Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Swędzi, piecze, zagraża

Swędzi, piecze, jest powodem powstawania trudno gojących się pęcherzy. Osoba, która miała już kiedyś kontakt z rośliną o niewinnie brzmiącej nazwie - Barszcz Sosnowskiego wie, że spotkanie z nią do przyjemnych nie należy.

Barszcz Sosnowskiego – pod tą niewinnie brzmiącą nazwą kryje się naprawdę niebezpieczna roślina. Kontakt z nią z pewnością do przyjemnych nie należy. Wybierając się więc na wakacje warto zachować ostrożność, zwłaszcza podczas spacerów, udając się w rejony, których nie znamy.

Czasami wystarczy znajdować się w pobliżu tej rośliny, aby być narażonym na jej szkodliwe działanie. Silne olejki eteryczne są równie niebezpieczne. - Jeden, jedyny raz miałam kontakt z Barszczem Sosnowskiego. Bolało bardzo, pęcherze utrzymywały się bardzo długo. Moje ręce wyglądały tak, jakby ktoś oblał je gorącym olejem... Roślinę łatwo pomylić z wyrośniętym koprem. Ma duże liście i rozłożyste „baldachimy” z białymi kwiatami. Doskonale ją zapamiętałam i trzymam się od niej z daleka – wspomina Krystyna Pasterny z Cieszyna. 

Roślina równie niebezpieczna jest dla zwierząt. Podczas, gdy u ludzi powoduje zapalenie skóry i spojówek, a w wyniku poparzenia pojawiają się na skórze pęcherze z surowiczym płynem - naszym czworonożnym przyjacielem zagraża podrażnieniem przewodu pokarmowego, a nawet krwotokiem wewnętrznym.

Co zrobić gdy zauważymy w naszym pobliżu tą niebezpieczną roślinę?

- Prosimy mieszkańców, żeby zgłaszali takie przypadki do nas. Nie wszędzie mogą dotrzeć na czas sami strażnicy, więc liczymy na pomoc - podkreśla Janusz Sikora zastępca komendanta Straży Miejskiej w Cieszynie - Właściciel lub zarządzający terenem otrzyma polecenie niezwłocznego wykoszenia działki, a niedostosowanie się do poleceń może zakończyć się mandatem. Pamiętać należy, że Regulamin utrzymania czystości nakazuje „wykaszanie” nieruchomości w miarę potrzeb (potrzeba usunięcia Barszczu Sosnowskiego nie podlega dyskusji). Poza tym za niezabezpieczenie miejsca niebezpiecznego dla życia i zdrowia, osoba odpowiedzialna ponosi konsekwencje karne. 

W tym sezonie Straż Miejska w Cieszynie interweniowała cztery razy. - We wszystkich przypadkach barszcz został już usunięty - dodaje  zastępca komendanta .


Barbara Stelmach-Kubaszczyk 

 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: