Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Sukces uczniów z Istebnej

We wtorek, 14 marca w Chorzowie XXVI finał Konkursu Recytacji w Mowie Śląskiej. Łukasz Kukuczka i Kacper Legierski z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej zajęli kolejno pierwsze i trzecie miejsce.

Finał konkursu odbył się w Chorzowskim Centrum, w konkursie wystąpiło 20 najlepszych uczniów z całego regionu śląskiego. - Reprezentantów gwary oceniały m.in: prof. dr hab. Helena Synowiec, która jest kierownikiem Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego, dr hab. Danuta Krzyżyk z katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego oraz mgr Halina Pisarkowa - emerytowana nauczycielka IV Liceum Ogólnokształcącego w Chorzowie, która zasiada w jury już od 26 lat. Podczas oceniania brano pod uwagę treść poznawczą, wartość estetyczną i etyczną tekstów, znajomość mowy śląskiej oraz dostosowanie tekstów do wieku uczestników – opisuje Alicja Glebowicz-Gazurek, opiekunka uczniów.

W kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na podium stanęli: Łukasz Kukuczka i Kacper Legierski z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej. Łukasz zajął zaszczytne pierwsze miejsce, a Kacper - trzecie. Drugie miejsce przypadło Maciejowi Ogrockiemu z II LO w Wodzisławiu Śląskim, natomiast wyróżnienie otrzymała Martyna Rozmiarek z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku.

- Łukasz Kukuczka wyrecytował tekst własny "Jako mie gajdoś muzykom zaścipił"-tekst ten uwieńczył piękną grą na skrzypcach. Również tekst własny "O tacikowym pielgrzymowaniu"wspaniale zaprezentował Kacper Legierski. Opowiadanie swoje zakończył grą na unikatowym instrumencie, jakim niewątpliwie są gajdy. Oboje grę swą uświetnili, zapierającym dech, śpiewem góralskim – relacjonuje nauczycielka.

Po konkursie Łukasz Kukuczka, Kacper Legierski, Łukasz Juroszek oraz przedstawiciel SP nr2 w Istebnej-Paweł Kukuczka, zaprezentowali swoje talenty i zaśpiewali kilka utworów góralskich. - Zagrali także na takich instrumentach jak: skrzypce, kontrabas, altówka i heligonka. Pokazali wszystkim to, czym żyją zarówno, na co dzień, jak i od święta. W ten sposób podbili serca widowni oraz zostawili kawałek siebie tam, gdzie się pojawili – komentuje Alicja Glebowicz-Gazurek i dodaje: - Laureatom serdecznie gratulujemy! Jesteśmy dumni, że tak wspaniali i zdolni młodzi ludzie tworzą naszą społeczność gimnazjalną. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy z nimi obcować na co dzień, uczyć ich, a zarazem uczyć się od nich. Gratulujemy również ich rodzicom, to oni włożyli w ich wychowanie wiele trudu, by wyrośli na dumę naszej Małej Ojczyzny i twórców ludowych. Chłopcom życzymy wiele sukcesów, nie tylko w konkursach gwarowych, ale także w życiu osobistym. Trzymamy za Was kciuki!

red./mat.pras. [UG Istebna]
 

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-03-17 13:13:42
JaSza11: Mowa gwarą jest bezcenna.Niedawno wstąpiłem do intermache w Cieszynie i chciałem kupić normalne krepliki,mówię ekspedientce że chcę kupić 5 kreplików,co to jest? zapytała ekspedientka,ja się pytam zkąd Pani pochodzi? ona mówi że z cieszyna i rozmawia tylko po polsku,a czy ja mówiłem po chińsku?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: