w Cieszynie razem z fundacją ''Arka'' z Bielska-Białej przygotowali dla dzieci i młodzieży z cieszyńskich szkół lekcję ekologii. Wydarzenie odbywało się na cieszyńskim rynku, zaproszona była głównie młodzież gimnazjalna, która mogła dowiedzieć się czegoś więcej o środowisku naturalnym i ekologicznym podejściu do problemu zanieczyszczenia naszej planety.

Na rynku przygotowane zostały trzy stanowiska, w której specjaliści uczyli młodzież, w jaki sposób dbać o środowisko naturalne i podawali najistotniejsze fakty, dotyczące warunków panujących w Polsce. Między innymi można było dowiedzieć się, że w Polsce zanieczyszczenie środowiska jest znaczne, a w większości jest to spowodowane nadmierną ilością spalin emitowanych do otoczenia. - O klimat należy dbać między innymi przez ograniczenie użytkowania samochodów, ponieważ w spalinach znajduje się dużo gazów cieplarnianych. Jeżeli społeczeństwo ma być świadome znaczenia ekologii, edukację należy zacząć już na etapie nauki w szkołach – uzasadniał organizację eventu Bogdan Ficek, pracownik Urzędu Miejskiego w Cieszynie.

Młodzież szkolna mogła podczas wydarzenia dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Wszystko odbywało się w trzech specjalnie przygotowanych namiotach, usytuowanych na cieszyńskim rynku. W pierwszym z nich młodzież jeździła na rowerach stacjonarnych, aby wytworzyć prąd, potrzebny do wyświetlania filmu z rzutnika. W drugim można było znaleźć ekopuzzle, z pytaniami dotyczącymi ekologii, z kolei w trzecim była gra planszowa, w której młodzież korzystała ze specjalnej kostki, losując pytania.

Zainteresowanie wydarzeniem było duże, a uczestnicząca w specjalnych warsztatach młodzież żywo angażowała się zarówno w zajęcia, jak i w dyskusje będące ich wynikiem. Z pewnością wiele osób dowiedziało się w jaki sposób dbać o środowisko naturalne oraz jakie zagrożenia wiążą się z zanieczyszczaniem naszej planety.

 


źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-09-23 20:55:30
ciotka matylda: A po wyjściu z eventu młodzież mogła naocznie przekonać się jak na codzień wygląda dbałość o ekologię. Powrót do domu odbyła dziesiątkami smrodzących busów i prywatnych samochodów bo komunikacja masowa u nas leży. Autobusów z prawdziwego zdarzenia brak, trasa kolejowa Cieszyn - Skoczów nieczynna. Więc zamiast jednego składu pociągu jedzie dwadzieścia busów. W miesce jednego autobusu jadą cztery czy pięć busów itd. Wmawianie młodzieży, że największe zagrożenie stwarzają pojazdy napędzane silnikami spalinowymi jest może i prawdziwe ale co ludzie odpowiedzialni za transport publiczny robią w kierunku poprawy w tej dziedzinie. Na temat przywrócenia linii kolejowej Cieszyn Bielsko można napisać książkę. Oprócz spotkań oficjeli i ciągłego dywagowania co by tu jeszcze, efektów brak. Za chwilę wybory więc zacznie się festiwal opowieści i obiecanek. Ty zaś zakichany petencie jak chcesz załatwić sprawę w powiecie to bierz auto lub wsiadaj do śmierdzącego busa i jedź i nie marudź. Organizujcie eventy ale pokażcie też wasze osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska. Ja ich nie widzę.
2017-09-23 22:09:53
kredka800: Bardzo dobrze że takie akcje oraz takie dni są organizowane, oby częściej.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją