Stulecie konsekracji kościoła w Puńcowie

Parafianie, zaproszeni goście, sympatycy parafii w niedzielę 13 maja hucznie świętowali 100-lecie konsekracji kościoła w Puńcowie. Choć świątynia ma pół tysiąclecia, to dotychczas odnaleziono jedynie dokumenty wskazujące na datę poświęcenia jej po generalnym remoncie i przebudowie właśnie wiek temu.

- Kościół w Puńcowie stoi już pięćset lat. Jednak po remoncie, kiedy ksiądz proboszcz Edward Lincer przebudował ten kościół, dobudował wieżę, chór, kaplicę, zmienił ołtarze, witraże, poszycie dachowe zaprosił biskupa z Wrocławia żeby konsekrował tą świątynię. Ja myślę rekonsekrował, ale nie znaleźliśmy na to żadnych dokumentów – wyjaśnia obecny proboszcz Dariusz Kowala.

Główną atrakcją obchodów był koncert prawosławnego chóru. Wprawdzie zwyczaj modlitwy poprzez występy artystyczne w Puńcowskim kościele ma już prawie dwa lata, czyli tyle, ile działa parafialny chór, to prawosławne pieśni kościelne w języku starocerkiewnosłowiańskim na naszym terenie wysłuchać można nader rzadko. Skąd akurat taki gość? Otóż parafia jest pw. św. Jerzego, a zaproszony chór działa przy parafii prawosławnej pod tym samym wezwaniem w Białymstoku. - Nasz organista zwrócił uwagę na to, że w prawosławiu jest duży nacisk na piękny śpiew, że te modlitwy są wyśpiewane. Wyszukaliśmy kontakt i zaprosiliśmy ten chór, by nasze bratnie parafie mogły się spotkać - mówi proboszcz. Występ chóru z Białegostoku w Puńcowie był pierwszym spotkaniem obu parafii św. Jerzego, ale Dariusz Kowala ma nadzieje, że nie ostatnim. - Są bardzo otwarci. Chętnie przyjęli nasze zaproszenie i mam nadzieję, że kontakt między naszymi parafiami i chórami się utrzyma.

Puńcowska parafia faktycznie otwarta jest na ekumenizm. W ramach Spotkań Artystycznych w Modlitwie występował np. ewangelicki „Chór Wyższobramski”. Niedzielne, przygotowane w ramach obchodów 100-lecia konsekracji świątyni Spotkania Artystyczne w Modlitwie były już dziewiątymi. - Przez ostatnie dwa lata już przygotowywaliśmy się do tego jubileuszu poprzez organizowanie spotkań artystycznych o 16:00 w niedziele. Były koncerty wielkopostny, bożonarodzeniowy, maryjny – wylicza proboszcz.

Chór przy parafii w Puńcowie jest młodziutki, istnieje od dwóch lat. Liczy 20 osób. Kieruje nim Tomasz Piwko. - Ponieważ nie jest to pełny zespół chóralny nazywa go „chórem kameralnym” – wyjaśnia proboszcz. Cieszy się, że w chórze jest pełen przegląd wiekowy, mieszanka od młodych małżeństw po ludzi koło siedemdziesiątki.

A w niedzielne popołudnie oprócz koncertu wierni mogli wysłuchać wykładu historyka Grzegorza Księżyca o puńcowskich proboszczach XX wieku. A po części modlitewno – artystycznej przyszedł czas na piknikową zabawę. Przed kościołem grała strażacka orkiestra dęta miejscowego OSP, były odpustowe kramy, stoiska z grillem, napojami i słodyczami.

(indi)źródło: ox
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją